faringoamigdalita cazeoasa

11-04-2011
Christi.chris
Nu este medic/terapeut
Christi.chris
Fiul meu are aproape 16 ani, iar problemele lui au inceput pe data de 11 februarie a.c.Boala a debutat cu febra peste 39, dureri puternice de gat si cap.A urmat un tratament cu augmentin(2 /zi, la 12 ore), pivalone, piroxicam, humex expectorant, inhalant extern si vitamina C cu propolis.Dupa acest tratament urmat de inca cateva zile de tratament cu pastile de supt (neoangin, strepsils etc.)si antitermice am consultat un medic orl(deoarece nu ceda durerea in gat si nasul era infundat).A urmat urmatorul tratament prescris de medicul orl: telfast, metronidazol, paracetamol sinus si picaturi in nas-vibrocil.Dupa ce a urmat tratamentul simptomele s-au agravat.Nasul era infundat si avea niste secretii galbene, il durea capulsi gatul si incepuse o tuse care uneori parea productiva, alteori seaca.L-am dus din nou la medicul de familie si i-a prescris zinat 500 una la 12 ore, ketotifen, acc pt tuse si nurofen pt raceala si gripa.Dupa tratament "parea"sa fie mai bine dar nasul infundat si durerea de gat nu au cedat.Apoi am consultat un alt medic orl-ist care ne-a prescris urmatorul tratament:Diprophos injectabil in nas-2 fiole(una la 5 zile), Bronhodin-5 fiole(una la 5 zile cu urmatoarele dilutii:1/10000, 1/1000, 1/100, 1/10, 1/1), Telfast, Acc comprimate efervescente, ciprolen 1 la 12 ore(pe care nu le-a luat decat 3 zile pt ca ii dadeau niste reactii ciudate si dureri puternice de stomac).In timpul acestui tratament care a durat 25 de zile trebuie sa recunosc ca nasul nu a mai fost infundat dar durerile de gat si cap tot nu au disparut.Ca urmare i-am facut toate analizele inclusiv o radigrafie Saf.Citez rezultatul radiografiei:"Hipoplazia sinusurilor frontale bilaterale, ingrosarea mucoasei sinusurilor frontal dr. si a celulelor etmoidale dr". Mentionez ca s-a constatat ca are o deviatie de sept pe partea dreapta.Analizele de sange au iesit in general bine, mai putin(le citez pe cele care au valori depasite): WBC-13.75, NEUT# -8.96, ASLO-200, TGP(ALT)-50, Uree serica-55, Fier0Sideremie--163.3, Bilirubina directa-0.65, Bilirubina totala-1.44, Calciu total seic-5.4.Mentionez ca medicul a motivat cresterea bilirubinei ca urmare a tratamentului cu ciprolen pe care nu l-a suportat.De cateva zile a terminat ultima fiola de Bronhodin si urmeaza o pauza de 30 de zile dupa care va incepe tratamentul cu Bronho-vaxom(pt adulti) cate o capsula timp de 10 zile.Problema mea este ca durerea in gat nu-i cedeaza sub nicio forma si nici cea de cap.Nasul se infunda din nou dar nu are secretii.Nu stiu ce sa-i mai fac.Medicul mi-a zis sa-i dau o tableta de ibuprofen cand il doare capul (asta insemnand in fiecare zi), sa suga strepsils cand il doare gatul(deci in fiecare zi), iar pt nasul infundat i-a prescris un preparat din gentamicina, ser efedrinat si dixametazor(nu stiu daca am scris corect).Acestea din urma il ajuta mult dar nu le poate lua la infinit.O alta varianta a fost scoaterea amigdalelor dar a mentionat ca pt acest lucru copilul trebuie sa fie sanatos.Pai cum sa fie sanatos daca de 2 luni nu-i trece cu nimic.Va rog mult sa ma sfatuiti ce trebuie sa faca sau ce tratament trebuie sa urmeze.Mentionez ca dupa toate tratamentele acestea a facut si un exudat care a iesit negativ.Eu as vrea sa nu-i scot amigdalele daca exista si aceasta posibilitate deoarece pana acum nu a avut asa probleme majore.Va rog mult sa ma sfatuiti!
3 comentarii
0
11-04-2011, ora 15:11
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

Pentru durerile de cap care, zici nu-i trec...cu toate medicamentele,

fa-i o analiza sange pentru EUZINOFILE.sa NU aiba cumva TRICHINELOZA...o fi mancat in iarna (zici de 2 luni).ceva carne sau carnat din porc, in oras, la vreun restaurant, la cineva unde a fost in vizita..etc...

personal, am avut,.si tratamentul este de o luna.dar asta, DOAR daca, se confirma...nu-i greu si nici scump...si asa excludeti si, problema asta..

eu..am trecut prin multe pana, mi-au descoperit...

Sanatate si s-auzim de bine!
O zi buna!
0
11-04-2011, ora 16:53
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Durerile de cap care sunt de la sinusuri, nu trec cu medicamente; dar cedeaza daca aplicati ceva cald pe frunte (sare, malai, orice cald). Rezultatele la analize sunt dela aceste diagnostice ale cailor respiratorii si tratamente indelungate.
Recomand cu caldura sa ajungeti la o salina mecanica, care cu siguranta o sa va ajute.
Multa sanatate.
0
11-04-2011, ora 21:19
Christi.chris
Nu este medic/terapeut
Christi.chris
Am uitat sa mentionez ca amigdalele sunt inflamate, sunt rosii, il dor dar nu face febra.Medicul l-a apasat pe amigdale si a iesit din ele un lichid alb-galbui urat mirositor(banuiesc ca puroi).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.