fetita mea de 5 ani are varice esofagiene cu hemoragii

20-05-2007
ionela 1009
Nu este medic/terapeut
ionela 1009
am o fetita care are varice esofagiene si la stomac cu hemoragii repetate.ce putem face?va rog sa ne sfatuiti si pe noi.avem 15 internari in spital.Va multumim.
2 comentarii
0
27-05-2007, ora 00:00
nakisa
Identitate neconfirmată
nakisa
varicele esofagiane este o boala complicata, deobicei are ca origine boala hepatica, care pot fii si in categoria bolilor metabolice, pana sa investigati complet cauya reala a boli, trebuie oprit hemoragiile, pentru ca pun viata copilului in pericol, deci in primul rand trebuie reyolvat chirurgical, aici functie de reyultatul investigatilor, locatia varicelui, (poate fii pe esofag sau mai aproape pe stomac) medici va vor alege interventia, endescopic(legarea varicelor sau interventia prin balon, etc...) sau suntul portocava, cel mai bine va ajute o ecipa de medic pediatrii cu supraspecializari de gasteroenterologie, chirurgia pediatrica, si boli metabolice, succes
0
07-01-2011, ora 11:29
ionela 1009
Nu este medic/terapeut
ionela 1009
nu am mai scris de foarte mult timp si va multumesc ca miati dat raspuns.sint mamica care in 2007 vb de fetita mea care acum are 8 ani si 10 luni.ce sa zic acum avem 38 de internari la spitalul marie curie din bucuresti.ESTE GREU FOARTE GREU EA ARE SI SPLINA SCOASA DE LA VIRSTA DE 4 ANI.ARE SUNT SPLERORENAL.HIPERTENSIUNE PORTALA, VALVULOPATIE AORTICA.VARICE ESOFAGIENE LA STOMAC SI PE INTESTINUL GROS., MICROCEFALIE.PROBLEMA E CA NU I SAU UMBLAT LA VARICE DEOARECE E FOARTE RISCANT ASA MIAU SPUS CA DEJA ELE SINT DE GR 4 SINT F MULTE.PINA ACUM 2 ANI FACEA HEMORAGII DIN 2 IN 2 LUNI APOI SAU MAI RARIT.ACUM FACE CAM LA 6 SAU 8 LUNI CAM ASA.FARA SAI FI UMBLAT LA ELE DAR AM AVUT UN NECAZ MAI MARE ANUL TRECUT IN MARTIE MIA FACUT SEPTICEMIE CU STREPTOCOC SI STAFILOCOC SI A SCAPAT CA PRINTRO MINUNE, DEOARECE AVIND 3 SAPTAMINI FEBRA 40 VARICELE SAU SPART SI A FACUT HEMORAGIE PE GURA SI ASA SA CURATAT SINGELE EI SCOTINDUL PE CEL CARE NU ERA BUN SI BAGINDUI ALTUL PROASPAT.CE MA SFATUITI SA FAC.ACUM SINT INGRIJORATA SI DIN CAUZA VALVULOPATIEI AORTICE (INIMA)CA MIAU ZIS CA TREBUIESC SCHIMBATE VALVELE INIMII PE LA 11 SAU 12 ANI DAR MIAU ZIS CA EA NU REZISTA LA ACEASTA OPERATIE DEAORECE ARE ATITEA COMLICATII.CE POT FACE CA NU MAI STIU?VA ROG SAMI DATI SI MIE UN SFAT VA ROG.MULTUMESC.EA ARE ACUM 13 KG SI 1 M INALTIME.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: