fertilizare artificiala - pasi de urmat

14-09-2013
crizantema13
Nu este medic/terapeut
crizantema13
Buna seara,

Am facut toate analizele specifice pentru depistarea cauzelor infertilitatii (incercam sa facem un copil de 1 an). Eu sunt in regula, sotul meu are oligozoospermie. Sotului i s-a prescris Profertil (si i-am dat eu si tinctura de branca ursului). Medicul mi-a spus ca, daca nu raman insarcinata luna aceasta, va trebui sa fac fertilizare artificiala, aceasta presupunand sa iau un tratament pentru a 'fixa' ovulatia intr-o anume zi (asa cel putin am inteles), urmand ca apoi sa mi se faca fertilizarea artificiala (in aceeasi zi in care se preleveaza sperma, sperma urmand sa fie 'spalata' de spermatozoizii neviabili). Va rog sa-mi spuneti ce reactii adverse (pe termen scurt, mediu, lung) are tratamentul pe care trebuie sa-l urmez, daca exista si alte solutii pentru cazul meu (am ciclu regulat, test de ovulatie pozitiv in a 12 zi a ciclului, am trompele desfundate, nu am facut avort, nu am luat anticonceptionale). Va rog sa-mi dati, daca putei nume de medicamente posibile pentru cazul meu, pentru a ma informa. Mentionez ca am 38 ani si sotul 40. Va multumesc
3 comentarii
0
14-09-2013, ora 20:25
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Bafta IN TOT CEEACE V-ATI PROPUS
DOAMNE AJUTA!
0
15-09-2013, ora 20:35
Dr. Carmen Rusu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Carmen Rusu
Buna seara.
Din cate am inteles eu din mesajul dumneavoastra, medicul v-a propus sa faceti o inseminare intrauterina (inseminare artificiala). Aceasta se poate face cu o usoara stimulare ovariana (clomifen, FSH) sau pe ciclu natural, iar ovulatia este indusa cu hCG, iar la 24 de ore dupa aceasta va avea loc inseminarea intrauterina.
Ca si reactii adverse ar fi in cazul tratamentului de stimulare ovariana reactii alergice, durerea la locul injectarii, sau hiperstimularea ovariana, insa toate acestea va trebui sa le discutati cu medicul dvs.
Daca nu doriti sa urmati tratament, puteti opta pentru inseminare intrauterina pe ciclu natural.
Succes!
0
19-09-2013, ora 15:17
crizantema13
Nu este medic/terapeut
crizantema13
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.

Doctorul mi-a spus ca voi lua tratament. In urma tratamentului apar dereglari hormonale? Afecteaza ficatul un astfel de tratament? (la 5 ani am avut hepatita tip A). Ce presupune inseminarea pe ciclu natural? Cum se identifica ovulatia (cu exceptia testelor de ovulatie). Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul