febra, dureri de picioare, ce poate fi?

22-02-2010
claire123
Nu este medic/terapeut
claire123
Buna, am 21 de ani si de 2 zile fac febra 37, 37.5 chiar 38.. febra este insotita de dureri de picioare si atat(ca o febra musculara). Nu am alte simptome. Astazi am fost sa-mi fac analize si abia maine primesc rezultatul. Momentan iau Nurofen pentru ca imi scade febra, dar reapare la 6-7 ore.

Prin 2005 am fost diagnosticata cu artirta reumatodia juvenila, nu mai stiu ce simptome am avut si ce tratament am urmat. De atunci nu am mai avut probleme, se poate sa fi reaparut?

Nu stiu daca are legatura dar cu o zi inainte sa imi apara febra am mers prin frig si am simtit cum imi ingheata talpile pe asfalt.
Foarte rar, cand e frig ma dor si genunchii.
Am fost la ORL pentru ca, in urma cu cateva luni am avut amigdalita pultacee, insa mi-a zis ca sunt in regula. Am facut si raze la plamani si au iesit bine.
12 comentarii
0
22-02-2010, ora 22:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Diagnosticul de "artrita reumatoida" este unul extrem de serios si trebuie urmat de un tratament eficace, de lunga durata.
Ar fi cazul sa repetati consultul la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-08-2010, ora 14:34
maryymeda
Nu este medic/terapeut
maryymeda
Stimate domn doctor, cu mult respect si cu mare disperare va cer un sfat.am 30 de ani.de 4 ani de zile ma confrunt cu multe probleme de sanatate.si le enumar.totul a inceput cu o durere la sinusul maxilar, palpitatii dureri de picioare, febra 37, 3, ameteli, dureri de cap, frisoane, transpiratii abundente... am fost la multi doctori, toate analizele bune, toata lumea ma trimetea acasa ca e de la stres sau ca e fibromialgie.am repetat analizele in toti acesti 4 ani...mereu bune, si cele reumatice si tiroidiale.astazi am o durere de picioare infernale, se zbat nervii in tot corpul, pe pulpele de sus am multe umflaturi sub piele care se simt numai la atingere si simt cum ma arde carnea.dureri lombare si usturime nazala.se umfla ganglionii din gat si se desumfla dupa 2 zile simt ca cineva imi baga mii de cutite in picioare, , , , sunt disperata nu mai stiu unde sa merg, dureri in spatele deasupra si dedesupt de genunchi, ma trezesc dimineata cu vanataie pe mana sau picior fara sa ma lovesc, am multe vene mici sparte pe picior...de mentionat ca eu am facut 8 ani atletism de performanta.de 2 ani lucrez in Norvegia stau 7 ore pe zi in picioare iar aici sistemul medical lasa de dorit.am mers plangand la medic cu aceste dureri de picioare si mi-au spus ca daca am analizele bune nu ma poate trimite nicaieri si ca trebuie sa iau paracetamol.de un an am si numeroase extrasistole.un sfat va rog...cu mii de multumiri
0
05-08-2010, ora 14:37
maryymeda
Nu este medic/terapeut
maryymeda
am uitat sa precizez ca noaptea ma trezesc cu mainile amortite, labele picioarelor de multe ori imi sunt reci
0
05-08-2010, ora 14:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este extrem de greu de precizat originea suferintei prin simptomele complexe descrise. Se pare ca sunt 2-3 suferinte simultan.
Pentru inceput a fi util un consult la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-08-2010, ora 22:54
maryymeda
Nu este medic/terapeut
maryymeda
astazi am luat ultimele rezultate unde arata un IGM la limita iar IGG si IGA cu valori normale.cum interpretati acest lucru.este ceva de care trebuie sa ma ingrijorez?la un control am sa merg cu siguranta.mii de multumiri
0
06-08-2010, ora 09:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu inseamna absolut nimic.
Esential este doar consultul clinic (examinarea directa).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-08-2010, ora 10:27
maryymeda
Nu este medic/terapeut
maryymeda
exact asa mi-a spus si medicul la care am mers ca el nu mai face aceasta analiza de mult deoarece multe persoane au acest igm marit.insa sunt ingrijorata la o alta analiza.un anticorp al muschiului neted care este normal 50 ca valoare maxima iar eu am 50.mi-au spus ca am fibromialgie insa nu cred durerile mele sunt de cosmar.se zbat nervii in muschi si parca cineva imi baga cutite in picioare.cu mii de multumiri
0
13-08-2010, ora 11:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum va precizam anterior, esential este doar consultul clinic (examinarea directa). Analizele au doar un rol consultativ, pentru confirmarea unui eventual diagnostic clinic.
Prin urmare, cautati un reumatolog care sa aiba rabdarea necesara de a va consulta si de a va examina, un reumatolog care sa nu se bazeze 100% pe analize si sa neglijeze anamneza si examinarea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-08-2010, ora 12:08
maryymeda
Nu este medic/terapeut
maryymeda
presupun ca va referiti la o biopsie musculara pt ca e ultimul lucru care mi-a mai ramas de facut.multumesc mult...o zi buna
0
13-08-2010, ora 12:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu.
Ma refeream la cu totul altceva: un consult clinic (consultatie directa) la un reumatolog capabil de rabdarea necesara pentru a va asculta, a va examina corect.un reumatolog care sa nu puna baze doar pe analize si pe investigatii si sa neglijeze anamneza si examinarea directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-08-2010, ora 19:49
maryymeda
Nu este medic/terapeut
maryymeda
astept aceasta programare la reumatolog deoarece aici dureaza minim 1 luna.intre timp sper ca Dumnezeu sa imi dea putere sa rabd caci in rest nu stiu unde sa mai merg.inca o data multumiri din suflet
0
13-08-2010, ora 19:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Tineti-ne la curent du demersurile si cu starea D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirug Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea picioarelor?
  • De ce nu mai facem febră musculară pe măsură ce sportul devine un obicei?
  • De ce apare febra musculară?
  • Durerea de picioare
  • Cum abordăm corect febra musculară - masaj, activitate musculară, modalități de recuperare rapidă
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •