fetita 3 ani care, dupa 1 an de autonomie, face pipi pe ea

01-04-2009
carmensa
Nu este medic/terapeut
carmensa
la 2 ani a scapat de scutece, la 2 ani si 2 luni a mers la gradinita, iar la un moment dat, pe la ~ 3 ani a inceput sa faca pipi pe ea.
in paralel avea - in conditiile in care eram o zi intreaga plecati de acasa si nu o cosmetizam suficient - o secretie alba, branzoasa, intre labii.
la analiza acestei secretii rezultatul a fost E. Coli, la fel, la un moment dat, ne-a iesit si la urocultura.
urina din timpul zilei - daca eram eu atenta o puteam controla - parea ca nu vrea sa mearga la WC pentru a nu se desparti de jucarii si joaca.., a inceput insa sa urineze si noaptea o data, in pat.
acum suntem in stadiul acesta - probe negative la urocultura si secretia cu pricina, ecografie rinichi si vezica ne indica doar o ongrosare a mucoasei vezicai iar copilul face pipi noaptea de 3 - 4 ori - ma trezesc ~ o data / 3 ore si o pun pe olita iar uneori mai urineaza si intre aceste treziri.
Ce credeti ca este de facut?
3 comentarii
0
02-12-2009, ora 20:13
anirod
Nu este medic/terapeut
anirod
aceasi problema o am si eu cu baietelul meu doar ca noi nu avem infectie in urina, dar se pare ca trebuie sa-i invatam din nou la wc ca ei au "uitat"as dori sa-mi raspunzi sa-mi spui cum ati scapat de probleme, sanatate va doresc
0
07-12-2009, ora 08:22
carmensa
Nu este medic/terapeut
carmensa
Din pacate n-am scapat, cel putin nu de tot!
De 8 luni ii dau fetitei un tratament homeopat, iar dupa cam 6 luni a inceput sa se cunoasca ceva, avem multe nopti total linistite, dar mai sunt - chiar si ziua, numeroase "accidente".
Daca voi avea rezultate mai bune, va mai spun, la fel si dumneavoastra, cand reusiti, transmiteti va rog mai departe cheia!
0
08-12-2009, ora 14:58
anirod
Nu este medic/terapeut
anirod
iti multumesc ca mi-ai raspuns, vreau sa-ti spun ca eu ii dau driptane o pastila pe zi [jumatate dimineata jumatate seara]dar fara al invata sa faca din nou la wc pt.asi recapata din nou simtul urinatului nu merge tratamentul, in concluzie am ajuns din nou la 2 ani, dar incepem sa facem progrese.te voi tine la curent cum evoluam, va dorim sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea copilului de 18 luni
  • Evaluarea copilului de 3 ani
  •