fasciculatii musculare

27-11-2015
x-treme
Nu este medic/terapeut
x-treme
Buna seara,
De aproximativ o luna experimentez tot felul de fasciculatii musculare in tot corpul aproape... (mentionez ca inainte de asta am avut o perioada destul de solicitanta de munca fizica - cam 7 luni - si somn de aprox 5-6 ore pe noapte) - fasciculatiile nu sunt continue, ci decat in stare de repaus, uneori chiar timp de 1h nu le am deloc, alteori le simt si ma dereanjeaza - in urma undei discutii cu medicul de familie, am facut EKG si Doppler unde totul a iesit perfect, iar apoi analizele de sange unde au fost cateva probleme:
calciu ionic seric - 3.7 (limita 4.2-5.2)
calciu seric total - 7.4 (limita 8.6-10.3)
trigliceride serice - 40 (limita 50-150)
proteine totale - 5.2 (limita 6-8)
FT4 - 22.9 (limita 8-20)
restul analizelor au fost in limite normale
alte mentiuni: am 30 de ani, sex masculin si inafara de fasciculatiile astea nu am alte pb - inaltime 1.80, 75kg - am avut doar o sinuzita in vara pe care a trebuit s-o tratez 2 sapt cu antibiotic... acum se pare ca n-o mai am.

intrebarile mele ar fi:
fasciculatiile se pot datora lipsei de calciu? (am primit recomandarea de a lua suplimente de calciu + vit D)
ce inseamna proteine totale 5.2? de ce ar putea fi atat de scazute, care sunt riscurile si ce pot face sa creasca astfel incat sa se incadreze in limita normala?

va multumesc frumos pt raspunsuri.
2 comentarii
0
05-04-2021, ora 09:45
Camelia12
Nu este medic/terapeut
Camelia12
Buna ziua au trecut fasciculatiile de la calciu?
0
04-11-2022, ora 18:17
Andre1234
Nu este medic/terapeut
Andre1234
Buna seara! Am fasciculatii, cum ați rezolvat problema? Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: