factor reumatoid mare

15-10-2010
manick69
Nu este medic/terapeut
manick69
buna ziua.am 37 ani si am facut mai multe analize si o ecografie In urma ecografiei d-na doctor a gasit un nodul mic pe tiroida si mi-a dat mai multe analize.Toate analizele au iesit bine, mai putin factorul reumatoid care a iesit MARE 85.2.Am niste dureri in fesa stanga si o stare generala alterata, oboseala, chiar si dimineata la trezire, stare de agitatie, palpitatii.De asemenea, am de circa o luna de zile o durere de gat continua, la inghitire si care nu cedeaza la nimic.Am facut de doua ori exudat si a iesit negativ.Acum doi ani am fost diagnosticat cu o hernie de disc lombara, L5-S1.ce imi recomandati? multumesc anticipat
8 comentarii
1
15-10-2010, ora 15:40
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Factorul reumatoid mare este sugestiv pentru poliartrita reumatoida, iti recomand sa consulti un medic reumatolog, pentru mai multe investigatii, pentru a se stabili un diagnostic si o conduita terapeutica; de asemenea, pentru a gasi cauza durerilor de gat, un medic ORL ;numai bine
0
17-10-2010, ora 18:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, intr-adevar, factorul reumatoid este total nespecific, fiind modificat atat in orice inflamatie, cat si in infectii.
Prin urmare, este doar semnul unui proces inflamator/infectios.
Simptomee descrise de D-voastra pot apare atat in sindromul compresiv radicular (hernia de disc), cat si in bolile reumatologce de tip autoimun.
Consultati pentru inceput un reumatolog, si mai tarziu si un ORL-ist.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-10-2010, ora 10:47
manick69
Nu este medic/terapeut
manick69
Va multumesc pentru raspunsuri si va doresc multa sanatate!
0
20-10-2010, ora 13:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va rog sa ne tineti la curent cu demersurile D-voastra. Oricand va putem ajuta daca va "blocati" pe undeva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-04-2011, ora 09:43
bry_vlc
Nu este medic/terapeut
bry_vlc
MI-AM FACUT ANALIZE SI MI-A IESIT FACTORU REUMATOID MARE VAL 150 (VAL MAX NORMALA 30) SI VSH MARIT. MI-AI DAT MAI MULTE ANALIZE DE FACUT (CRIGLOBULINE, HEPATITA B SI C, ETC) SI TOATE MI-AU IESIT NEGATIVE
AM FOST LA MEDIC SI A ZIS CA NU SUNT SEMNE DE ARTITRA DAR CA POATE SA APARA ORICAND.
AM LUAT PENTOXIRETARD SI DUPA 3 SAPT AM REFACUT ANALIZA SI MIA IESIT VSH 200.
POATE SA FIE FACT REUMATOID MARE SI DIN ALTA CAUZA IN AFARA DE ARTITRA?
CE AR TREBUI SA FAC
0
20-04-2011, ora 09:44
bry_vlc
Nu este medic/terapeut
bry_vlc
AM GRESIT. NU VSH MI-A IESIT 200 CI FACTORU REUMATOID
MULTUMESC
0
20-04-2011, ora 09:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aceasta analiza poate sa apara modificata intr-o infinitate de inflamatii.
Nu am inteles insa esentialul: varsta, sex, greutate, antecedente, localizarea anatomica a durerii, tipul, durata si intensitatea acesteia, legatura cu efortul, numarul si localizarea articulatiilor afectate, etc etc.
Bolile reumatologice se diagnosticheaza 99% clinic (examinare directa) si numai uneori se confirma prin analize.
Prin urmare, consultati un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-02-2012, ora 21:28
ac_cmc
Nu este medic/terapeut
ac_cmc
Buna seara.

Anul trecut am fost diagnosticata cu uveita la ochiul stang si printre o serie de analize pe care le-am efectuat a fost si cea pentru Factorul Reumatoid care a iesit pozitiv. Am repetat analiza dupa o luna si a rezultat o valoare tripla fata de intervalul de referinta. In ultimul timp am resimtit dureri puternice la nivelul gleznelor si al coloanei (in zona lombara).
Saptamana aceasta, la analizele anuale, am repetat factorul reumatoid (cu rezultat din nou pozitiv). Din hemoleucograma singurele rezultate care au valori anormale sunt cele ale eozinofilelor (8, 6% pt. interval de referinta 0-5%).
Precizez in decursul anului trecut am efectuat urmatoarele teste, toate avand rezultate bune:
hemoleugrama completa, HLA-B27, Antigen HBs, Anticorpi Hepatita C, test HIV, VDRL, examen ORL, radiografie pulmonara, radiografie articulatii sacro iliace.
Nu stiu daca este relevant dar mama mea a fost diagnosticata cu lupus eritematos sistemic; ulterior am efectuat si eu testul, acesta fiind negativ.

Mentionez ca am 27 de ani, sex feminin, 1, 71 m, 68 kg, un stil de viata destul de bine echilibrat, fumatoare.

As dori sa stiu ce analize ar trebuie sa mai fac pentru depistarea cauzei cresterii factorului reumatoid si daca exista vreo legatura intre factorul reumatoid si numarul crescut de eozinofile.

Va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.

Cu stima.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: