faringita cauzata de stafilococ (ecoli sau klebsiella??)

17-07-2010
mihai333
Nu este medic/terapeut
mihai333
Problemele mele au aparut de vara trecuta dupa ce am consumat anumite alimente la o terasa si oricat am incercat nu reusesc sa le dau de cap, se pare ca am contactat o bacterie rezistenta (escherichia coli sau klebsiella) care efectiv nu vrea sa moara!
De atunci m-am perindat pe la mai multi medici, m-am indopat de tot felul de medicamente in special antibiotice luate conform antibiogramei, am facut trei exudate (doua au iesit escherichia coli si unul klebsiella)!
Pe scurt problema mea are urmatoarele simptome: in general in gat apar cateva punctulete albe de marimea unui bob de piper care cred ca au puroi, gatul este rosu si uscat pe partea respectiva si se usuca in general la efort, cateva punctulete albe de marimea unor boabe de piper in gat, stare de ameteala usoara si generala alterata, uneori confuzie, am senzatia ca palmele parca ard, transpir mai usor, uneori balonare(nu stiu daca sa o pun pe seama bacteriei sau a unor mai vechi probleme cu stomacul insa cred ca datorita gazelor din stomac mi-a reaparut in gat ultimele doua dati bacteria, dupa stari de balonare- sper sa nu radeti de mine deoarece stiu bine ce am tot tras cu ea)!
Revin la problema- prima data mi-a cedat cca 5 luni datorita unui vaccin de la Cantacuzino (care acum nu se mai fabrica ca le-au oprit oamenii "de bine"productia); a doua oara a trecut de la antibiotic dupa ce la exudat mi-a apasat pe punctuletul de puroi din gat care s-a spart; acum, a treia oara, am aceleasi simptome si nu stiu ce sa mai fac, efectiv nu vrea sa moara definitiv, tratamentele parca au adormit-o temporar.
Acum am deja 3-4 puctulete albe in gat aparute tot dupa un episo de balonare care cred ca mi-a provocat refluxul si mi-a adus in gat bacteria.
Ma gandesc oare sa le sparg cu ceva si sa badijonez ulterior cu albastru de metil?
Daca cineva a mai avut problema asta si a reusit sa scape definitiv de ea, il rog sa posteze solutia salvatoare, eventual sa ma indrume spre cineva care o poate rezolva, intrucat ma terorizeaza si m-am saturat de experiente nereusite.
2 comentarii
0
18-07-2010, ora 18:24
mihai333
Nu este medic/terapeut
mihai333
domnule doctor, dv ce parere aveti?
0
06-11-2010, ora 12:23
mihai333
Nu este medic/terapeut
mihai333
foarte pe pe scurt!
dupa un tratament cu Orostim (in timpul caruia m-am simtit f bine si 2 luni dupa terminarea lui) microbul a recidivat, refluxul gastro a reaparut si odata cu el pungulita de puroi in gat exact in acelasi loc unde a aparut si pana acum!
cum spuneam, este posibil ca microbul sa fie in stomac si refluxul sa il aduca in gat.
ma poate indruma cineva catre un doctor bun din Bucuresti(eventual homeopat) care sa poata rezolva o astfel de problema?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.