fasciculati si spasme, junghiuri...

22-06-2012
zyzu
Nu este medic/terapeut
zyzu
salut. am o problema care a incepun cam acum 7 luni de zile. La inceput am avut niste spasme foarte puternice la picioare care tineau cat stateam relaxat in pat sau pe scaun si cate 30 min erau vizibile cu ochiul. dupa aproximativ o luna a inceput sa se simta in tot corpul dar mai incet, ca un fel de fasciculati care se muta prin tot corpul dar mai frecvent la picioare. dupa aproximativ 3-4 luni am inceput sa am si niste junghiuri ca si cum miar baga cineva un cutit si il scoate repede parca ma stapunge ceva. La spate in zona plamanilor, la rinichi, la picioare. la umar, pe dosul palmei, brat, antebrat...depinde unde are chef sa vina junghiu.Acum a inceput sa ma doara gatu in partea dreapta si sensibilitate la intoarcerea lui stanga dreapta. Din auzite as avea o lipsa de calciu Mi-am facut hemoleucograma si mi-au iesit bune, mai putin VSH care este ridicat foarte putin. 18 ( val. normal 2- 16mm/h) si TBIL 1.1 (val. normale 0-1mg/dl) mentionez k fumez un pachet pe zi, lucrez pe scara o parte din programul de munca si ce ar putea fi? ce analiza sa imi fac? ce consultati ? nu inteleg ce ar putea fi. ?k nu am febra sau alte chesti sa nu fiu in stare de nimic.La inceput am zis k e de la oboseala de la munca si somnu putin de 5 - 6 ore care obisnuiam sa il fac. am inceput sa dorm mai mult si sa depun mai putin efort dar pe zi ce trece simptomele sunt tot mai puternice mai ales junghiurile
8 comentarii
0
23-06-2012, ora 07:56
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
stai ore bune IN CURENT?!?
0
23-06-2012, ora 13:15
zyzu
Nu este medic/terapeut
zyzu
da, la locul de munca e curent, dar nu tot timpul. ar fi trebuit sa am macar cateva zile fara simptome, dar nu tin minte sa fi fost vreo zi fara simptome. si dak ma trage curentu! se simte in tot corpu in toate zonele ? ms pt idee la asta nu prea m-am gandit. Ce analize as putea face sa vad daca asta e cauza ?
0
23-06-2012, ora 13:36
zyzu
Nu este medic/terapeut
zyzu
am 23 de ani am uitat sa precizez
0
23-06-2012, ora 21:17
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
evita curentul..sunt afectati nervii...incearca niste antiinflamatoare gen diclofenac si milgama
0
27-07-2012, ora 19:43
zyzu
Nu este medic/terapeut
zyzu
salut. revin dupa 1 luna de zile cu aceleasi simptome. Intre timp mi-am mai facut niste analize, care au iesit normale toate. Va rog mult daca e cineva care poate sa ma ajute sa gasesc cauza simptomelor.
- dureri, junghiuri migratoare articulare, musculare...( tot corpu)
- spasme musculare foarte scurte cand sunt in repaus, cateodata spasmul se pune intr-un loc si se zbate mai mult timp.( la picioare cel mai frecvent)
- senzatia ca ceva merge prin maini si picioare, ca niste ciupituri.
- mia iesit ceva pe centrul limbii o chestie alba poroasa in jur de 1 cm2 care ma deranjeaza. cand mananc sau beau apa
- rigiditate a gatului in partea dreapta in spate ai ma doare dak aplec capul pe partea aia.
- am avut si dureri de cap dar nu foarte dureroase. intr-o zi ma durut 3 ore
- la pometul drept se simte o amorteala
0
29-08-2012, ora 19:12
zyzu
Nu este medic/terapeut
zyzu
salut, am revenit tot cu aceleasi simptome, nu m-am mai panicat si nu am mai fost la doctor dar simptomele sunt din ce in ce mai frecvente si mai dureroase. Am incercat sa ignor durerile si spasmele da unele erau foarte puternice, am momente cad simt ca nu mai rezist psihic, ma intreb singur ce tot am de nu ma lasa in pace. Deci e clar k nu o sa treaca fara a fi depistata cauza si un tratament adecvat. dar la ce medic sa ma duc eu cand ei dau din umeri si zic ca analizele au iesit bune, si o programare dureaza saptamani, Analizele au iesit bune si facute corect zic eu, din moment ce au fost facute de doua ori si la clinici diferite. Ma gandesc sa nu fie o infectie, am avut o lucrare netreminata la doua masele si intre timp sau cariat foarte rau si mi sa inflamat gingia, inflamatia a disparut foarte repede.
Daca poate cineva sa ma ajute, sa ma intrume la un medic infectionist sau ce fel de analize sa fac as fi foare recunoscator. Astept mesaje aici sau pe privat.multumesc
0
19-03-2016, ora 21:51
Einstein
Nu este medic/terapeut
Einstein
Salut si eu am simptomele astea de vre-o 4 ani si am facut un RMN fara contrast si mi-a iesit un cavernom in nucleul caudat si ca nu e concludent trebuie cu substanta de contrasta dica inca 600ron.., dar stai linistit ca doar 5%-10% mor din aceasta cauza... am spasme in continuu si cand dorm dureri articulare.. cateodata senzatia ca nu pot inghiti - disfagie oricum tind sa cred ca e de la cap.. Zyzu incearca un RMN cu substanta de contrast ca eu unu nu imi permit e prea scump...
0
03-04-2021, ora 08:42
Camelia12
Nu este medic/terapeut
Camelia12
Buna cum ati rezolvat problema? Si eu ma confrunt cu aceleasi simptome
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: