fibrinogen 620

24-10-2009
michaelabranduse
Nu este medic/terapeut
michaelabranduse
Acum cateva zile am facut niste analize si mi a iesit la fibrinogen valoarea de 620 iar valorile normale sunt intre 150-400.Ar trebui sa ma alarmez? Poate imi da cineva un sfat.V a rog si va multumesc
3 comentarii
0
24-10-2009, ora 13:58
drKata
Nu este medic/terapeut
drKata
buna ziiua
dupa cum ati spus este crescut a fibrinemia dar nu va pot spune daca sa va alarmati sau nu cert este ca undeva este o inflamatie undeva asa a ar trebui sa mai faceti si alte analize ca sa vedeti despre ce e vorba pentru ca nu spe pune un diagnostic cert pentru o afectiune doar pe baza unei singure analize de laborator
mergeti si faceti si alte analize
sanatate si numai bine
0
24-10-2009, ora 19:11
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cel mai frecvent hiperfibrinogenemia este prezentă datorită unui proces inflamator/infecţios. Făceţi-vă şi următoarele analize pentru o edificare (lămurire) totală + fără ezitare - consult la un medic internist:
- Proteina C reactivă;
- ASLO, chiar şi Antistreptokinaza;
- Factor reumatoid Waaler Rose;
- C3 şi C4;
- Hemoleucograma cu indici şi reticulocite (sunt cele mai importante);


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
18-11-2009, ora 23:12
Bieanka
Nu este medic/terapeut
Bieanka
Salut ! Mama a facut in urma cu o luna jumate o pneumonie bacteriana cu pleurezie bazala stanga.in spital nu i-au facut hemocultura.VSH 86/70, Le 12000, au presupus ca e bacteriana.I-au fost adm Cefrom 2 g/zi si HCC 1 fiola pe zi, stare generala alterata, cu dureri retrosternale cu iradiere la niv mbr sup, cu caracter de arsura, calmate de adm de antialgice..(nu prezinta adenopatie)la RX de control doctora a zis ca dpdv pulmonar e in stadiu de rezolutie.Am externat-o in stare generala proasta.Am continuat tratamentul cu Ampiplus 1, 5g la 8 ore si HCC 4 zile, nici o ameliorare.Eu i-am adm Ampicilina 1g la 8 ore cu Gentamicina la 8 ore, 3 zile...stare tot proasta.Starea generala s-a agravat si am ajuns la cardiolog cu dispnee moderata, cu dureri retroisternale intense cu iradiere la baza gatului si in mbr sup.Caracterul durerii s-a schimbat in intepaturi, junghiuri.pleurezia prezenta la fel ca la inceput in cantitate de max 50 ml.Ecografie cardiaca a evidentiat prezenta unei pericardite minime.Precizez ca in spital nu i-a fost facuta puctie pleurala pentru ca lichidul era greu abordabil.Am facut analize la sange din nou si au evidentiat urm valori Le 12000, Eo 5 %, fibrinogen 850, ASLO 1600, CRP valori normale.
Intrebarea mea e urmatoarea:Ce pot sa fac sa-i scad fibrinogenul?maine seara merg la cardiolog sa-i stabileasca schema de tratament.daca nu ii da un antiviral.sa cer eu??poate ca a fost initial un virus la acre s-a adaugat o bacterie...Sunt foarte dezamagita de metoda de evaluare a statusului ei biologic din spital.eu am incercat sa sugerez ce sa faca dupa ec am vazut ca nu i se face, dar am fost tratata cu dezinteres...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.