fara diagnostic: am dureri puternice in tot corpul

05-05-2011
cristinel_bv
Nu este medic/terapeut
cristinel_bv
buna ziua. Am 40 de ani 1, 76 m si 76 kg. De 8 luni de zile am dureri groaznice in tot corpul, ma dor muschii, tendoane, ligamente si articulatiile. Durerile sunt 24 de ore din 24 de ore. Imi trosnesc toate incheieturile, spatele, gleznele, mainile, genunchii. Am fost internat la 2 spitale unul in Brasov si unul in Bucuresti la sectia reumatologie. Mentionez ca testele medicale reumatologice sunt ok. Am fost la neurolog, internist, reumatolog, ortoped si nimeni nu imi pune un diagnostic..si eu nu nai pot de dureri. Mai nou piciorul stang ma doare groaznic, glezna stanga trosneste ca un pivot stricat. Tratament iau dona, 1 plic pe zi, neuromultivit 3/zi si profenid lp 200 mg am luat 10 zile una pe zi. As dori sa ma ajutati cu un diagnostic si ce tratament ar trebui sa urmez. Simptomele sunt din zi in zi altele si ma ingrijoreaza ca nu o sa mai pot merge. Am facut rmn, cap, coloana, radiografie de bazin toate sunt ok..
9 comentarii
0
05-05-2011, ora 19:35
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Si eu am trecut prin asta. Daca vrei sa asculti sfatul meu, fa-ti un examen complet la parazitologie si analize de vitamina D. Aceste analize te vor pune pe o directie corecta. As putea paria ca-i tot vreo micoplasmoza dupa cum descrii simptomele.
0
05-05-2011, ora 19:44
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Poate ca ar fi bine sa faceti si un consult homeopatic. Periodicitatea e un simptom-cheie si exista sansa sa rezolvati repede problema dv.
0
06-05-2011, ora 17:58
cristinel_bv
Nu este medic/terapeut
cristinel_bv
multumesc pentru sfaturi si o sa le urmez.
0
06-05-2011, ora 19:19
cristinel_bv
Nu este medic/terapeut
cristinel_bv
Sunt disperat, genunchi, minile si gleznele trosnesc ingrozitor, analizele sunt ok. Medicii reumatologi la care am fost au spus ca as avea fibromialgie si artroza. Ei ma trateaza cu lyrica care nu are nici un efect. Momentan urmez un tratament naturist pentru fibromialgie cu MSM 90cps - 2 capsule X 2ori/zi, Resveratrol Synergy™ 60tb - un comprimat/de doua ori pe zi, GABA 750 mg 60 - un comprimat/de doua ori pe zi si 5HTP - n comprimat/de doua ori pe zi prescris de un medic din Bucuresti.
Ce ar trebui sa fac si ce tratament as putea sa urmez. Simt ca durerile se agraveaza pe zi ce trece si nimeni nu are o solutie. Articulatiile ma dor groaznic, nu sunt umflate, rosii dar trosnesc cand merg sau fac cate o miscare.
Dr. reumatolog a spus sa iau DONA 1 Plic / zi pentru a stopa evolutia bolii. Simpt ca sunt afectate toate articulatiile si nu pot face nimic sa opresc evolutia bolii.
0
07-05-2011, ora 19:20
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
mergi si fa analize parazitologice cum spune irina. poate fi micoplasmoza, toxoplasmoza sau chiar borelia. nu pierzi nimic daca elimini si varianta asta. si mie imi sunt parca cunoscute simptomele pe care le descrii.
0
10-05-2011, ora 01:38
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Domunle draga, fibromialgia ca definitie este o inventie jenanta, rod al stadiului mediocru in care se afla inca azi medicina.
Aceste dureri sunt provocate de niste infectii ce dau manifestari " autoimune". Cele care evolueaza cu analize bune sunt de obicei cele cu micoplasme, toxoplasme.
faceti aceste analize si va rog sa ne spuneti si noua rezultatul.
Nu mai luati aiurea MSM, 5HTP si alte inventii scumpe doar pentru ca sunteti disperat. Asa am fost si eu
si stiu cum e. Din pacate niciun medicament din cele mentionate nu va ajuta pentru ca o infectie cronica, sistemica, trebuie diagnosticata si tratata serios, nu cu suplimente si antidepresive. Bine ca nu v-au dat calmepan cum mi-au dat mie, bromura sau direct morfina... sa va scape de chin.
0
10-05-2011, ora 21:10
cristinel_bv
Nu este medic/terapeut
cristinel_bv
Am citit subiectul dvs. poliartrita? si incep sa ma regasesc. Am inteles cum este cu diagnosticul de fibromialgie si o sa fac analizele care mi-au fost recomandate mai sus.
0
12-05-2011, ora 16:33
delilah.
Nu este medic/terapeut
delilah.
Buna ziua! Si eu, ca si Irina, trec prin aceeasi situatie. Am fost acum o saptamana la Dr. Gogoase de la Fundeni. Am aflat ca am Toxoplasma, Toxocara si Micoplasma. Doctorul sustine ca durerile sunt provocate de aceste bacterii si ca imi vor trece dupa ce urmez tratamentul pe care mi l-a dat. Deocamdata sunt la inceput, deci nu imi pot da cu parerea, insa pe parcurs va voi tine la curent in legatura cu starea mea. Numai bine!
0
12-05-2011, ora 20:22
cristinel_bv
Nu este medic/terapeut
cristinel_bv
Multa sanatate va doresc si eu si astept noi vesti de la dumneavoastra. Sa auzim numai de bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •