faringita mitotica acuta..

13-12-2012
roxana barcan
Nu este medic/terapeut
roxana barcan
Buna seara !!sunt foarte disperata acum aprox. o luna am simtit o durere in gat cu senzatie de nod in gat si nu puteam respira.doctorul de familie mi-a spus ca am rinofaringita micotica subacuta si mi-a prescris nistatina, ospen, si trachisept pe care le-am si luat timp de 2 saptamani dar nicio reactie din ce in ce mai rau, a aparut si o tuse continuua simt ca ma inec, ma sufoc nu pot sa respir.am o durere si mai mare de gat si nodul acela il simt mai mereu.am fost din nou la medic caci nu pot respira nu am aer si mi-a spus ca nu am nimic la plamani si mi-a prescris hexoraleten n dar in zadar !!mentionez ca am luat si pentru tuse sirop de muguri de brad si pin, spray hexoral dar tot ma doare in gat si am acel in nod care nu mi da voie sa respir normal, simt k am gatul umflat uneori !!va rog ajutati-ma cu un raspuns un tratament !
1 comentarii
0
14-12-2012, ora 11:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
va ajut cu un raspuns...
diagnosticul rinofaringita micotica subacuta... este pus asa.. la ghici !!!
orice problema de nas, gat urechi.. se trateaza NUMAI la ORL
care are specializare de 6 ani..si instrumentarul necesar cu lampa frontala cu lumina pentru a examina faringele
medicii de fam.. fac un curs de ORL de 3 luni si atat.
durerea de nod in gat si durere
poate fi si de la o faringita iritativa produsa de un reflux gastric.. care tot duce la micoza locala... DAR.. trebuie tratata cauza si nu efectul
deci trebuie tratat tractul digestiv, tinut regim alimentar si doar tratament local pentru mucoasa faringiana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.