face febra dar nu stiu de ce

09-12-2008
cosmin_x2
Nu este medic/terapeut
cosmin_x2
Buna ziua. Am un baietel in varsta de 1 an si 8 luni iar de cand a inceput sezonul rece face des febra. A fost internat de 2 ori pana acum din octombrie ultima internare fiind acum 2 saptamani. Acum a inceput iar sa faca febra desi e vioi, se joaca nu pare sa fie racit. Mai nou ia aparut o iritatie pe testicule (niste basicute) probabil fiind din cauza urinei acide banuiesc. Din ce am citit pe forum sa trag concluzia ca febra sa fie din cauza unei infectii urinare?

Va multumesc.
3 comentarii
0
10-12-2008, ora 11:58
smarald
Nu este medic/terapeut
smarald
Sa stii ca si eu am avut probleme cu baietelul meu cand a fost micut. Am tot fost la medici si mi-au spus sa stau linistita ca asa e el, febril, si ca o sa-i treaca. Asa a fost, Iar mama mea mi-a spus ca si eu am fost la fel cand am fost micuta, febrila. Dar nu te lua dupa mine, la mine asa a fost, tu mergi la toti medicii dupa care vezi la ce diagnostic ajung. Asa am fost si eu, la f.multi medici.
0
20-12-2008, ora 12:39
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
Poate nu ti-a zis nimeni pana acum, dar trebuie sa speli penisul copilului!
Te invata pediatrul!
Problema e simpla, dar daca nu o rezolvi repede, se agraveaza!
bafta!
0
21-12-2008, ora 08:13
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pt. dg. infectiei, faceti un sumar de urina cu urocultura si o hemoleucograma, iar tratamentul cu antibiotic, daca, intr-adevar e o infectie urinara (cauza frecventa de febra la copilul mic) trebuie facut dupa sosirea rezultatelor la antibiograma.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •