febra care nu trece

21-01-2011
stefan maria
Nu este medic/terapeut
stefan maria
Buna ziua, am si eu o problema cu tatal meu, are 58 de ani si acum o saptamina a suferit un infart miocardic, si-a revenit dar de vre-o trei zile face temperatura de 38, 3 care nu trece, i sa facut penicilina dar temperatura persista, medicii nu gasesc cauza infectiei ce pot sa fac, va rog sa ma ajutati
3 comentarii
0
21-01-2011, ora 23:59
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Poate sa nu fie o infectie, ci febra sa fie produsa prin necroza miocardica, care elibereaza niste substante(mediatori chimici piretogeni) ce produc febra. Sigur, exista si risc de infectii intraspitalicesti la o unitate de terapie intensiva coronarieni, dar este destul de improbabil.
0
22-01-2011, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Desigur ca inainte de a da antibiotice, s-a cautat sediul unei eventuale infectii- respectiv- Urocultura, R-grafie toracica, Hemoculturi, etc.
0
25-01-2011, ora 12:36
stefan maria
Nu este medic/terapeut
stefan maria
Multumesc mult, aveti dreptate i s-au facut acele analize care nu arata ca ar fi ceva in neregula, dar totusi face febra, poate fi si din cauza medicamentelor pe care le ia ? el spune ca face temperatura din cauza spitalului este acolo de 2 saptamini, sa cer sa fie mutat la alt spital, el este la spitalul Judetean Ploiesti, s-au sa-l iau acasa ? dar imi este rica sa nu ii fac mai mult rau daca procedez asa. multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •