fata mea nu a mai crescut in ultimul timp

30-12-2008
alina***
Nu este medic/terapeut
alina***
Fata mea are 13 ani si 3 luni, are o inaltime de 1, 52m si o greutate de 54kg.Dupa masuratorile facute acasa am constatat ca de aproximativ un an si jumatate nu a mai crescut in inaltime.In anii anteriori a crescut in mod normal, cate 4-5 cm pe an.Deja ma ingrijoreaza acest lucru, deoarece am citit diverse articole in care se spune ca fetele nu ar creste decat pana pe la 16 ani.Ce parere aveti despre administrarea calciului cu vitamina D3 si pentru cat timp ?
14 comentarii
0
31-12-2008, ora 16:30
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Gabriela eu am aproape 26 de ani si am 1, 52 si am la lucru 3 colege care sunt la fel de mici.Nu stiu daca se poate face ceva, poate asta este statura ei dar poate incerca sa faca baschet, volei, am auzit ca aceste sporturi ajuta la cresterea in inaltime.
Numai bine!
0
31-12-2008, ora 20:02
denisa_333
Nu este medic/terapeut
denisa_333
buna eu sunt denisa
am 21 de ani si ma masor mereu in inaltime si dimensiuni :bust talie, sold. SI tin sa precizez ca intre 16 si 20 de ani am crescut in inaltime foarte mult, am luat multivitamine, (cum ar fi centrum) cat si in greutate, am 167, eu cred inaltimea depinde si de parinti.
0
02-01-2009, ora 20:30
alina***
Nu este medic/terapeut
alina***
multumesc pentru raspunsuri.
as dori sa stiu cum se administreaza calciul cu vitamina D3 si cat de mult ajuta la cresterea in inaltime sau alte tratamente pe baza de produse apicole sau naturiste.pentru aceasta as ruga un medic sa-mi raspunda .
0
11-01-2009, ora 19:37
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Un preparat bun de calciu cu vitamina D este Cal-C-Vita - 1 cp efervescent pe zi, are vitamina D 400 UI si calciu suficient pentru adolescente.
0
17-01-2009, ora 21:47
alina***
Nu este medic/terapeut
alina***
multumesc mult doamnei doctor pt. raspuns.Am fost la un consult la un medic endocrinolog si ne-a spus ca nu vrea sa ne descurajeze, dar fata nu va mai creste in inaltime decat cel mult 1 cm (acest lucru este influentat si de faptul ca a avut ciclul prima data la 11 ani).I-a recomandat sa ia Eutyrox 25 mg (1 pastila la 3 zile) si Ca cu vit D3 care sa-i ajute la marirea masei osoase.Chiar nu stiu cum sa procedam cu Euthyrox-ul deoarece am citit prospectul si mi se pare un medicament puternic dar si fara legatura cu ce are ea nevoie.Mi-as dori tare mult sa -mi spuneti ce analize trebuie facute si in ce fel sa le interpretam.Va multumesc inca o data si va rog sa-mi spuneti parerea dumneavoastra despre cele intamplate.
0
06-02-2009, ora 10:42
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
eutyrox este un medicament pt glanda tiroida dar las un medic sa-si spuna parerea.sfatul meu este sa nu-i dati asa ceva doar daca analizele indica ca ar fi nevoie
0
05-06-2009, ora 15:31
alexandra1
Nu este medic/terapeut
alexandra1
me numesc alexandra, si am 19 ani impliniti de curand. am inaltimea de 1, 50 si in jur de 45 de kg. de pe la varsta de 14 -15 ani nu am mai crescut.am fost foarte mica la nastere iar menstruatia mi-a venit la 11 ani.am tot citit de tratamente cu Arginina si Ornitina, dar nimeni nu a spus concret unde se gasesc, si daca a dat rezultate.tin sa mentionez ca inca de mica am fost dezvoltata fizic, in afara de inaltime.m-ar interesa sa stiu cam cat ar costa un consul endocrinologic si tratamentul cu hormoni in ce conditii se paote face.multumesc.astept un raspuns
0
24-06-2009, ora 22:49
alina***
Nu este medic/terapeut
alina***
Am citit si eu despre Arginina si Ornitina si chiar am gasit un produs naturist care este pe baza de Arginina nu stiu daca am voie sa postez aici nume de firme .Este un hepatoprotector dar Se recomanda printre altele si pentru stimularea hormonului de crestere dar nu se precizeaza de la ce varsta se poate da copiilor si cat timp.Nicaieri nu am gasit contraindicatii la acest medicament dar nici nu am auzit vreun medic care sa-l recomande.Va rog daca se poate o parere autorizata despre acest produs
0
01-10-2009, ora 15:44
kitty23
Nu este medic/terapeut
kitty23
Ma numesc Cristina, la cei 18 ani ai mei am o inaltime de 1, 60, dar vreau sa mai cresc.Am citit despre arginina si ornitina si i-as multumi din suflet d-rei gabriela alina daca mi-ar trimite un e-mail - cu numele produsului naturist care este pe baza de arginina.Va mutumesc.!
0
10-10-2009, ora 20:19
just dream
Nu este medic/terapeut
just dream
in primul rand buna ziua as dori sa aflu si eu mai multe despre produsul mentionat de doamna gabriela alina. astept un raspuns va rog. multumesc mult
0
04-01-2010, ora 19:59
rocky_92
Nu este medic/terapeut
rocky_92
suplimentul se numeste amino anabolic si il gasiti la magazinele de suplimente pt sportivi.-*


(*modificat de administrator)
0
09-04-2010, ora 12:36
ALexandru001
Nu este medic/terapeut
ALexandru001
Salut.Ma numesc Alexandru si am doar 16 ani.Am si eu o problema destul de comuna aparuta in cadrul acestui forum.Am 16 ani, 157cm si 47 de kg.Am facut niste analize la un spital de endocrinologie unde mi s-a prescris Supradyn si mult sport precum inotul.Acum eu deja practic un sport si anume karate.mi s-a mai spus si faptul ca, cartilajele mele sunt spre inchidere.Se mai poate face ceva?

Tratement cu hormoni de crestere sau orice altceva?


P.S. Rog un doctor sa imi raspunda.
Multumesc frumos!
0
21-06-2011, ora 16:27
aly88
Nu este medic/terapeut
aly88
buna ziua, numele meu este alina, am 22ani si 6luni si 1, 54.ma ingrijoreaza inaltimea pe care o am si nu stiu daca as mai putea face ceva in privinta aceasta deoarece din clasa a8a mi se spunea cand mergeam la medic ca am 1, 54.parintii mei sunt inalti, pana in clasa a6a eram printre cei mai mari din clasa si dupa am ramas printre cei mai mici.va rog sa ma ajutati sa imi spuneti daca exista vre-un medicament sau ceva vitamine care ar putea sa ma ajute.am observat ca sunt persoane care cresc si dupa 21 de ani, la scoala am colege care au crescut foarte mult chiar daca au ajuns la varsta aceasta.va multumesc,
0
11-01-2012, ora 11:22
Ale Sh Atat
Nu este medic/terapeut
Ale Sh Atat
Buna sunt Alexandra, am 14 ani-si aceeasi problema cu inaltimea!Am 1.56 si 43 Kg.Nu inteleg ce pot face sa am macar 1.65 Kg...sunt a III a sau a IV a din clasa la inaltime(in ordine crescatoare)...ce ma poate ajuta?.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bărbieritul la adolescenți - când să începi să te bărbierești și sfaturi utile
  • De ce nu-mi iese barba? De când e normal să ai barbă?
  •