fibrom de aprox.6cm pediculat | Forumul Medical ROmedic

fibrom de aprox.6cm pediculat

27-01-2014
ACL
Nu este medic/terapeut
ACL
Buna seara! In urma cu an am ramas insarcinata, la prima morfologie la aprox 3 luni de sarcina mi a descoperit un fibrom de 2 cm de atunci n am mai stiut nimic de evolutia lui neobservandu se cred din cauza copilului. Intre timp am nascut prin cezariana la cererea mea nu ca as fi avut vreo problema...cand am mers la controlul dupa 6 sapt de la nastere fibromul meu e de aprox 6cm. Mentionez ca am 27 de ani. Urmeaza sa ma operez paroscopic. Credeti va se va reusii paroscopic la un fibrom asa mare? Ce etape are operatia si cat dureaza recuperarea? Multumesc anticipat
4 comentarii
0
28-01-2014, ora 00:07
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Operaţia va reusi în mod cert. Problema este totuşi că operaţia nu înlătură cauzele care au produs fibromul şi astfel pot apare altele. Există tratamente naturiste care reglează activitatea hormonală, fibroamele si chisturile se resorb şi nu mai apar. O cauză majoră a dereglărilor hormonale o constitue folosirea anticonceptionalelor. -*


(*modificat de admin)
0
28-01-2014, ora 05:20
ACL
Nu este medic/terapeut
ACL
Multumesc mult de raspunsu d vosstra promt. Anticonceptionale nu am luat decat o singura data timp de o luna in toata viata mea dupa care in urmatoarea luna am ramas insarcinata.mentionez ca mama mea a fost operata de un fibrom de 12 cm acum 6luni. Ma gandesc ca o fi si un pic genetic? Multumesc
0
20-03-2017, ora 09:26
Vasi-lica
Nu este medic/terapeut
Vasi-lica
Bună, Cum a fost operația, și eu am peduculat la fel de mate ca al tău, mi s a propus tăiere clasică abdominala și extirpat uter, mi se pare o nebunie acum în 2017, cand exista laparoscopia, plus încă nu am bebe. La consultație nu știam de laparoscopie, am citit pe Web dar sa nu mi se spună nimic mi se pare rea vointa.
0
25-02-2018, ora 21:21
alexatoszo
Nu este medic/terapeut
alexatoszo
va rog mult, spuneati ca " Există tratamente naturiste care reglează activitatea hormonală, fibroamele si chisturile se resorb şi nu mai apar." care ar fi aceste tratamente la un fibrom de 6 cm, am 50 de ani, l am tinut sub control, zic eu, cu napraznic timp de 8 luni ( inainte am avut hemoragii- luasem duphaston, chiuretaj hemostatic si biopsic, injectii fitometadiona, ergomet si etamsilat), timp in care nu am sangerat, acum, dupa cele 8 luni, au reinceput sangerarile, desi iau napraznic, in continuare, duphaston acum, tinctura de cretisoara...sunt f aproape de hemeragie ca debit si sangele e f rosu acum..sunt f slabita.Uterul e fibromatos, fibromul e submucos, 6 cm.Ce tratament naturist imi puteti recomanda pentru resorbirea fibromului si sa nu mai sangerez (acum sangerez de o luna de zile cu tot tratamentul si naturist si medicamentos )Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • SubstanÈ›e chimice regăsite în produse comune de consum pot creÈ™te riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •