faringita cronica hipertrofica - in fiecare dimineata.. gat uscat care ma pisca

24-12-2008
consuelacarmen
Nu este medic/terapeut
consuelacarmen
Buna ziua.De cateva luni ma confrunt cu aceasta faringita cronica diagnosticata de 2 orl-isti recunoscuti la mine in oras.Ceea ce vreau sa va spun este ca aproape in fiecare dimineata ma trezesc cu un gat uscat, care ma pisca (dupa ce beau orice imi trece), cu secretie in gat (care simt ca vine din nas parca), daca imi suflu nasul, sunt zile in care am si niste firisoare de sange, am si 2 ganglioni mai marisori iar in gat, in locul amigdalelor mi-au crescut niste tesuturi limfoide (daca am retinut eu bine).Intrebarile mele pt dvs ar fi: Aceste tesuturi chiar ar trebui scoase sau arse cu laserul dupa spusele medicilor sau pot sa se retraga de la sine?? Mentionez ca am mai fost operata de deviatie de sept, motiv pt care imi este foarte frica de o noua operatie. O alta intrebare: aceste probleme cu gatul pot avea si legatura cu durerile mele aleatorii ale maxilarelor si urechilor sau acestea se datoreaza maselelor de minte care incearca sa iasa???? Va multumesc anticipat pentru timpul acordat.
5 comentarii
0
24-12-2008, ora 13:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
Tesutul limfoid..ramas in locul amigdalelor.. Da , poate fi volatilizat cu Laserul sau onlaturat cu Radiofrecventa., se practica aceste interventii atunci cand tesutul respectiv, se inflameaza, provoaca dureri gen amigdalita.
Deasemenea tesut limfoid poate sa existe si pe mucoasa faringelui... provocand iritatie si senzatie de corp strain.
Durerile de faringe, pot sa iradieze spre ureche. dar spre maxilar, NU.. acolo este problema cu maselele.
ESte foarte important sa verifici daca problema cu faringele nu este legata de o inflamatie gastrica( gastrita, ulcer, sau reflux gastroesofagian.)
REgimul alimentar este foarte important in vindecarea faringitei..
NU ai voie nimic.. Acidulat, acru, condimentat..
Orice produs care irita mucoasa.. accentueaza senzatia de uscaciune.
Trebue safaci gargara dupa fiecare masa 200ml. ciai de musetel+4-5 pic de alcool iodat.
voseptol. tab de supt.
Vit A dr. 2 -3 pe zi 10 zile.
VIt A uleioasa sau ulei de catina pus in nas 4-5 pic de 4-5 ori pe zi.. pentru a se scurge treptat spre faringe si inlatura senzatia de uscaciune.
0
10-06-2011, ora 13:38
magda_daly
Nu este medic/terapeut
magda_daly
Buna ziua!
Sufar de faringita cronica hipertrofica, am avut un ulcer duodenal, si reflux gastroesofagian, ce sa spun...sa fiu mai scurta in explicatii, am accese de tuse cu stari de voma, senzatie de corp strain care inteapa si se plimba inghitind de sus in jos si abia mai pot respira, accesele de tuse se intampla fara o aparenta cauza, adica si noaptea in somn, incercam sa beau apa sau miere si mi mai tecea dar acum vad ca nimic nu ma mai calmeaza.Cand pun picaturi cu vit.A mai rau imi provoaca tusea, pur si simplu nu mai pot iesi afara de teama unui acces de tuse, destul de urat pt cei din jur si bineninteles pt mine.Dupa ce imi termin accesul, stranut, imi lacrimeaza ochii, bineinteles ca de la atata chin de a incerca sa opresc accesul.
Un sfat daca se poate ca vit A nu pare a fi eficienta, am fost la 3 medici pana in prezent, sunt din pitesti.
Regimul alimentar este destul de echilibrat deoarece pur si simplu mi e teama sa mai mananc din cauza acestei tuse urate si chinuitoare.
Multumesc anticipat!
0
11-06-2011, ora 19:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt cazuri cand Lueta este foarte alungita si atinge baza limbii provocand tuse si senzatie de greata
mergeti la ORL.. sa vedeti motivul acelor simptome
Va astept la Pascani.. pentru rezolvarea problemei( daca e cazul)
0
12-06-2011, ora 21:20
magda_daly
Nu este medic/terapeut
magda_daly
multumesc pt raspunsul dumneavoastra, nu, lueta este normal nu atinge baza limbii, acum mi a cumparat fata un spray nazal orofar, sa vedem ce randament are.
multumesc foarte mult ca mi ati raspuns.
0
18-05-2012, ora 21:21
camelia.tabacaru
Nu este medic/terapeut
camelia.tabacaru
buna ziua domnul doctor, acum 5 luni am avut amegdalide, am luat tratament amoxicilina, apoi mi-a curs nasul si o tusa, care mi-a trecut.acum am ramas cu niste flecme, si jos la gat am o galma de la raceala.sa-mi spuneti ce sa fac.va rog frumos.vamultumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.