faringo amigdalita acuta - ce trebuie sa mai fac?

08-05-2009
gabriela62
Nu este medic/terapeut
gabriela62
Fiica mea, de 17 ani, de o luna de zile i s-a pus diagnosticul faringo amigdalita acuta. Am fost la doctor si ni s-a recomandat ospen 1000, 7 zile, dupa care in 2 zile de la terminarea tratamentului i-a aparut iarasi. Alt tratament cu zinnat, 7 zile, nu a mers, din nou dupa 2 zile i-au aparut pungile cu puroi. Acum a fost la alt medic si a luat klacid de 500mg, flamexin, gargara cu tantum verde, vitamina c 1000mg efervescenta, aerius.
Am uitat sa specific ca si inainte facea gargara cu musetel, galbenele, sare si ii mai dau si picaturi de echinacea.
Amigdalele sunt marite, puroi nu mai avea niciodata dupa 2, 3 zile, dar nu-i trece. Ele sunt tot mari. Imi spune ca nu o daranjeaza cand mananca. La ultimul doctor i s-au facut si analize ex.faringian la care nu a iesit nimic pentru ca a trebuit sa-l faca imediat dupa antibiotic si mi s-a spus sa-l refac peste o luna, analizele de sange au iesit bune si vsh si aslo. Ce trebuie sa mai fac ? Ce sfat imi dati?
6 comentarii
0
08-05-2009, ora 18:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sfatul este 1.. concret si insistent!
trebue sa.i scoateti in aceasta vara amigdalele.. obligatoriu.
Amigdalele mari.. au criptele foarte adanci si acaolo stagneaza infectia.. oricat antibiotic nu ar lua...
dar copilul are sui un Ficat.. prin care trec acele antibiotice!
Este mare riscul de a face un flegmon amigdalian.. de a face un reumatizm, complicatii la inima sau rinichi!
Este si mai mare riscul sa faca o amigdalita.. in timpul sarcinii, atunci cand nu poate sa ia antibiotic fara afecta sanatatea copilului..si cu riscul de a pierde sarcina!
0
08-05-2009, ora 20:46
gabriela62
Nu este medic/terapeut
gabriela62
Va multumesc pentru sfat. La aceasta varsta s-ar putea sa aiba complicatii dupa interventia chirurgicala ?
In ce moment se poate face interventia, chiar si cand sunt doar inflamate ? S-au trebuie sa astept ?
0
08-05-2009, ora 21:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
complicatii dupa interventie nu ar trebui sa fie... nici la o varsta!
Operatia se face dupa 3 saptamani de la insanatosire.. si sa nu fie in momentul sau inaintea inceperii ciclului menstrual!
nici intrun caz nu se opereaza pe amigdale inflamate. !
0
09-05-2009, ora 21:02
xranda
Nu este medic/terapeut
xranda
as avea si eu o intrebare prietenului meu i-a iesit la exudat streptococ beta hemolitic a facut tratament cu moldamin vre-o luna si ceva si a mai luat ceva cu f...acum cred ca am luat si eu imi poate trece doar din antibiotic? de ce a trecut asa greu la el? va multumesc frumos
0
10-05-2009, ora 19:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta.. microbii din cavitatea bucala.. se transmit de la om la om.. prin sarut!
Tine de imunitatea proprie daca acel microb se implanteaza si devine patogen.. sau este distrus de sistemul de aparare a organizmului.
Un purtator de streptococ.. trebue safaca 3 luni moldamina.. se faca gargara si tratam, ent local.. sa tine regim alimentar fara rece, acru si acidulat..., Sa ajute organizmul sa scape de acel microb.. !
p[rin garagara.. prin consumul de ceaiuri calde si pastile antiinflamatoare de supt!
0
17-08-2012, ora 12:38
cristina_izabela
Nu este medic/terapeut
cristina_izabela
ianys are 1 si 10 luni si medicul a zis ca are laringotraheita ii dau celcor dupa 5 zile de augumentin si ii mai dau fluimucil2 la suta dar totusi ii curge nasul si se simte un usor harait in piept.. a gandeam sa ii dau colargol dar nu stiu ce sa fac oare o sa se faca bine ca deja are 2zile decand ii dau cecloru sa ii fac injectii ??? nu stiu ce sa fac AJUTATI-MAA
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: