fetita imi refuza lingurita cu mancare

30-12-2011
avinia
Nu este medic/terapeut
avinia
buna ziua, am o fetita de11 luni, s-a nascut cu 3, 150kg.iar acum are 9 kg 200gr., am inceput diversificare pe la 4 luni si jumatate intai cu suc de morcov, suc de mar apoi usoare supici de legume carnita de pasare..la inceput a mancat acum binisor zic eu cam70-100 de gr. la masa, acum de vreo4 luni imi refuza total lingurita cu mancare indiferent ca sunt fructe cereale, doar iaurturi ce mai manaca, in fiecare zi tot ii fac altceva si alt pireu sau supa sau tot schimb fructele, le combin, nu mai vrea deloc..i-am facut analizele, au iesit toate bune, i-am facut si ecograf adbominal la recomandarea medicului pediatru, mi s-a prescris sa-i dau timp de doau saptamani peritol si Liv 52 siropel, si nu s-a schimbat nimic...daca ii dau lapte praf (milumil3) il manaca la orice ora dar mai mult de 150 ml.nu manaca:vreau sa specific ca nu a fost bolnava niciodata nici racita, nici rosu in gat..doar cu constipatia mai avem probleme, mi s-a spus ca de la ferul care mi-a fost prescris ferum hausmann.am ajuns la limita rabdarii, toate prietenele care au copii mici nu au deloc probleme cu mancarea, i-am mai dat o zi doau doar lapte in speranta ca va manca apoi dar tot degeaba...ce pot sa mai fac? intervalul dintre mese e cam 3-4 ore
daca o las mai mult tot nu manaca decat lapte, in rest e vioaie vesela, a inceput sa si mearga singura e incantatade plimbari de mancare mai putin, desi i-o prepar fff.gustoasa, in limitele pt.bebelusi fara prea multa sare si alte mirodenii
5 comentarii
0
30-12-2011, ora 20:09
tema
Nu este medic/terapeut
tema
De la lapte se poate constipa.
De ce i s-a prescris fier? Are lipsa de fier? Asta ar putea insemna ca are o infectie cu e-coli undeva in corp si poate de aceea nu are pofta de mancare.
Incearca sa ii spui o poveste atunci cand mananca, da-i sa manance de ex din farfuria preferata.
Nu face gresala sa o compari cu alti copii, ca se va indaratnici mai mult daca vede ca te superi.
Poate o dor gingiile si de asta nu mananca. Trebuie sa ii iasa maselutele.
Incearca sa ii faci modele cu mancarea, ca sa se distreze mancand, de ex pui pireul sub forma de cerc, il netezesti cu spatele lingurii, apoi ii faci nas si gura din morcov fiert sau bucatele de paine
Poti sa ii faci si un omulet - cu maini si picioare, ca sa fie o placere ora de masa.
Ii spui si o poveste si poate merge asa.
Sau, mananca in fata ei cand ii spui o poveste - fara sa o inviti, dar lasa langa farfurie o lingurita (a ei) sa o poata lua daca vrea. O sa faca ceva mizerie la inceput, dar se va invata sa manance.
Trebuie sa fii inventiva si sa descoperi ce anume o mobilizeaza sa faca ceva.
Acum incepi si tu deasemenea, sa iti cunosti copilul - ce fel de temperament are, ce preferinte, etc. Este si ea un mic omulet care vrea sa se afirme :))) Nu mai este un bebic pe care sa il pui unde vrei tu!
Totusi, nu te stresa prea mult ca nu mananca, pana la urma o sa manance ea ceva.
Uita-te in gatul ei sa nu fie rosu. Poate o doare si de aceea nu vrea alimente mai solide. Sa nu o doara la inghitit.
Daca ii dai si vitamine, poate chiar nu ii este foame. Trebuie sa iei mai multe in calcul.
Daca manaca prea mult este mai mare problema.
0
30-12-2011, ora 23:24
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!

Din experienta va pot spune ca Vit. A uleioasa rezolva problema constipatiei. Cateva picaturi in lingurita cu mancare sau banana, mar..orice, nu se simte. Eu asa i-am dat baietelului meu cand avea 5 luni si nu a mai avut probleme niciodata.
Puteti incerca sa-i dati si suc de morcov + sfecla rosie + mar. Cate putin, sa vedeti daca-i place. E foarte sanatos!
Sanatate si un An Nou cu bucurii!
0
31-12-2011, ora 10:51
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Vitaminele se dau numai dupa o analiza din care rezulta ca are o carenta de vitamine, altfel poate fi periculos.
Numai medicul pediatru poate aprecia daca este necesar asa ceva, iar sfecla rosie, la un copil asa de mic, nu cred ca este indicat.
Mar+ morcovi rasi da, poate cu putina miere, numai sa urmaresti sa nu faca alergie la miere.
Iar merele sa fie curatate de coaja, ca cine stie cu de au fost stropite, iar morcovii curatati si ei ca pentru mancare.
Putin ulei de masline ar ajuta mai bine sa nu se constipe. Intreaba medicul pediatru inainte sa ii dai ceva copilului.
Poate refuza mancarea deoarece nu vrea sa renunte la biberon.
Dezvat-o de biberon si cumpara-i o canita pentru ea, sa invete sa bea cu cana, ca este fetita mare, acum.
0
31-12-2011, ora 11:59
avinia
Nu este medic/terapeut
avinia
multumesc frumos pt.sfaturi si sugestii, sper sa functioneze, va urez un an nou cu multa, multa sanatate si un strop de noroc!!!
0
31-12-2011, ora 23:39
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
La indicatia medicului pediatru i-am dat Vit. A uleioasa in banana pasata. Bineinteles ca asta nu a durat foarte mult. Doar de 3-4, pentru ca s-a rezolvat.
Intrati si pe blogul Oliviei Steer, sa cititi ce bunatati se pot da copiilor, fara produse de origine animala.
Multa sanatate si un An Nou plin de bucurii si impliniti! La Multi Ani!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: