fasciculatii musculare si hernie de disc operata

09-11-2008
nechita
Nu este medic/terapeut
nechita
buna!am 37 ani.De vreo 4 luni am fasciculatii musculare din ce in ce mai mari...au inceput cu gambele si a urcat pana la bazin si mai sus...am fost operat decurand de hernie de disc l5-s1 crezand ca o sa scap de fasciculatiile musculare si de durerea care o aveam de o luna de zile pe picior in jos...am ramas si cu dureri dupa operatie(operat acuma 2 saptamani) si bineintzeles nu am scapat de fasciculatii care incep sa le simt bine detot...inainte doar le observam fara sa simt...la neurologie mi sa spus ca voi scapa de fasciculatii dupa operatie...medicul neurochirurg nu ma asigurat ca voi scapa de fasciculatiile musculare...iau anumite medicamente pt fasciculatii dar nu stiu inca cauza si nici medicul neurolog si nici un efect dupa medicatie...sunt speriat ca nici operatia de hernie de disc nu a reusit deoarece aproape totii cei operati ce erau in spital internatii au scapat de dureri imediat dupa operatie.va rog ajutatima cu o recomandare la vreun test sau analize sa vad ce este cu fasciculatiile musculare
14 comentarii
0
17-11-2008, ora 14:59
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
ce pot sa-ti spun eu este ca si eu am fost operat de hernie de disc si dupa operatie ma simnteam mai rau ca inainte si chiar mult timp dupa aceea dar se pare ca acum parca incepe sa fie din ce in ce mai bine.Au trecut 8 luni de atunci.Abia acum au mai disparut durerile de pe picior si parca este din ce in ce mai bine.Asta e la mine la tine nu stiu.
0
17-11-2008, ora 22:38
nechita
Nu este medic/terapeut
nechita
multumesc mult marcu66...mai am si eu acuma o sperantza ca imi va trece si ca nu trebuie sa ma reoperez...am rabdare si sper ca ma voi recupera mai repede si voi incepe si eu o viatza mai normala mai ales sa pot reincepe serviciul.in 8 zile merg la control si vad atuncea ce si cum...merci mult de raspuns
0
18-11-2008, ora 14:17
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
recuperarea nu este asa usoare dupa cum spun medicii si difera de la un pacient la altu.Eu mi-am pierdut serviciul, m-am pensionat pe 6 luni.Eram disperat dar am ajuns la concluzia ca cel mai important in viata esta sa fii sanatos.Si eu eram foarte speriat ca o sa ajung din nou la operatie.Auzeam ca toti se simnt mai bine ca mine si cum sa nu fiu speriat.Am fost foarte bucuros cand cineva care s-a operat mai de mult mi-aspus ca el dupa 2 luni nu a mai avut nimic dar nepotul lui care este cu 15 ani mai mic abia dupa un an s-a recuperat si acum nu mai are nimic.Eu ii cunosc pe amandoi si de aceea am avut si incredere.Important este sa nu faci efort.Numai bine si rabdare.
0
20-01-2009, ora 16:49
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
nechita fasciculatiile musculare sunt carcei sau furnicaturiile?multumesc
0
21-01-2009, ora 01:23
nechita
Nu este medic/terapeut
nechita
Nu.Carcei sunt si ei prezenti mai tot timpul dar fasciculatiile sunt pur si simplu niste fibrilatii sau nu stiu cum sa explic...(se zbate musculatura)...e foarte vizibila si mai rau au urcat fasciculatiile de la picioare pana la maini piept fese burta etc.medicul neurolog zice ca este din vina maduvei (sacului maduval) care este comprimat in anumite zone.Am facut un control EMG se cheama si mi sa spus ca nu am ce face decat sa iau calmante caci boala...acea compresiae asupra maduvei nu o pot trata ci doar consecintele se pot ameliora.mia dat o pastila care se da si la cei cu epilepsie rivotril.Eu am sa mai caut si alt medic neurolog mult mai experimentat si sa vad ce sunt cu fasciculatiile caci sunt deranjante dar si vizibile rau.sa fac o comparatie mai pe intzeles arata exact ca in reclama aceea cu aparatele acelea de slabit care se ataseaza pe maini burta picioare si se zbate muschiul si cica ai slabi de la ele...sincer nu stiu cum sa explic.5% sunt mai bine cu operatia de hernie.fac reflexoterapie(nu stiu daca asta imi ajuta dar incerc orce) si voi incepe gimnastica cat de curand.RIVOTRILUL ma nauceste rau de cap.stare de somnolentza in permanentza si pe departe sa scap macar de carcei...analizele pt magneziu calciu etc sunt toate in regula...sunt satul sincer sa mai umblu pe la medici nostri.multumesc
0
07-02-2009, ora 13:52
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
eu am facut cateva sedinte de ozonoterapie parca nu mi se mai zbate musculatura care mi se mai intampla si mie mai rar si parca sunt ceva imbunatatiri.
0
10-03-2009, ora 23:38
danaexandri
Nu este medic/terapeut
danaexandri
buna, si eu am capatat aceste fasciculatii musculare in picioare dupa operatia de hernie de disc de acum un an si jumatate.fasciculatiile se generalizeaza destul de des in tot corpul la oboseala, durere, dar apar instataneu si la stres, de ex. cind ma sperii, ma enervez, etc.unii medici spun ca e pe sistem nervos central altii bagatelizeaza si spun ca e pe lipsa de calciu, magneziu, zinc, seleniu. incercati sa luati o cura cu aceste minerale, pe mine m-au ajutat pe moment, dar au revenit.cert ca odihna dupa efort, linistea sufleteasca, caldura, au un rol important. de asemenea un medi a spus ca o gresala capitala o fac neurochirurgii este ca nu recomanda tratament de recuperare a nervului in suferinta.curaj, trebuie sa ne obisnuim cu gindul ca dupa aceasta operatie nimic nu mai e ca inainte, dar exista rele mai mari in viata. multa sanatate
0
11-03-2009, ora 00:17
nechita
Nu este medic/terapeut
nechita
Dumnezeule mare!Nu stiu ce sa mai zic...m-am cam saturat...am acceptat aceste fasciculatii care au inceput cu gambele si acuma le am aproape peste tot(la bratze, la piept, la piciare, la fese etc)...si sunt mult mai puternice...sunt foarte vizibile la gamba(pe uni prieteni ii sperie cand imi vad fasciculatiile)ce este mai rau ca imi intepeneste mijlocul de peste o luna mai ales peste noapte.Am deja peste 5 luni de la operatie.Sunt pensionat de boala.Sper sa ma refac financiar si sa umblu si la alt medic neurolog si sa mai fac un RMN.Nu mi-am pierdut speranta deocamdata.Clar nu o sa mai fiu ca si inainte de operetie..Multumesc mult marcu66 si danaexandri pt sfaturi am sa incerc ce mi-ati recomandat.Sa dea Dumnezeu sa ne facem bine mai repede si macar 99% sa fim ca inainte :) .
0
13-03-2009, ora 13:02
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna nechita, ti-am mai spua ca si eu sunt operata si eu am carcei ffff des si mai rar am fasciculatii.Nu stiu de unde esti (localitatea)dar eu am fost la Eforie nord, abia am venit si acolo erau bolnavi din toata tara iar uni dintre ei aveau aceste fasciculatii si faceau fizioterapie si alte proceduri si spuneau ca i-a mai lasat sau sunt mai rare.Daca vrei mai multe informatii lasa-mi un mesaj privat.(ma refer la internare ptr ca si acolo conteaza cand te duci sa stii la ce medic sa te adresezi si sa mergi )Sanatate la toata lumea!
0
09-03-2019, ora 17:19
Banica Cristina
Nu este medic/terapeut
Banica Cristina
Bună ziua știu ca a trecut foarte mult timp de când ați postat aceste comentarii dar vă rog dacă o să-mi vedeți mesajul aștept un răspuns de la dv, cum vă mai simțiți după operație mai aveți acele fasciculatii?? Ați scăpat cumva de ele? Problema e că și eu sunt operată de hernie de disc L5 S1 de un an și 5 luni și de vreo trei luni am avut prima dată cârcei ff des și acum mă confrunt cu aceste fascicule la gamba piciorului prima data, dar problema e că au urcat și le simt și în bazin, , spate, mâini asta mai rar dar cel mai rău gama mi se zbate foarte rău și e foarte vizibil, deocamdată nu m-am dus nicăieri va rog dacă îmi vedeți mesajul vreau doar să știu ce vi sa întâmplat, mulțumesc
0
10-03-2019, ora 09:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Veti obtine raspuns doar consultandu-l pe neurochirurgul care v-a operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-03-2019, ora 10:07
Banica Cristina
Nu este medic/terapeut
Banica Cristina
Domnul doctor am vorbit cu dânsul și ma luat ca nici el nu știe de ce am aceste fascicule permanente, , acum eu nu știu ce aș putea să fac să depistez cauza lor, , vă sunt recunoscătoare pentru răspunsul acordat, dar vă rog să mă credeți sunt foarte îngrijorată
0
11-03-2019, ora 15:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aceasta problema tine 100% de neurochirurgie.
Daca domnia sa nu va poate ajuta, puteti consulta un alt neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-08-2022, ora 22:00
stafie cosmin
Nu este medic/terapeut
stafie cosmin
Ați mai găsit cauza spasmelor ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: