Am o gastrita pentru care am primit o sumedenie de medicamente

13-12-2012
miruna@lo
Nu este medic/terapeut
miruna@lo
Buna seara
intru iar cu ac problema -faringita care nu trece.Am ajuns si la investigatii gastrice unde nici macar reflux gastric nu mi s-a descoperit(am facut un tranzit baritat) doar o gastrita pentru care am primit o sumedenie de medicamente care fac mai mult decat pot plati eu.Chiar dr m-a intrebat inainte de a-mi scrie reteta(ce ma deranjeaza cel mai tare si i-am raspuns ca gatul) si nu-mi venea sa cred.In fine m-a pus sa repet si exsudatul lingual acum care fiind al 3lea, normal ca nu a iesit nimic.Am facut si anticorpii pt helicobacter pilori, iar ac rezultat, nimic.Bani dati degeaba.Am hotarat sa iau tratamentul de la psihiatrul pt ca cred ca o voi lua cu capul -depresie si anxietate.In urma cu cateva zile am fost la un alt orlist care mi-a spus ca am facut o faringita cronica si ca greu voi scapa de ea si nu ma ajuta nici vremea, sugerandu-migargarisme cu ceai musetel, glicerina boraxata si rabdare.Azi mergand prin oras, frig fiind m-a luat o durere de gat, o usturime mai mult pe partea stg incat am ajuns la dr -alt orlist care mi-a zis ca nu-i cine stie ce faringita si ca vrea sa-mi vada toate rezultatele pe care le a(rmn cervical, cerebral, ct, radiografiide coloana cervicala) referindu-se la o problema cervicala ca nu cumva o vertebra sa imping afaringele si sa dea inflamatie mai ales ca este si perioada frigului si ar fi vrut si niste anlize gen vsh, aslo, hemograma.eu stiindu-ma cu probleme mari cervicale -nevralgie de arnold).mai am si durere in urechi ca si cum asi raci dar nu se vede nimic in urechi sau amorteli in limba s pe cerul gurii dar care au mai cedatde 2 zile.Mi-am luat voseptol, proposept, ulei de catina, faringospray, magneb6, alprazolam pt tensiunea asta care ma tampeneste.Imi doresc doar sa -mi treaca aceasta problema a gatului, usturime care nu este prezenta si cand mananc.In seara asta am luat un aulin.Spuneti-mi va rog ce sa mai fac?incotro s-o apuc?sunt ap doua luni de cand stau asa.
12 comentarii
0
13-12-2012, ora 19:21
B.Florin.M
Nu este medic/terapeut
B.Florin.M
Poti sa-mi spui ce simptome ai ?? Si eu sunt suspectat de faringita..si candidoza orofaringiana. :(
0
13-12-2012, ora 20:18
miruna@lo
Nu este medic/terapeut
miruna@lo
am usturime in gat dar NU si cand mananca si beau, senzatie de nod in gat dar nu mereu, uscaciune a gatului si dimineata la trezire am o tuse si exopectorez ceva, nu mult.Mai am senzatie de amortire la cerul gurii si varful limbii si am mai avut dar s-au retras niste pete mici cat gamaliile de ac pe cerul gurii, rosii si limba incarcata.
0
13-12-2012, ora 20:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie exclusa si o colecisto.pancreatita prin ecografie
deasemenea trebuie exclusa posibilitatea parazitilor intestinali
ati citit toate traramentele locale indicate pe forum?
0
13-12-2012, ora 21:12
miruna@lo
Nu este medic/terapeut
miruna@lo
dle dr flueraru daca radiologul care mi-a facut tranzitul baritat mi-a sugerat sa ma caut de fiere si paraziti intestinali iar medicul care m-a vazut la gastric a zis ca nu-i cazul, eu ce pot face?mi-a dat ca tratament medicamentosurmatoarele-nexium, motilium, panzcebil, stresclin, aspacardin, royal-jellg, magneb6.Am facut acum 2 luni o ecografie generala si nu era nimic in neregula.CHIAR NU-MI PERMIT SA FAC TOATE INVESTIGATIILE.Am fost si la homeopat si am inceput si taratment homeopat, credeti-ma ca vreau sa se termine treaba asta cu gatul si va rog sa nu va suparati ca tot insist!va multumesc!CHIAR NU GASESC O SULUTIE SA SCAP DE USTURIMEA ASTA DIN GAT CARE NU-I CONSTANTA IN INTENSITATE DAR CHIAR IMI DA PROBLEME
0
17-12-2012, ora 08:44
B.Florin.M
Nu este medic/terapeut
B.Florin.M
ai rezolvat ceva cu uscaciunea in gat si restul problemelor?? si eu aceleasi simptome..doar ca mie imi pocneste ceva cind inghit saliva sau mincare Nu ma doare nimic, simt doar, atunci cand inghit, cum "pacane" ceva, ca si cum calca os pe os.sau ceva de genul asta.(fix cum incepe gatul sub barbie)..Nu simt decat atunci cand nu tin capul drept. Asta a inceput acum 5 zile de cind am avut intr-o noapre reflux gastro..mi-a venit sa vomit dar sa oprit in gat.
0
17-12-2012, ora 09:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt.. miruna@lot.
continui tratament homeopat, tii regimul alimentar corect care tre sa devina stil de viata.. pentru tot restul vietii
local tratament cu inhalatii, gargara, aromoterapie.si spreiuri uleioase
0
17-12-2012, ora 09:42
B.Florin.M
Nu este medic/terapeut
B.Florin.M
iar pt. mine??.. folosesc bioparox. de 6 zile.nu ma mai ustura gatul, tin regim alimentar.nu dulce..nu picant etc...dar il simt uscat si puti umflat pe interior..Am mai fost diagnosticat cu CandidaCrestere abundenta..mi-a prescris doctorul flucovim50mg glicerina boraxata si vit A picaturi.(am 2 zile de tratament pina acum).La control ORL mi-a zis sa nu-mi fac griji k nu am' cancer' gatul e doar putin iritat de la refluxul stomacal.. La tigari am renuntat de tot(vocea nu-mi este schimbata)..Dupa tratament trebuie sa merg iar la control...sa mai urmez niste 'analize' ceva dupa sau intre tip?? Multumesc
0
17-12-2012, ora 19:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci totul corect.
mergi la control l orl
faci i vestigatii si tratament la gastrologie
0
17-10-2013, ora 14:19
stefaniap
Nu este medic/terapeut
stefaniap
Buna ziua,

Am si eu aceaisi problema, am realizat doar un tranzit bariat ca imi era frica de endoscopie, si mi-a vizualizat un reflux gastric, care ma chinuie foarte mult, am slabit nu pot sa ma ingras deloc, ma abtin la alimente importante :fructe, legume, urmez un tratament cu nexium de 40 mg/zi si motilium de 3 ori/ zi, de 2 luni la recomandarea doctorului gastroenterolog, dar nu vad foarte multe ameliorarii, am salivare excesiva, cateodata arsuri pe gat, si durerii la inghitire, sufar si de anxietate si cred ca problema aceasta imi intensifica simptomele!
Ce tratamente naturiste sa mai iau, salivare asta excesiva e de la reflux gastroesofagian?, cateodata pur si simplu stau cu servetelul dupa mine cand am reflux, ca trebuie sa elimin secretiile si e tare neplacut.
Deja ma gandesc ca am cancer sau alte nebunii am devenit obsedata de acest reflux!!Please Help me, mentionez ca am 24 de ani!

Ce ceaiuri tratamente, stiu ca trebuie sa ma las de fumat, ce e bine sa mai rontaim in pauzlele dintre mese? - See more at: http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=109id_cat=29id_prod=19739id_post=398357start=3mess=1#sthash.Lf9AtUee.dpuf
0
17-10-2013, ora 20:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acest gen de probleme... impun schimbarea stilulu de viata compket si pentru tot restul vietii
pe forum am scris mii de sfaturi
regimul alimentar corect...recomandat de un medic nutritionist
tratament corect...naturist, recomandat de un medic ce practica medicina naturista
0
21-10-2013, ora 12:22
gela mit
Nu este medic/terapeut
gela mit
buna ziua ! v-as ruga sa imi spuneti si mie ce pot sa fac ca de cand am baut cu acid acum cateva luni ma deranjeaza f. tare omuletul. parca ar fi o punguta cu lichid in varful lui.nu stiu ce sa mai mananc.imi vine sa imi smulg omuletul!!am luat diverse tratamente.nu ajuta nimic.cat ma costa cu radio frecventa micsorarea omuletului? multumesc! mentionez ca am si candida si stafilococ auriu in gat.si faringita acuta.
0
22-10-2013, ora 09:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scoaterea omuletului cu radiofrecventa poate sa coste de la 100 la 500 lei.. depinde de oras si clinica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre ulcer și gastrită
  • Tratament gastrită
  •