fibrom pediculat conjunctiv

23-06-2015
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
buna ziua ! pe gat am cateva excrescente, in total 4 la numar 2 micute cat un bob de orez brune, unul mediu si altul destul de mare brun care atarna de o pielita, are forma unei mingiute de carne si pur si simplu atarna de o pielita.(acesta mare a aparut in urma cu mai bine de 10 ani intital a fost foarte mic in timp a crescut e de dimensiunea unui bob de mazare destul de inestetic tinanad cont de faptul ca si atarna de o pielita)

am fost la primul medic dermatolog mi s a spus ca 2 cele micute sunt papiloame cutanate iar acela mare bob de mazare care atarna se numeste mic fibrom pediculat conjunctiv. latero cervical stg (pe gat in partea stg) si ca se dau jos cu electrocauterul sau sa incerc acasa sa nu fac reclama solutia aceia pt veruci d.f. desi nu garanteaza ca rezolv asa, tot electrocauterul e sfant

intrebarea mea este acest fibrom pediculat conjunctiv. nu este periculos de umblat la el? de papiloame stiu ca nu implica riscuri dar acest fibrom oare la fel de simplu este ca si un papilom ?multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri
12 comentarii
0
23-06-2015, ora 20:56
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
revin, acel fibrom pediculat conjunctiv mai exact arata cam ca o stafida rotund ovala bruna, de marime medie si atarna de o pielita o pot prinde cu degetele si sa o trag in afara pielii cam 1 cm
0
24-06-2015, ora 06:05
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Nu este periculos. Se poate taia cu foarfeca sau cu electrocauterul, cum v-a spus medicul.
0
24-06-2015, ora 22:48
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
mda nu stiu ce sa zic nu prea mai cred nimic si nu am incredere deloc, poate il tai si ma trezesc dupa cu vreo bucurie de toata frumusetea, daca dupa am complicatii e bine ca se umple acolo de pacienti
0
24-06-2015, ora 22:50
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
cu alunitele si mizeriile astea ce apar pe piele este ca la loterie parerea mea, ai norocu sa fie benigna e bine, se malignizeaza te descurci, s-au inmultit si crucit intre ele ca ciupercile ca sunt greu de recunoscut, doctoru le taie acolo, daca ai ghinion si dai in alte alea e problema ta ca pacient te descurci pe alte sectii mai departe-))))))))))))))))0 looooooooool
0
25-06-2015, ora 17:35
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Nu, nu este ca la loterie. De aceea apelati la un dermatolog, nu la vraci, ca sa stiti exact care e situatia. In orice caz o leziune care s-a scos nu se mai poate maligniza ulterior. Si nu, papiloamele si fibroamele moi nu sunt greu de recunoscut.
Dar daca nu aveti incredere in diagnosticul clinic, puteti cere sa se faca examen histopatologic din piesa dupa excizie, astfel veti sti exact ce s-a scos.
0
07-07-2015, ora 21:07
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
hmm, pai si cu ce ma ajuta ca trimit la examen histopatologic?

sa verific daca e beningn sau malign? si daca e malign cu ce ma ajuta si ce fac mai departe?

nu multumesc, asta inseamna ca excizia este ca si cum as deschide o cutie a pandorei, iar examenul histopatologic imi confirma cat de norocoasa sunt.Tot o loterie, pt ce??? nu este mai bine sa nu excizez nimic si sa le las linistite acolo ca sa evit imprastierea unui eventual " rău "??????? :-)))))

Chiar nu inteleg cum functioneaza, racaim ceva ca sa vedem daca e cancerigen sau nu, chiar nu vad logica, nu mai bine lasam acolo asa si ne vedem de viata daca nu ne deranjeaza decat putin dpdv estetic???
1
08-07-2015, ora 16:15
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Am crezut ca doriti sa scapati de ele din motive estetice. In principiu daca au fost vazute de un dermatolog care v-a pus acest diagnostic, atunci cel mai probabil ca asta sunt. Nu trebuie sa le scoateti daca nu doriti. Dar poate veti dori in viitor cand vor fi mai mari sau mai multe si mai deranjante

Ca sa adresez comentariul dumneavoastra de mai sus: atunci cand se excizeaza un cancer de piele in totalitate el nu este "zgandarit" ci se scoate de tot. Examenul histopatologic este in acest caz retrospectiv, adica doar confirma diagnosticul. Cancerul se extinde daca NU il scoateti. Un cancer care se gaseste in borcanul anatomopatologului nu are cum sa se mai extinda, decat daca a apucat s-o faca deja inainte sa fie scos.
Doar pentru ca nu stiti ca aveti o anumita boala nu insemana ca nu o aveti in realitate sau ca ea nu evolueaza. Cu alte cuvinte sunteti ca strutul cu capul ingropat in nisip.

In al doilea rand exista destule studii care arata ca si daca se scoate doar o bucata dintr-un cancer initial (biopsie) si ulterior dupa confirmarea histopatologica se scoate in totalitate (deci la un interval scurt de timp) riscul de metastazare nu creste.

Problema la care va referiti dumneavoastra apare atunci cand un cancer NU este scos la timp, ci se sta cu el pana este prea tarziu, el este deja metastazat si excizia tumorii primare nu mai are cum sa fie curativa.

Oare teoria asta exista si in cazul altor tumori, nu doar a cancerelor de piele? N-am auzit inca pe nimeni sa spuna ca X a murit de cancer la san sau la creier sau la rinichi pentru ca s-a dus sa-si scoata un nodul in loc sa-l lase acolo pe loc, ca daca nu-l scotea nu murea.
0
08-07-2015, ora 18:59
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
da d-na dr. aveti dreptate stiu ca pare fara logica ce am scris mai sus, totusi sa nu ne ducem asa departe de la niste simple papiloame la cancer la san etc si alte boli ff grave, doar ca mai citeam pe net pareri si sfaturi "babesti" care personal nu le iau in ras deoarece sunt concluzii trase dupa n experiente reale ale oamenilor, si am gasit ceva care mi a ramas in minte si anume ca nu stii niciodata ce cutie a pandorei poti deschide dupa excizia unei simple alunite sau a unei chestii inestetice...

chiar asta ma si opreste sa scot acele 3 bobite de la gat..dar cine stie poate ca o sa-mi fac curaj.deja am consultat 3 medici si diagnosticul e acelasi cu diferenta ca unul singur a evaluat una din bobite ca fiind fibrom, toti ceilalti au diagnosticat la gramada papiloame...-))
0
07-08-2015, ora 00:08
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
astazi am fost la medic si mi le- a scos pe toate !!!!! nu am cerut anestezie, pur si simplu am vrut pe viu le-a taiat cu foarfecele si apoi le-a electro -cauterizat nu a durat nici 2 minute, pt 6 papiloame, am simtit doar ca o ciupitura si apoi electrocauterul, nu necesita pansament, e super !!!

acum o nelamurire am pt cultura mea generala, eu credeam ca se pune electrocauterul direct pe papilom si se "arde", nu imi imaginam ca intai se taie papilomul cu foarfecele chirurgical si apoi electro cauterul? ce rol are pina la urma electrocauterul, sa sutureze, pt oprirea sangerarii? multumesc pt un eventual raspuns
0
07-08-2015, ora 13:13
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
In cazul dumneavoastra a fost utilizat doar pentru coagulare (oprirea sangerarii), dar poate fi folosit si pentru taiere.
0
07-08-2015, ora 13:18
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
de fapt cum e corect sa fie taiat din foarfece sau din electrocauter, va rog?
0
07-08-2015, ora 15:48
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Oricare. rezultatul este acelasi. Chiar si fara coagulare rezultatul ar fi fost acelasi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: