fecale cu sange

05-02-2009
corina daniela
Nu este medic/terapeut
corina daniela
am facut fece cu sange. nu am avut dureri, dar m-am speriat. e cam jenant dar as vrea sa stiu cam despre ce e vorba. fecalele erau practic invelite intr-un mucus de sange, am avut in perioada menstruatiei si am crezut ca asta ar fi motivul, dar dupa ci a trecut s-a repetat de vreo 2-3 ori, nu am mai avut dupa asa, dar s-a mai repetat o data dar acum erau chiaguri minci, iar fara dureri. ce ar putea sa fie? va multumesc
14 comentarii
0
05-02-2009, ora 17:27
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
e posibil sa ai o rana a intestinului gros..


intrebare : ai probleme cu stomacul ? dureri, arsuri. voma cu sange.. etc ?
0
05-02-2009, ora 17:49
corina daniela
Nu este medic/terapeut
corina daniela
am dureri de stomac. dar nu tot timpul. am avut o perioada cand nu puteam sa mananc nimic, am fost la dr si mi-a dat un tratament cu omez, mi-a trecut, dar m-a speriat cand m-a intrebat daca fac caca negru (ar fi semn de hemoragie la stomac). nu am avut asa ceva
dar m-a speriat, am doar dureri la stomac si catodat stari de voma
0
05-02-2009, ora 17:50
corina daniela
Nu este medic/terapeut
corina daniela
multumesc de raspuns stefan raluca
0
05-02-2009, ora 17:53
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
incearca sa;ti faci o endoscopie... (a sta pt stomac .. sa vezi daca ai rani acolo ) sau vezi ca mai este un fel de endoscopie pt intestinul gros.. dar chiar nu'mi vine denumirea acum in minte...
0
05-02-2009, ora 17:54
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
omezul este un pansament gastrc..probabil ti s'a gasit o gastrita.. sau o hiperaciditate.. te sfatuiesc totusi sa mergi la un medic.
0
05-02-2009, ora 19:23
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Intr-adevar, daca hemoragia e de la stomacc ai caca negru OMOGEN nu doar invelit
Singe rosu care inveleste scaunul poate fi de la hemoroizi (daca esti mai plinuta...stai mult pe scaun sau ai avut o sarcina mai dificila).Se asociaza in acest caz si dureri in zona anusului..Mergi la un chirurg sa te examineze.Daca nu va gasi nimic in zona anala, e posibil sa fie ceva mai sus(diverticul.polip.) care sa singereze.Vei face atunci o colonoscpoie
0
05-02-2009, ora 19:32
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
O colonoscopie este mai sigura dar eu vreau sa intreb;este dureroasa?Mai sunt si prafurile alea pe care trebuie sa le bei.mie imi este frica aman momentul dar cred ca trebuie pana la urma.
0
05-02-2009, ora 19:47
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Da, este dureroasa.DAr intii orice medic iti va face un tuseu rectal (iti baga degetul in fund).Asta nu e aproape deloc dureroasa (poate mai mult...rusinoasa) si de foarte multe oripone diagnosticul si nu mai e nevoie de colonoscopie
0
05-02-2009, ora 20:07
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Multumesc drweather, de cativa ani mi sa pus diagnostic de colon iritabil, mai am si o fisura anala care ma mai deranjaza din cand in cand, ma simt inbalonara tot timpul si am fost la medic cu un an si ceva in urma dar si mi-a recomandat colonoscopia dar am zis ca mai intai sa ma operez la coloana ca nu mai puteam sa merg iar acum dupa atatea dureri nu mai suport si altele mai noi.Am uitat sa spun ca mai am si o operatie de histerectomie totala, deci si pe abdomen sunt taiata si sunt aderente formate asa ca mie foarte frica.Multumesc pentru timpul acordat.
0
06-02-2009, ora 21:31
corina daniela
Nu este medic/terapeut
corina daniela
va multumesc foarte mult de raspunsuri. urmeaza sa merg la doctor si va voi spune ce am exact. va multumesc
0
12-02-2009, ora 16:50
carrmenn
Nu este medic/terapeut
carrmenn
Luna trecuta am terminat tratamentul pentru hemoroizi, care a durat 10 luni. Hemoroizii erau de gradul II, destul de mici. Am avut aceleasi simptome. De 2, 3 ori pe luna, vedeam sange pe hartia igienica si in vasul wc. M-am speriat si am mers la proctolog. Am facut si colonoscopie dupa a sasea sedinta, care este destul de dureroasa, dar dureaza max 2 minute.. Nimic nu este mai neplacut si mai umilitor decat sa te asezi pe patul ala si sa-ti bage cineva degetul in fund!!! Dar rezultatul este uimitor. Procedurile sunt dureroase, dupa fiecare interventie. Ai nevoie de 8 interventii. Daca vrei mai multe detalii, lasa-mi un id mess si iti scriu, imi este un pic rusine sa-ti dau toate detaliile aici. Si nici nu vreau sa fac reclama firmei care m-a tratat.
0
19-02-2009, ora 19:05
corina daniela
Nu este medic/terapeut
corina daniela
va multumesc pt raspunsuri. am fost la dr si a zis ca am un fel de basicute care se vindeca de la sine. nu este nimic grav. am zis basicute ca nu stiu cum le zice in italiana nu am inteles f bine. va multumesc oricum. sanatate la toata lumea
0
23-06-2009, ora 13:31
CostacheElena
Nu este medic/terapeut
CostacheElena
Buna fetelor! Dupa nasterea pe cale naturala (a fost foarte dureroasa, cred ca nu mai fac copii, sa mai faca si sotul ca mie mi-a ajuns), cam la o saptamana dupa, m-am trezit cu o frumusete de excrescenta la fund. Nu va pot spune ce dureri am avut! Erau pur si simplu insuportabile, nu dormeam, ma plimbam si zi si noapte prin casa de durere iar locul nici nu putea fi atins. Deja eram de acord sa mai trec inca o data prin chinurele nasterei, care acum mi se parea chiar placuta. Ginecoloaga, dupa consult, zice ca sunt hemoroizi si ca pot sa-i tratez si acasa. Si da-i cu regim alimentar, si da-i cu bai in care puneam sare si praf de potasiu, Coronita, Galbenele, Usturoi pisat, Tamaie, Untura de porc...Fara efect, durerile si sangerarile persistau. Dementa totala! Am zis ca nu mai suport, da-i cautare pe Google "hemoroizi", dau telefon, fac programare si seara merg la clinica pentru consult. Am fost diagnosticata cu: tromboza + hemoroizi gradul 3! I-am dat drumul imediat: trombectomie (un pic neplacut) iar consulul nu a fost prea rau, mai si vedeam totul la un televizor color. Pe urma au mai urmat cateva sedinte, cu niste chestii cu radiocauterizare, a fost super ok, iar dupa 5 saptamani am scapat! Au trecut de atunci doi ani si vad ca e ok.
0
13-05-2011, ora 12:23
sebastian1
Nu este medic/terapeut
sebastian1
buna fetelor am nevoie de un sfat
dupa o nastere naturala in urma cu doua luni nu mai am scaune normale, ma constip f tare si cu tote astea knd aam scaune sunt cu sange si am o usturime la iesire nu numai cand am scaun si in restul zilei dupa igiena imi dau cu unguent cu galbenele dar nu este de ajuns deoarece nu am vazut nici o schimbare.
AJUTATIMA VA ROG
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânge în scaun
  •