fetita de 2 ani respira pe gura ziua si noaptea se chinuie sa respire pe nasuc

08-05-2013
vsvalentina
Nu este medic/terapeut
vsvalentina
Buna ziua!As dori daca se poate sa-mi raspunda domnul DR. Valeriu Flueraru. Dupa o raceala, exact cu o luna in urma, care a tinut aproape 2 sapt, fetita mea de 2 ani a ramas cu nasucul infundat ziua, iar noaptea dupa ce adoarme se chinuie la inceput apoi reuseste sa INSPIRE pe NAS si sa EXPIRE pe Gura.Dar fornaie totusi intreaga noapte.. Raceala a constat de fapt in secretii nazale groase, dense, care nu s-au scurs in afara, sa-i ajunga la gurita, asa ca i-am scos in fiecare zi inainte de somn si masa:am pus ser fiziologic, batista bebelusului cu aspirator si apoi iar ser. I-am dat 12 zile Fluimucil, picaturi nazale inainte de somn de Tantum Protect si seara aromoterapie cu ulei esential Hapciu de la Fares.. A inceput si tusea:cand seaca, cand parca expectoranta, dar fiind fetita inca mica nu stie sa expectoreze. Dupa 2 sapt.n-a mai iesit nimic cu aspiratorul insa respira tot pe gurita- i-am mai dat 4 zile Paxeladine caci nu a disparut tusea. Am zis ca poate s-a obisnuit asa, ca i-a fost teama sa respire pe nasuc ca se ineca cu mucisori si icnea pana si in somn cand a fost racita. Acum tot mai tuseste cand si cand, se infierbanta- tuseste, uneori si noaptea, si icneste dar nu a varsat deloc.Uneori cand doarme parca aud mucisori spre gat dar nu a mai iesit nimic cu aspiratorul. Acum i-am mai facut vreo 2 seri si infuzie cu ceai si ulei Hapciu dar nu prea sta, insa noaptea parca a fost mai bine.Ziua ma sperie ca nu vrea sa respire pe nas si cand ii arat cum sa faca:sa inspire, ea sufla pe nasuc si pare un suflu normal, nu infundat. Iar saptamana trecuta i-am mai dat vreo 4 zile Fluimucil si se auzea noaptea ca si cand ar avea ca o spuma mucisorii intre nas si gat.E posibil sa mai aibe secretii groase si lipite pe caile respiratorii?Sau sa fie nasul prea uscat-ceea ce nu as prea crede -si sa nu poata respira ?Ce ar trebui sa ii mai dau sa isi revina -pt nas si tuse? Va multumesc tare mult, sa va dea D-zeu sanatate pt tot ceea ce faceti ! Precizez ca ea are o stare f buna, e vesela si energica, nu a avut febra deloc la raceala.
4 comentarii
0
09-05-2013, ora 08:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e vorba de secretii
sau marit vegetatiile adenoide in volum ( polipii)
cititi pe forum ce am recomandat in acest caz.
cautati o farmacie care prepara Colargol
0
09-05-2013, ora 10:41
vsvalentina
Nu este medic/terapeut
vsvalentina
Ar fi indicat si un aparat de aerosol?
Umidificatorul /purificator de aer e util in camera ?
Mai continuam cu aromoterapia si infuzia tot inca 10 zile ca si Colargol sau mai mult timp?
Din cate am citit aspiram nasucul apoi punem Colargol.e necesar si serul efedrinat inainte, nu?
Va multumesc tare mult!
0
28-05-2013, ora 22:38
VLAD MIRELA
Nu este medic/terapeut
VLAD MIRELA
Buna seara ! Avem o fetita de 1 an si 9 luni care a prezentat acum 2 zile cu secretii nazale apoase si stranut, am inceput un tratament cu ibuprofen la 8 ore, nazomer spray. In prezent are nasul infundat, secretii apoase alternand cu secretii purulente si tuse expectoranta. Facem tratament cu ibuprofen, nazomer, rinathiol, eurespal si aerosoli cu acc si ser fiziologic. Vreau sa stiu daca as putea sa mai adaug ceva in tratament ca sa scapam mai repede de aceste secretii cu care se ineaca. Va multumesc !
0
29-05-2013, ora 10:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti la ORL.. sa.i apsire nasucul.. si sa vada daca mucoasa arata a rinita alergica sau nu
daca este rinita alergica trebuie sa fiti atenti la alimentatia copilului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: