falanga deget invinetita, amortita

06-12-2005
silviu
Nu este medic/terapeut
silviu
Fara a ma lovi, jumatatea (din zona unghiei )a falangei degetului mic de la mana dreapta s-a invinetit, la atingere senzatia era de amorteala, in apa calda culoarea devenea mult mai inchisa, prezentand o durere combinata cu senzatia de arsura-usturime.Mentioanez ca culoarea de vanat nu era permanenta, se retragea in momentul in care tineam mana in pozitie ridicata.In urma tratarii cu "LIOTON GEL"dupa 1 luna falanga a ramas putin rozalie, de pe zona ce a fost afectata pielea s-a curatat.La diagnosticarea medicului nu am primit nici un diagnostic afirmand ca de vina este fumatul.In momentul in care degetul s-a invinetit m-am lasat de fumat.Mentionez ca aceleasi simptome le-am avut si la degetul mare de la piciorul stang, cu cinci luni in urma -diagnosticul medicului cardiolog fiind "PANARITIU"iar a celui dermatolog fiind clar ca acest diagnostic nu are nici op legatura cu ceea ce era -defapt pe fond cardiovascular.Va rog sa ma ajutati cu sfatul unde sa apelez.Aceasta simptoma a inceput la 2 saptamani dupa ce au inceput dureri groaznice in toata mana dreapta-la spitaul Bagdazar-Arseni fiind diagnosticat cu "hernie de disc cervicala"pe mana stanga.In acest moment la 2 luni de la debutul durerii mainii drepte si la o luna de la invinetirea degetului, simptomele sunt de usoare furnicaturi prin mana dreapta si undeva in zona omoplatului drept.
1 comentarii
0
07-12-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Din aceasta poveste complicata nu am inteles f. clar traseul de boala si diagnosticele primite. Invinetirea degetelor poate fi din cauza afectarii circulatiei capilare sau a unui panaritiu si poate sa nu aiba legatura cu durerea de la mana. Pe de alta parte furnicaturile si durerile din mana pot proveni de la coloana cervicala, dar n-am inteles de ce daca durerile erau pe dr. vi s-a spus ca ar fi o hernie pe stg.; acest diagnostic vi s-a pus in urma unui explorari imagistice (mielografie/CT)? De vreme ce ati fost la un neurolog si vi s-au facut examene clinice si paraclinice (esentiale pt. diagnosticare) nu stiu cu ce v-am putea ajuta noi suplimentar. Ce puteti face este sa consultati un alt neurolog. Noi va uram succes.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.