fetita cu apnee obstructiva

24-02-2015
raducan bogdan
Nu este medic/terapeut
raducan bogdan
BUna seara Dl Dr.Fetita mea in varsta de 3 ani a fost diagnosticata cu hipermetrofie si polipi.Am urmat recomandarile medicului ORL tratamentele prescrise si totusi cu vadita seninatate ni sa spus ca necesita operatie.Copilul nu este la gradinita dar nici nu am tinut-o in glob de cristal(cu toate ca a fost prematur)si la nastere au fost probl respiratorii.Mentionez ca fetita in afara de aceste episoade de apnee nu prezinta nici un fel de simptome..fara febra, tuse, secretii, sforait de aproape un an.Nu a avut niciodata rosu in gat, nici otita doar 3 episoade de IACRS.Avem si un fong alergic.Va intreb cu tot respectul aceste amigdale marite pot fi de la alergii???Apneea in timp poate sa dea anumite complicatii???VA rugam mult sa ne indrumati in a alege o solutie buna pt copilul nostru.Va multumim anticipat.PS suntem in tratament pt alergii(singulair si zyrtec de 9 luni) plus regim alimentar cel recomandat de dvs.
4 comentarii
0
24-02-2015, ora 21:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 e bine de postat in acelas loc// unde am raspuns, ca sa pot reciti oate mesajele si raspunsurile
NU pot sa tin minte ce am recomandat fiecarui pacient
2. din cele descrise copilul NU are voie sa consume lactate de vaca deloc, niciodata, nimic acru, fructe citrice, sucuri..s.a mancare care provoaca reflux gastro esofagian
trebuei sa fie culcata la 2-3 ore dupa masa
3 trebuei investigata la gastrologie
4 in rest.. toate tratamentele locale pentru nas si gat recomandate
aerosoli, spreiuri nazale si faringiene, trtamentul cu colargol pentru polipi..s.a ce am mai scri spe forum
0
24-02-2015, ora 22:18
raducan bogdan
Nu este medic/terapeut
raducan bogdan
multumim mult pt raspuns.Va rog sa imi spuneti in afara de colargol, pt gat ce imi recomandati..am folosit sinupret si cam atat.Nu stiu nici pt imunitate ce as putea sa ii administrez.Mai precizez faptul ca intr-adevar fetita este groaznic de constipata nu iese decat cu Duphalac si atunci la cateva zile si chiar nu stiu ce as putea sa fac.Dar credeti ca odata tratata partea digestiva, se pot rezolva problemele din sfera ORL???Cu singulairul mai continuam???Aromaterapie facem de cateva luni cu ulei de manta, eucalipt si busuioc.E ok???
0
24-02-2015, ora 22:18
raducan bogdan
Nu este medic/terapeut
raducan bogdan
multumim mult pt raspuns.Va rog sa imi spuneti in afara de colargol, pt gat ce imi recomandati..am folosit sinupret si cam atat.Nu stiu nici pt imunitate ce as putea sa ii administrez.Mai precizez faptul ca intr-adevar fetita este groaznic de constipata nu iese decat cu Duphalac si atunci la cateva zile si chiar nu stiu ce as putea sa fac.Dar credeti ca odata tratata partea digestiva, se pot rezolva problemele din sfera ORL???Cu singulairul mai continuam???Aromaterapie facem de cateva luni cu ulei de manta, eucalipt si busuioc.E ok???
0
25-02-2015, ora 07:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 da.. problema principala este alimentatia incorecta si problemele gastro-intestinale...
Odata rezolvate acele probleme se inbunatateste si starea generala..imunitatea
2. cat priveste tratamentul local ORL
pe pagina principala romedic
exista acel gemulet ca si la google.. unde se scriu cuvinte cheie
scrieti acolo...
polipi nazali, amigdalita hipertrofica, reflux gastroesofagian, constipate
si cititi toate sfaturile recomandate deja..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.