fatete dentare.. 10 dinti de sus

14-01-2011
Sandra1990
Nu este medic/terapeut
Sandra1990
buna seara.mar interesa sa stiu daca fatetele dentare se pot aplica si pe dintii care au suferit mai multe interventii.as vrea sa mi fatetez 10 dinti de sus dar mentionez ca cei 4 principali sunt foarte innegriti din cauza lipsei nervului iar la unul din ei urmeaza sa fac o rezectie apicala.deci poate fi fatetat un dinte care a suferit asa ceva?daca nu, as putea sai imbrac pe cei distrusi si sa aleg o culoare mult mai alba iar pe cei din margini respectiv canini si molarii sa ii fatetez la aceiasi culoare?va multumesc
5 comentarii
0
15-01-2011, ora 13:38
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Daca dintii au deja pivoti sau au avut carii mari sau mai multe, prima recomandare e imbracarea lor cu coronite.

Pt dintele la care urmeaza sa va faceti rezectie apicala, daca e posibil e mult mai bine sa se incerce intii un retratament endodontic, si doar daca acesta esueaza, se poate completa ulterior cu rezectie. Rezectia se poate face oricind dupa finalizarea lucrarilor, cu conditia ca totul sa fi fost corect facut din punct de vedere al curatarii si obturarii canalului in timpul retratamentului endodontic.

Pe de alta parte e necesara fatetarea caninilor si a premolarilor? Daca sint frumos aliniati si necariati, si doar culoarea este cea care va deranjeaza, atunci e mai bine sa incercati doar o albire. Albirea trebuie facuta inainte de a alege culoare pt cei 4 dinti din fata care vor fi imbracati cu coronite, si reimprospatata la 6 luni - 1 an, efectul ei nefiind permanent.
0
15-01-2011, ora 14:55
tatu anton
Nu este medic/terapeut
tatu anton
Va rog daca cineva stie sa-mi spuna...daca - IBUTIN -este antibiotic?!!
0
15-01-2011, ora 17:04
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Nu, nu este antibiotic.
0
17-01-2011, ora 17:27
tatu anton
Nu este medic/terapeut
tatu anton
Multumesc din suflet dnei dr.Nicoleta Grosu ptr. raspunsul la intrebarea mea in legatura cu Ibutinul.Va urez numai bine si multa sanatate.Imi permiteti sa folosesc emailul pe care l-ati postat ptr.o intrebare de pneumplogie?
0
17-01-2011, ora 17:29
tatu anton
Nu este medic/terapeut
tatu anton
Am incurcat putin borcanele.dupa aceia am vazut ca sunteti dr.stomatolog...va rog sa ma iertati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dinții îngălbeniți - cauze și tratamente
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  • Fațetele dentare - indicații, avantaje și riscuri
  •