faringita cronica de reflux

06-10-2010
Danyella z
Nu este medic/terapeut
Danyella z
buna!sunt pentru prima data.am intrat din greseala si chiar aveam nevoie de sfatul unui medic in legatura cu diagnosticul care mi-a fost pus - faringita cronica de reflux.sa va spun cum a inceput totul.o simpla faringita tratata cu augumentin, hexoraleten.apoi azitromicina si flucovin, ketoconazol.isoprinesime.dar senzatia aceea de alimente blocate in gat tot a ramas.acest tratament mi-a fost dat de medicul de familie.am cerut trimitere la orl.acolo am fost diagnosticata cu faringita cronica de reflux si mi-a fost prescris:omez 1 cp pe zi pt o luna si motilium:3cp pe zi pt 2 sapt.dupa o luna am revenit la control si mi s-a prescris omez 1cp pe zi pt o luna si un preparat din amestezina, k iodat, na benzoat, apa menta, alcool mentolat si glicerina o lingurita din acest preparat la un pahar de ceai de salvie sa fac gargara insa aceea senazatie de alimente blocate in gat persista.ce sa fac?din luna iulie ma tot chinui cu aceasta senzatie.mentionez ca am scazut si in greutate 2 kg pt ca nu mai mananca de teama ca iar ma jeneaza gatul. nu mai suport./va rog frumos ajutati-ma.poate fi ceva mai grav?ce analize sau investigatii sa fac?am facut exudat a iesit negativ.aslo mai mic de 200 vshs-5 fibrinogen -271.4.va rog frumos sa imi raspundeti!multumesc pt ca m-ati ascultat.
:
4 comentarii
1
06-10-2010, ora 16:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci o gastroscopie.. sau macar un tranzit baritat esofagian si sa mergi la Gastrologie cu rezultatul
0
07-10-2010, ora 15:22
claumika
Nu este medic/terapeut
claumika
buna ziua, am o problema care dureaza de ceva timp, a inceput cu o usturime in gat si aceasta usturime s-a extin in cerul gurii, in jos pe gat pana in cosul pieptului unde se lasa ca o apasare, si aceasta sensibilate se simte la respirat nu la inghitit. Am fost la ORL-ist si mi-a spus ca am sinuzita si streptococ beta hemolitic grup b, am facut trei tratamete pt. sinuzita / streptococ ( 5 zile ciprofloxacin-pauza (7 zile ), 5 zile penicilina G - pauza (7 zile ) de fiecare data la a treia zi de tratament usturimea revenea la fel de intensa, am facut iar tratament cu gentamicina 10 zile, biorinil si sinupret tot 10 zile. Cica asa am scapat de sinuzite dupa ce am facut 2 radiografii, 2 exudate. Dar surpriza usturime din cerul gurii care se lasa in jos pe gat pana in cosul pieptului tot nu a disparut. dupa inca un exudat pt streptococ si candida care a iesit negativ. Am fost la alt medic ORL-ist care mi-a spus ca am amigdalita cronica si ca nu mai am ce face si ca trebuie scoase, am zis ca daca de acolo este problema usturimii le scot si gata, numai ca nu a fost asa m-am operat acum 2 saptamani si dupa cele 2 saptamani surpriza neplacuta ; a revenit usturimea care acum este localizata de sub barbie pana in cosul pieptului ( pe tot traseul asta ) si nu mai stiu unde sa ma duc si ce sa fac. Medicul de familie ridica din umeri, mi-a spus ca este depasit de situatie mai ales ca m-a ascultat la plamani si mi-a zis ca problema nu este de acolo. Dati-mi un sfat unde sa ma duc.
0
07-10-2010, ora 20:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci investigatii gastrice
ecografie, endoscopie, , , s, a
0
17-10-2010, ora 18:36
Danyella z
Nu este medic/terapeut
Danyella z
multumesc pt raspuns. o sa va urmez sfatul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: