faringita granuloasa

09-02-2013
Daniela Matei
Nu este medic/terapeut
Daniela Matei
Buna ziua.Ma confrunt de ceva vreme cu o durere in gat, apare mai mult in anotimpul rece si tine cam 2 luni in fiecare iarna mai precis o faringita granuloasa de care scap foarte greu.Va rog sa-mi spuneti daca aceasta farigita apare datorita gastrobulboduodenitei, am si minim reflux esofagian, sinuzita si rinita.Acum iau voseptol, vit a si fac gargara cu ceaiuri si sare ca sa scap de durere in gat.Miercuri sunt programata pt fibroscopie, am facut si exudat si a iesit negativ de fiecare data, nu stiu ce alte investigatii sa mai fac sa vad care este cauza durerilor in gat si dupa ceafa(noaptea si dimineata).Nu fumez, nu consum alcool si tin un regim normal din cauza gastritei care ma chinuie de aproape 8 ani de zile, fara acru, fara acidulat, condimentat, mai beau din cand in cand o cafea cu lapte.Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac sa scap de aceasta problema.Va multumesc.
16 comentarii
0
09-02-2013, ora 17:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tratamentul corect a probljemelor gadtrice cu produse naturiste
regim alimentar corect ales de un nutritionist
2 tesutul limfatic hipertrofiat pe faringe...se micsoreaza de la gargara cu ceaiuri calde+ putina sare + 5 pic de alcool iodat
sau se face terapie cu radiofrecventa... pe acele granulatii
1
10-02-2013, ora 19:03
Daniela Matei
Nu este medic/terapeut
Daniela Matei
Buna seara.Va multumesc frumos pt.raspuns am sa fac cum spuneti dvs. cat despre terapia cu radiofrecventa o sa ma interesez sa vad daca se face si-n Galati, daca nu am sa va contactez pe dvs. in vara.
0
13-02-2013, ora 18:41
Daniela Matei
Nu este medic/terapeut
Daniela Matei
Buna seara.Am zis ca va spun rezultatul de la fibroscopie, astazi am fost si am primit urmatorul diagnostic si tratament:Rinita hipertrofica cu drenaj epifaringian si tuse secundara iar tratamentul pt o luna este Avamys spray, Xyzal cps, vit a si sinupret cps.Va rog sa-mi explicati ca mi s-a zis ca am tesut hipertrofiat pe faringe si la baza limbii, se poate rezolva aceasta problema cu radiofrecventa daca nu scap dupa acest tratament?Fac gargara in continuare cu ce mi-ati spus, nu ma mai ustura atat de tare dar a revenit tusea uscata, parca as avea ceva in gat care ma sacaie mai ales cand ma asez sa dorm, cand sunt la orizontala.Va multumesc din suflet pt sfaturi.
0
14-02-2013, ora 10:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa gargara dai cu Faringo-sprey...
da se face tratament cu radiofrecventa pentru faringita hipertrofica..
0
21-07-2013, ora 13:15
Matri Ime
Nu este medic/terapeut
Matri Ime
am fost diagnosticata cu rinofaringita granulara. mi s-a prescris pinosol de 3 ori pe zi a cate 3-4 picaturi, trachisept cu miere si propolis de 3 ori pe zi cate un comprimat, borenar 1 comprimat pe zi, hexoral cate 2 pufuri de 3 ori pe zi, flucovin 1 comprimat pe zi. mi-e putin mai bine dupa 2 zile de tratament. intrebarea mea este: acest tratament ma ajuta si pt candidoza bucala pe care am facut-o dupa un tratament prelungit cu antibiotice? precizez ca nu am facut exudat faringian sau alte invstigatii, ci doar control la medic orl.
0
22-07-2013, ora 14:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si faringita si candidoza.. sunt rezulatul unor probleme digestive.
cand gasesti regfimul alimentar corect si faci tratamentul gastric necesar.. se rezolva ambele probleme si faringita si candidoza
0
22-07-2013, ora 14:58
Matri Ime
Nu este medic/terapeut
Matri Ime
ce ma sfatuiti sa fac in continuare ca sa fac tratamentul gastric necesar si sa aflu regimul alimentar potrivit? pentru ca starea mea de rau este din 26 martie, , iar tramentul mentionat anterior este ultimul, dar nu singurul pana acum. ( ma refer strict la faringita). multumesc frumos
0
23-07-2013, ora 09:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca problemele gastrice sunt grave.. se ia tratament la gastrologie
dupa care se trece pe un tratament naturist de durata
2 faringita hipertrofica.. trebuie tratata initial cu radiofrecventa.. dupa care de continuat cu inhalatii, gargara, aromoterpie, spreiuri pentru faringe.s.a
1
23-07-2013, ora 21:57
Matri Ime
Nu este medic/terapeut
Matri Ime
multumesc frumos pentru indicatii. chiar de maine voi merge la gastroenterologie si ma voi interesa si de cabinet cu tratament prin radiofrecventa in braila, de unde sunt, si/sau in localitati invecinate. se pare ca eu nu am dat importanta arsurilor frecvente pe care le aveam in zona gatului pana aproape de stomac. treceau cu redigest si altele si ma multumeam cu atat. multumesc frumos.
0
28-07-2013, ora 12:21
Matri Ime
Nu este medic/terapeut
Matri Ime
buna ziua! mai am o mare rugaminte la dvs., dupa ce am fost la gastroenterolog care mi-a prescris regim alimentar si ca medicatie am: 1. dimineata: nexium, inainte de masa + debridat, magne b6, dupa masa 2. debridat, dupa masa 3. seara: calmogen, inainte de masa, si debridat, magne b6 dupa masa si de 3 ori pe zi, dupa fiecare masa sa fac gargata cu solutie de bicarbonat de sodiu. diagnostic;gastrita duodenala cu reflux gastroesofagian. ma simt mai in vigoare, nu mai am senzatie de hiperaciditate, inghit mai usor dupa cateva zile de tratament si cu regim alimentar strict.
dar: 1. candita e la locul ei pe limba, iar pe cerul gurii inspre omuletz, am niste basicutze limpezi. din cand in cand am o usoara durere in partea dreapta a gatului, dar inghit fara probleme. consum totul la temperatura camerei.
rugamintea mea este: ce sa mai fac, ce demersuri, ? in braila nici pomeneala de cabinet cu terapie prin radiofrecventa, pentru faringita granulara! cainete cu terapie prin radiofrecventa sunt, dar pentru infrumusetare. nici in galati, iar pe internet nu am gasit. va rog din suflet, ajutati-ma ! incotro ma puteti indrepta?
0
28-07-2013, ora 22:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum nu e cazul sa va grabiti
faceti tratamentul gastric core t si de durata
faringita si candida pot sa se vindece fara un alt tratament
daca va fi cazul de interventie pe faringe se piate merge la bucuresti, bacau, pascani
0
29-07-2013, ora 20:04
Matri Ime
Nu este medic/terapeut
Matri Ime
multumesc frumos! voi mai astepta, cu rabdare, cum ati spus dvs.
1
06-11-2017, ora 15:08
Alexandra. B
Nu este medic/terapeut
Alexandra. B
În cazul faringitei cronice ganuloase, la cine trebuie apelat pentru un regim alimentar corespunzător?
0
09-11-2017, ora 08:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial la gastrologie pentru avedea ce probleme gastro-intestinale sunt care au dus șla acea farinigita
de regim corect se mai ocupa si Nutritionistii
0
01-11-2018, ora 12:48
Ecaterina barag
Nu este medic/terapeut
Ecaterina barag
Buna ziua.. Am nevoie si eu De un ajutor.. Ma aflu in anglia.. Si cu medicina aici poti muri... Acum o luna am avut operatie miam scos amigdalele fiindca din analizele facute imi gasisera streptococ.. Acum De Doug aproape De trei saptamini ma confrunt cu o candidoza nebuna si usturime in git.. Simt un tot mai lipicios in gura Din cauza ca.mucozitatea din nas mi Se scurge pe git...inauntru.. Cind am apelat aici la medic.. Miau zis ca mai am si faringita... Si Miau dat.. Penicillin 10 zile De doua cite 4 ori pe zi.. Si nestatina lichit sami sterg interiorul gurii.. Tot De 4ori pe zi.. Acum am teriminat tratamentul Dar in git tot ma ustura si.. Candita tot nu trece. Ce ma sfatuiti
0
01-11-2018, ora 22:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.sa citești ce am mai scris pe forum
2. Amigdalita ai făcut fiindcă ești o persoană cu reflux gastro esofagian..din copilărie... Greșelile in alimentație duc la reflux in somn. Se măresc amigdalele. Ai scos amigdalele da cauza a rămas. De acolo și usturimile și faringita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sinuzita
  • Cum acționează bicarbonatul de sodiu asupra arsurilor gastrice?
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  •