fara diagnostic de 4 luni sunt disperat

19-06-2015
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
Buna ziua. Va rog mult sa- mi cititi emailul.Am 35 de ani si o familie superba cu care vreau sa fiu cat mai mult
.Simtomele au inceput in seara de 2 martie cu durere surda si puternica de solduri(aceasta durere am avut-o si in treecut dar nu la intensitatea aceasta ) urmand ca si dupa dou zile dureri puternice la genunchi tot in partea a doua a zilei (acest lucru l-am pus pe seama efortului fizic mai intens ca de obicei ) durerea aapersistat urmand sa ma duc la medic.dupa un set de analize facute la cererea medicul, lui de familie totul arata ok mai putin colesterol 287 trigliceride marite vsh 48 si acidul uric aproape de limita superioara.am fost tratat cu ibuprofen fara nici un mic succes. Am plecat la medicul parintilor mei pt ca medicul meu spunea ca la analizele ce le am nu sunt bolnav.Am luat predison si cerebrex 10 zile fara succes apoi am facut diprofos intra muscular, in acest timp durerile de muschi tendoane (in special gambe au inceput sa apara)durerile erau ff groasnice nu puteam nici sa dorm am luat tot felul de antiiflamatoare si crème fara rezultat. am ajuns la un doctor de recuperari din alba iulia ffamabil.Intre tinp durerile erau tot acolo doar au aparut si intepaturi musculare piciore spasme musculare si pareestezi. Medicul a spus sa incep un tratment cu doxiciclina si sa fac un test pt Borelioza si alte teste deorece eu am suspectat ca anul trecut am fost muscat de capusa. Am facut testul a durat 15 zile (negativ) fosfochineza in limite CIC -valoare 2 normal.In timpul antibioticelor durerire musculare au scazut semnificativ dar au inceput trosniturile de articulati dureri neurologice (intepaturi) in diferite tendoane si muschi. Am revenit la medic la consult in acest moment scazuse masa musculara de pe piciore pe dreptl mai mult fiind si mai dureros(am inteles ca pe urma miopatiilor ).Timitere la neuro cu suspiciune de SLM SI MIOPATIA GRAVIS pt EEG.Aici a fost punctul in care am vazut ca sun persoane care nu sti sa profeseze ( am intrat in cabinetul particular a luat biletul de trimitere si a spus:E CEVA FOARTE GRAV E MAI BINE SA MERGI LA CLUJ in acest timp i-mi arata un flier. Am iesit din cabinet bulversat ratacit si ff suparat. Am plecat la Cluj pentru repetarea testului pt LYME. Intre timp am ajuns cu ajutorul unei cunostinte la spitalul judetean timisoara la sectia de neuro, in momentul acela durerile musculare scazusera in intensitate mult afeam doar dureri de genunchi drept cu pocnituri puternice unele dureri de talpi si spasme musculare. Am fost internat 4 zile in care am facut RMN cranian cu supstanta de contrast si cervicat, EEG, CONDUCERE, si un set de analize. Suspect sreloza in paci. Rmn ok dar a aparut un chist de 1.9 cm tiroidian stang eeg cu mici mici probleme pe partea stanga.conducere in limite. Rraze pulmonare ok

tgp 83
amiaza serica 23/ul
tgo 32
bilirubina 0.4/mg/dl
caliu seric 9.6
ck103/ul
ckb 21 ul
colesterolul a crescut la 346
creatinina 0.9 mg/dl
ggt 106
glicemie 90
hdl colesterol 40
leucocite 7.51/10-3/ul
eritrocite 5.82 /10-6/ul
hemoglobina 16.3/g/dl
hematocit 51.4%
trombocite 214/10-3/ul
neurofile 48%
linfocite42.3%
monocite 7.1%
eozinofile 2.3%
bazofile 0.3%
ezinofile0.17/10-3/ul
ldh seric 191
ldl colesterol 249
lipaza 195
magneziu 2.5mg/dl
potasiu 4.5mmol/l
Proteina creactiva 1.67mg /l
sideremie 65 mg/dl
sodiu seric 143mmol/l
trigliceride 285 -au scazut in doua luni de la 1070
uree serica 44mg/dl
vsh 7 - a scazut de la 48 cu doua luni in urma
FT3 5.16pmol/l
ft4 18.52 pmol/l
tsh3-ul 1.126mlu/l
achbs3.10
ahcv negativ
anti HIV negativ
VDRL NEGATIV

TRATAMENT : MILGAMA, CALCIU MAGNEZIU ZINC, SI bromazepam (eram din ce in ce mai agitat )

am revenit la control situatia se schimbase. Scapasem de o parte de furnicaturi durerea era aceeas dar acum aveam dureri musculare si in partea superiora.

AM facut alte analize a SYNEVO

biochimie
igA 179.8 rev 70-400
ig G 835 ref 700-1600
ig M 88 REF 40-230
biochimie BUCURESTI
complement C3c 164 ref 90-180
complemenr C4 28 ref 10-40
IMUNOLOGIE
CA 125 (antitumoral) 15.88 ref = 35
CA 19-9 (ANTIGEN CARBOHIDRAT ) 7.19 REF 27
CEA (ANTIGEN CARCINOEMBRIONIC ) 2.93 REF 4.3
Ag HBS (SCREENING) negativ
Anti - hcv NEGATIV
CIC - 2 REF 20
HLA-B27 NEGATIV
RAZE SACRO ILIECE REZULTAT OK

rezultate lyme Cluj NEGATIVE aici nu inteleg flagelin +122 anti -human igg +97 control +138

In momentul de fata am intepaturi musulare dureroase (medi si puternice in diferite ore) dureri articulati si pocnituri constante parestezi in principal pe gamba si coapsa stanga, spasme musculare.dureri talpa si calcaie, pielea a inceput sa schimbe textura si e uscata.si DEPRESIE

tratament actual : milgama, calciu magneziu zinc d3, linistres, bromazepam, gabaran, tiosen.(fara nici un efect)

Urmeaza sa plec la Cluj la reutmatologie trimitere medic.stiu ca am umblat o tara de cateva ori si tot nu inteleg de ce nu am un diagnostic

Am observat ca la administrarea de doxiciclina durerile musculate scad in intensitete.
Mulstumesc mult.va rog ajutat-ma sa-mi savez viata am epuizat aproape toate resursele nu stiu ce sa fac...
27 comentarii
0
30-06-2015, ora 21:13
lachriss
lachriss
Buna ziua. Este un caz greu. Greu de spus o parere asa, de la distanta. Din analizele pe care le-ati enumerat, nu am vazut investigatiile pe linie autoimuna (factor reumatoid, anticorpi anti peptid ciclic citrulinat - pentru poliartrita reumatoida, Anticorpi antinucleari, Ac anti ADN dublucatenari, celule lupice - pentru lupus, Ac anti LKM1, Ac anti SM + Ac antinucleari - pentru hepatita autoimuna, anticorpi antimitocondriali - pentru ciroza biliara primitiva - am vazut ca TGP si GGT sunt crescute; fosfataza alcalina nu s-a lucrat?), anticorpi antiheterofili - pentru infectia cu virusul Epstein Barr (exista si ganglioni mariti de volum?). De asemenea, nu am vazut dozate cupremia, cupruria si ceruloplasmina pentru excluderea bolii Wilson. Poate ar merita facuta si o biopsie musculara si eventual o colonoscopie (bolile inflamatorii intestinale pot da manifestari articulare; tranzitul intestinal este Ok?). Trebuie facute investigatii pe toate liniile.
0
30-06-2015, ora 23:03
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
Buna ziua.prima luna de la inceputul dureritlor tranzitul intestinal era ok mai aparea din cand in cand mucus chear daca eram constipat.Acum nu este ok am tot timpul mucus (ca si la un bebe cu colici) intenstinele sunt in continua miscare nu mai pot manca paine de 2luni deorece de fiecare data cand mananc paine tranzitul se accelereaza.sper sa nu fie o boala ffgrava sunt cu psihicul la pamant.de la Tim au spus ca SM nu este ( dupa RMN )sper ca asa este.Am fost la cluj la infectioase si mi sa spus ca e posibil sa am o infectie cu mycroplasma pn.. Sau clamidia.nu stiu ce sa mai cred am obosit.Am programare joi pt colonoscopie si sa mai fac unele analize pt boli autoimune.Sper ca Dumneseu sa-mi dea putere sa am si eu grija de parinti si familia mea pt ca de multe ori imi vine sa RENUNT.MULTUMESC.PT RASPUNS Am scris in diferite locuri am primit aceelas raspuns, , uitate la analize nu ai nimic " Virusul Epsten Barr a fost gasit in 2006.multumesc din nou.nu sunt departe de Deva poate in viitor doriti sa ma vedeti.O seara buna si multa sanatate
0
30-06-2015, ora 23:39
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
Buna ziua. Ganglioni nu sunt mariti in volum.nu stiu daca este o legatura dar in fiecare an fac pietri la rinichi mentionez ca nu prea consum lichide.
O seara buna
0
01-07-2015, ora 17:57
lachriss
lachriss
Buna ziua. M-am tot gandit la cazul dv si la ce ar putea fi. Avand in vedere modificarile de tranzit intestinal, este foarte important sa faceti colonoscopia (dupa cum am mentionat, bolile inflamatorii intestinale pot da manifestari la nivelul aparatului osteoarticular). O alta mentiune pe care vreau sa o fac este referitor la boala Wilson. Daca nu ati facut analizele pentru aceasta afectiune (ceruloplasmina, cupruria si cupremia), va sfatuiesc sa le faceti. De asemenea, va sfatuiesc sa faceti analizele pentru lupus eritematos sistemic (celule lupice, anticorpi antinucleari, anticorpi antiADN dublu catenari, anticorpi anti Sm (Smith))si pentru poliartrita reumatoida (factor reumatoid si anticorpii antipeptid ciclic citrulinat). Vreau sa va mai intreb daca ati facut o ecografie abdominala si un RMN (sau CT) de coloana vertebrala lombara). De asemenea, vreau sa va mai intreb daca simptomele pe care le aveti sunt numai de la mijloc in jos sau sunt si in partea superioara a corpului? Nu cred ca pietrele la rinichi au vreo legatura cu problema dv actuala. Deocamdata la cabinet nu am cu ce sa va ajut, dar ati putea sa-mi trimiteti pe mail toate rezultatele investigatiilor pe care le aveti si pe care urmeaza sa le mai faceti. Chiar ma intereseaza cazul dv si as dori foarte tare sa ajungem sa-l elucidam. Nu trebuie sa va demoralizati. Cu putina rabdare si persuasiune, cu siguranta vom ajunge la un diagnostic. Multa sanatate va doresc si eu si astept vesti cu privire la rezultatul investigatiilor pe care urmeaza sa le faceti.
0
01-07-2015, ora 18:23
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
Buna. am facut rmn coloana nu specifica lombar sau cervical rezultat ok. Am facut si eco abdominal (ficat gras calculi renali bilaterali. Bariu stomac si intestine stomac in forma de L intestine cu tranzit normal. La recitirea razelor sacroiliace sa observat mici "cicatric" nu retin exact cuvantul cere se pare sunt in urma unor inflamati.simtomele au aparut la partea inferioara cu dureri bazin apoi s-au mutat la genuncgiul drept dupa care la ambele gambe atunci aveam dureri puternice.acum se manifesta pe tot corpul mai intens pe partea stanga.nu sunt dureroase ca la inceput dar in momentul de fata toate articulatile pocnesc.durerire musculare dispar total la tratamentul cu doxiciclina dupa spusele doamnei doctor este si imunomodulator. Fasciculatiile si furnicaturile apar cateva zile puternic apoi dispar treptat dar nu in totalitate.in schimb se inmultesc atacurile de axietate si depresia. azi citeam despre SLA am fost ff speriat dar am vazut ca functia de conducere si eeg la mine sunt normale si debutul nu e articular. Multumesc din nou pt raspuns.MULTA SANATATE
0
01-07-2015, ora 18:32
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
Ma scuzati.am fotocopii la tot ce am facut pana in acest moment.daca se poate va rog mult pot sa trimit pe o adresa de email.multumesc
0
01-07-2015, ora 18:56
lachriss
lachriss
Adresa mea de mail este lachriss_34@yahoo.com. Trimiteti-mi, va rog, tot ce aveti. Si, neaparat, sa faceti si investigatiile pentru lupus si pentru boala Wilson (pe care le-am mentionat mai sus)
0
04-07-2015, ora 12:20
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
Buna ziua.am facut colonoscopie aspect fizic ok.tgo normal.glanda tiroida normal.urmeaza sa vina imunologia. nu stiu ce sa fac sunt ff speriat tote analizele partial ok cu ff mici modificari. Ma sperie sa nu am SLA. va rog sa-mi spuneti daca din analizele conducere eeg si rmn se vedea acest lucru. acum al mici parastezi pe talpa piciorului stang care persista de 4 zile fasciculati musculare in special pe gambe dar sunt pe tot corpul. Nu am probleme la inghitire sau respiratori. Simt partea stanga ma i slabita. durerile musculare la piciare sunt relative apar dispar articulatiile sunt relativ ok pocniturile au scazut in intensitate.ma sperie SLA.am o familiie si trebue sa am grija de ea.va rog inca o data sa-mi spuneti daca din examenul neuro putea sa apra acest lucru.mentionez ca muschi nu sa-u mai atofiat.au ramas asa dupa 3 luni cand am avut accea atrfie.multumesc
0
04-07-2015, ora 12:53
lachriss
lachriss
Va rog foarte mult sa faceti si analizele pentru boala Wilson (ceruloplasmina, cuprurie, cupremie). Simptomatologia dv sugereaza cu precadere o afectiune neurologica (ce nu intra in aria mea de specialitate). Pot insa sa va pun in legatura cu un foarte bun medic neurolog din Sibiu.
0
09-07-2015, ora 13:39
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
Buna.la spital reum cluj nu sa putut sa faca aceste analize au facut alte setutivde analize in care se observa :depuneri de calciu pe tendonul si calcaiul drept incrosare osoasa cc 3cm la piciorul drept.Ck sazut valoare 20 Bazofilele au crescut un pic peste lumita normala leucocite scazute putin chist paratiroidic cu marime 2 cm fara modificari analize.urmeaza rmn sacroiliece pt durerile de bazin si testul AnA si LKT. Am trimitere iaras pe neuro luni 13 in cluj
0
09-07-2015, ora 17:06
lachriss
lachriss
OK. Tineti-ma la curent. Analizele pentru boala Wilson pot fi facute la laborator, nu se fac neaparat in spital. Insist in continuare sa le faceti.
0
18-07-2015, ora 16:24
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
Buna.mulumesc in continuare ca ma ascultati. am fost la neurologie la cluj la domnul doctor Zoltan MAior am inteles ca e un medic ff bun problema ca a fost ocupat am reusit sa fac emg valori normale condtucere valori normale.desi fasciculatile si miscarile involuntare ale degetelor de la piciore sunt vizibile emg ul nu a detectat in acel moment nimic patogen. am fost trims rmn sacro iliace rezultat fara modificari ck a crescut la nivelul 80.masa musculara nu sa deteriorat a ramas in limitele de acum 3luni greutatea este stabila la 84 kg. duretire musculare continua fasciculatile sunt in general pe gambe de cateva ori pe zi pe coapse pe spate si maini. forta musculara este ok mai putin rezistenta musculara.dupa o perioda de stat in piciore am tremor puernic pe fese si mai putin puternic pe coapse. au aparut diverse fasciculati si miscari involuntare pe degetul din mizloc al piciorelor. fasciculati ale talpilor care apar si dispar.. Raspuns neuro cluj ( posibil sunt de natura beligna) Am sa fac luni si pt wilsom pt ca pana acum domul doctor a exclus acest lucru deorece nu am modificari depuneri pe sacro iliace. Noi simtome albastrirea puternica a talpilor si degetelor la senzatia de frig.deschiderea la culoare a unghilor in partea inferioara si invinetirea in partea superioara. punctulete mici rosi pe piele cat o gamalie care se tranforma in maroniu dupa 1-2saptamani. am mai scapat de depresie incerc sa iau tot in piept pt ca vad ca nimeni nu stie ce este cu mine.nu sunt ipocondru...urasc sa mi se poarte de grija si sa umblu prin spitale.o sa incerc luni pt Wilson.apoi nu stiu ce sa mai fac.. Multumesc nespus
0
18-07-2015, ora 18:01
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
Buna.istoricul meu medical.
Pana in anul 2000 mu am avut probleme majore doar anual din 1997 sufeream de calculi renali si dureri de cap
-2000 stajul militar intrupt dup o perioadacs curta internare in spital diagnostic bronsita asmatica
-2002 crize continue de rinichi in urma calculilor formati dureri cronice de cap care trceau cu antiinflamatoare
-2003 pneumonie fara complucati
-2004 spasme musculare continue maini si piciore diagnostic spasmofilie tratament magne b6 +calciu fara rezultat nu aveam fasciculati s-au diminuat singure.
-2005 fara mari problemele au ramas unele spasme musculare
2006 un an inceput excelent sa nascut fetita mea dupa 5luni am ramas sa o ingrijesc singur deorece sotia a fost operata de pancreatita acuta cu complicati si sanse minime.Dumnezeu a fos bun si acum este cu mine.in acel timp dureri de cap groaznice diverse spasme musculare fata maini piciore
2007 ok
2008 inie lipsa de aer 1luna apoi atac de panica aparut din senin in timp ce plecam la pescuit au urmat si altele apoi depresie tratament psihiatric depachine +efetin care au rezolva t problemele in masura de 60°. Recuperare lenta pana la sfarsitul lui 2009
2010 pneumonie fara complicati
2011 mici spasme dureri de cap
2012 ilulie durere de cap puternice (120kg trigliceride 1070 colesterol 360 glicemie medie 120 ) inceput cura de slabire (am slabit 35 kg in urmatoarele 3 luni)
2013 mici spasme si oboseala cura de slabire a continuat dar nu dramatic am slabit pana la 73 kg
2014 extraordinar pana in noiembrie pneumonie virala cu complicati am intrat si am iesit din spital mai rau aveam sinusurile infundate de la tratamentul cu gentamicina.tratament sinusuri (corticoizi pastile)
2015 obosealala cronica dureri de cap stare generala proasta fasciculai gambe si spasme de cateva ori pe zi
Martie 2 au inceput celelalte simptome descrise in primul coment.
Multumesc din nou poate se leaga ceva de aici pt ca nu am fost intrebat nuciodata de istoricul medical.
0
18-07-2015, ora 22:36
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
Mentionez ca in noiembrie sa facut 3 radiografi pulmonare in urma neintelegeri dintre medicii radiologi.ma intreb poate sa fi declansat ceva si acest lucru?
0
18-07-2015, ora 22:49
lachriss
lachriss
Hmmm... Ultimele dv simptome (cianoza picioarelor si degetelor la frig ce sugereaza un sindrom Raynaud si punctuletele acelea rosii de pe piele, care semnifica o vasculita)ma duc cu gandul spre o boala autoimuna (lupus sau o forma de vasculita - posibil poliarterita nodoasa). Un reumatolog v-a vazut? Faceti si analizele pentru boala Wilson (sa excludem si aceasta afectiune), apoi eu as recomanda o explorare extensiva pentru lupus (Anticorpi antinucleari, care am inteles ca s-au lucrat, celule lupice, anticorpi anti ADN dublu catenar, Ac anti Smith, si, mai ales Ac anti proteina P ribozomala, care sunt prezenti in lupusul cu mainfestari neuropsihice). Ar fi foarte indicat sa se efectueze si o biopsie musculara de la nivelul muschilor care prezinta atrofii. Ce tratament urmati in prezent? Parerea mea este ca trebuie inceputa corticoterapia. Obligatoriu sa mergeti si la un medic reumatolog. Astept vesti in continuare.
0
18-07-2015, ora 22:56
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
Am fost la reumatologie in cluj internat 5 zile intrat cu suspiciune lupus iesit cu posibil sindrom sapho. nu stiu ce sa zic. Muschi nu sau atrofiat in ultimile 3 luni atrofierea a fost pe piciore ff rapid in circa 4 zile in urma unor dureri groasnice de atunci au ramas asa se pare ca doar tonusul sa pierdut in urma efortului fizic redus.am facut diferite analize la reumatologie... Cred ca si ceva marcheri nu am dosarul momentan dar am facut ceva poze in momentul in care a ramas in salon. Tratament.padolten omeran gabaran.
0
19-07-2015, ora 03:08
lachriss
lachriss
Sa asteptam si analizele pentru boala Wilson. Ar trebui neaparat sa se faca si biopsia musculara. De asemenea, ar trebui dozati ac anti Smith si Ac anti proteina P ribozomala. Puteti sa imi povestiti mai in detaliu despre felul in care se invinetesc degetele de la picioare? Se intampla ca, la expunerea la rece, sa devina foarte palide, apoi sa se invineteasca sau se invinetesc direct? Aveati aceste simptome (inclusiv punctele acelea rosii)cand v-a vazut medicul reumatolog? Daca nu, ar fi bine sa mergeti din nou la reumatologie si sa-i spuneti medicului despre acestea. Totusi, inclin sa cred ca afectiunea dv are un substrat autoimun.
0
19-07-2015, ora 23:07
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
Buna. se invinetesc imediat ce sunt expuse la rece de ex eram pt emg in cabinetul medicului am asteptat 10 min in acest timp talpile degetele si o parte superioara a talpi s-au invinetit
.astazi dupa ce am mers circa 2km dupa ce am ajun acasa desi era cald am observat ca degetele mici de la piciore erau vinete desi nu am fost strans de pantofi.s-au imultit furnicaturile de pe corp mai ales pe degetele piciorelor. Pielea are tot mai multe riduri fine si este tot mai uscata.chiar daca insist si ma spal pe talpi dupa cateva ore intre ridurile fine apare ceva alb.la mers dor piciorele mai ales soldurile in partea din fata si spate pocnituri 95./° din incheieturi :). maine o sa incerc sa fac cat de multe analize o sa pot pt ca in acest moment starea financiara nu i-mi permite mare lucru.
0
20-07-2015, ora 15:52
lachriss
lachriss
Buna ziua. Daca nu puteti, nu mai faceti analizele pe care vi le-am recomandat pentru lupus. Ar fi fost bine daca ati fi putut face dozarile pentru ceruloplasmina, cuprurie si cupremie, ca sa excludem boala Wilson, desi sunt 95% sigura ca boala dv este de natura autoimuna. Pielea unde este mai uscata, pe tot corpul sau numai pe talpi? Ar trebui facuta si biopsia musculara. Mergeti din nou la medicul reumatolog si spuneti-i despre ultimele dv simptome. Asociati si Milgamma N - 1 cp x 3 ori/zi sau Alanerv - 1 cp x 2 ori/zi la tratamentul pe care il aveti acum. Parerea mea este ca trebuie luata in consideratie corticoterapia +/- imunosupresoare. Astept vesti in continuare.
0
20-07-2015, ora 17:33
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
Buna.. In data de 26 iulie trbuie sa fac si pt Wilson pe cardul privat al sotiei.. A inceput pe interiotul bratelor(sub forma de dungulite subtiri) apoi pe omoplati si abdomen unde chiar fi firele de par nu putrau sa creasca se invarteau sub piele. pe piciore aparenta pieli e sub forma de coaja de lamaie (imbatanita ) Astazi am fost la noul medic de familia situatia m-a facut sa schimb deorece vechiul medic e din alta localitate si o reteta dureaza min 3 zile. pe noul medic il cunosc ff bine fiind medicul parintilor mei. A propus urmatoarea schema de tratament pt inceput.. Medrol 32mg. vitamina a cu D2 magneziu cu b6 l-carmitin (pt refacerea tonusului si cresterea CK) omeran. si un protector hepatic. dansul a spus sa incerc o saptamana sa vedem ce se poate intampla. am intrebat de imuno supresoare si a spus ca in acest moment sa nu incerc deorece nu stie de ce durerile cedeaza la doxiciclina. Am gasit online un supliment numit MSM ( SOLARIS) imunomodulator.va rog sa-mi spuneti daca stiti ceva de acest supliment Multumesc mult. sunteti o persoana deosebita careia chiar ii pasa. Ori ce s-ar intampla va sunt profund indatorat.
0
20-07-2015, ora 19:12
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
Buna. despre simtomele noi am spus cand eram in spital.s-au facut analize (am trimis pe emailul dv) din care sa spus ca totul este ok desi am vazut cateva lucruri incercuite printe care CK era 20 leucocite si bazofile ceva dif mici.citez" simtomele sunt atipice si se regasesc in multe boli dar nu toate odata iar analizele nu arata nimic".
Si eu ce sa fac... nici eu nu vreau sa fiu doar o statistica ( pacient de studiu) cum am fost numit de unul din medici la care nu am mai avut "plic".
Cine vrea sa umble prin spitale de ziua de nastere fiind intepat si in tendoane de domnisoare asistente sau facand colonoscopi fara anestezic pt ca nu-mi mai permiteam sa platesc anestezist cred ca nimeni. au fost putini, ceilalti au fost niste OAMENI extraordinari care se zbateau cu lipsa de fonduri si m-au sustinut.
O sa va tin la curent cu evolutia mea.
MULTUMESC DIN SUFLET.
0
20-07-2015, ora 22:40
lachriss
lachriss
Mai este un lucru aici: din toate analizele pe care le-ati enumerat, modificarile cele mai importante sunt la nivelul lipidelor serice (trigliceride si Colesterol), care sunt extrem de crescute (am vazut ca cel putin din 2012 erau la niveluri foarte ridicate). Am cautat prin tratate sa vad daca nu exista o corelatie intre aceasta dislipidemie severa si simptomele dv. Nu stiu daca exista o legatura intre cele doua (exista o forma de dislipidemie care se asociaza cu simptome neurologice)dar, aceasta dislipidemie trebuie tratata, altfel sunteti expus unui risc cardiovascular extrem de ridicat, plus ca, la valori ale trigliceridelor 500 mg/dl, puteti oricand sa faceti o pancreatita acuta. Problema este ca medicamentele recomandate pentru tinerea sub control a lipidelor pot sa va afecteze muschii. Spuneti-mi, ati urmat vreodata tratament pentru aceste lipide crescute? MSM puteti sa luati, dar nu cred ca o sa va ajute. Trebuie neaparat sa faceti si o biopsie musculara. In privinta regimului alimentar, va recomand sa consumati foarte putine grasimi (sa evitati grasimile de origine animala) care trebuie sa fie reprezentate in special de uleiuri (ar fi ideal uleiul de masline extravirgin).
0
20-07-2015, ora 22:57
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
Buna
Nivelul trigliceridelor a fost tratat in momentul cand aveam peste 1700(primavara 2013)(am inceput si regim alimentar) cu crestor si lipantil apoi am incercay sa-l tin sub control cu o alimentatie ma slaba in zaharuri si carbohidrati care a dat rezultate mai bune ca si medicamentele.nibelul de trigliceride se schimba ff rapid de ex dupa doua analize facute la doua lab digerite nivelul era apox. 1000 la ambele laboratiare in interval de 2saptamani nivelul a scazut la 320 fara tratament. Apoi a crescut iatas in interval de 1 luna din nou.acest lucru a inceput sa se intample din 2008 pama in prezent. Iaras o necunoscuta a corpului meu..mananc destul de sanatos.. Cat se poate
Multumesc mult.
0
20-07-2015, ora 23:00
lachriss
lachriss
Spuneti-mi, in afara de intepaturile acelea, exista si slabiciune musculara?
0
20-07-2015, ora 23:06
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
In ultima perioada am simtit si slabiciune musculara in spesial la muschi feselor. la mers nu se simpte tare doar la stat in piciore. forta musculara nu o simpt scazuta (am si stat in fata tv de timp de 3 luni si nu cred ca am mers pe jos mai mult de 10 km ) simpt ca tonusul a scazut.
0
20-07-2015, ora 23:15
lachriss
lachriss
Poate ca am putea comunica mai usor pe facebook. Contul meu este: Lacramioara Sintamareanu. Daca aveti si dv cont, puteti sa-mi scrieti pe privat.
0
20-07-2015, ora 23:17
cosmin d
Nu este medic/terapeut
cosmin d
Ok. facebook. coco dacu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: