extrasistole ventriculare

777 comentarii 1 2 345 ..... 25 26 Înainte ›
0
30-10-2008, ora 09:40
ovidium
Nu este medic/terapeut
ovidium
Buna, anda_t si eu ma bucur ca ai deschis topicul asta si ca sint oameni care au fost "loviti" de aceleasi probleme. Eu ti-as spune sa le ignori, dar stiu bine ca nu prea se poate.Eu in mod suprinzator de vreo luna am destul de rar esv-uri, desi in perioada asta a anului aveam cu nemiluita..Am in fiecare zi si acum...dar sint rare.10-15 toata ziua. Cu asa ceva pot trai fara sa ma gindesc la ele. Dar cind am in fiecare minut vreo 5 sau poate chiar mai multe, atunci ma iau dracii de nervi ce-mi fac...
0
01-11-2008, ora 23:01
salma
Nu este medic/terapeut
salma
eu am fost again la cardiolog (unul nou ) :)) si asta mi-a dat metroprolol, am luat citeva zile insa nu mai iau pt ca imi scade tensiunea rau si stau numai in pat... eu si asa am tensiunea mica cu metroprolol e critic as putea sa spun... insa acest cardiolog ma incurajat mult nu prea le mai bag in seama.acum iau distonocalm care si el imi scade tensiunea dar mai putin decit betablocantul pur...sunt f dezamagita ca nu exista un tratament cu care sa scapam naiba de chinul asta... sincer pt mine este un chin pt ca ma gindesc tot timpul ca or sa apara si asta imi afecteaza viata...as vrea si eu sa plec undeva afara din tara de sarbatori insa aceste esvuri ma tin pe loc...imi este teama sa plec departe de casa...poate imi spune cineva de aici ce sa fac sa imi inving aceasta teama, poate si voi ati trecut prin asa ceva si ati reusit sa depasiti momentul.va rog sa ma ajutati
0
01-11-2008, ora 23:58
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
Mdeh...asta-i un motiv bun ca sa pleci departe de casa...esv-urile bata-le necazu' sa le bata! Pleci cat mai departe ca sa nu se poata tine dupa tine...he he he...si-ti iei si o funie groasa de usturoi, Sfanta Cruce si gata!.esti protejata. Hai mai Salama.zau daca nu ma apuca iar cand te aud cum te vaicaresti. Iti pun o vorba la doctorul meu.ala daca-ti spune ca esti bine, apoi bine e...daca-ti spune ca nu, apoi nu...stii ca-n bancul cu oile albe si cele negre...dar trebuie sa gasesti tu unul de-adevaratelea...btw...vezi la Medsana.aia au numai crema cremelor in materie de medici.PE BUNE!.Hai.s-aud de bine de la tine!
0
02-11-2008, ora 20:14
mariusa
Nu este medic/terapeut
mariusa
bine v-am reagasit! de cand am postat ultimul comentariu lucrurile s-au mai schimbat. Am mult mai putine extrasistole, pot sa spun ca la cateva zile daca mai apare cate 1 - 2 in schimb am athicardii, sau cel putin asa le denumesc doctorii. Pulsul imi creste la 100-110 batai pe minut asa, pe nepusa masa. Vreau sa va spun ca multi dintre voi nu veti gasi raspuns la problemele voastre. Mie mi s-a spus foarte clar ca nu se stie cauza acestor manifestari. Prin urmare, la sfatul unui medic cardiolog, in momentul in care apar iau cate 1/2 distonocalm. Si imi foloseste. Aveti grija sa il folositi doar in cazul in care nu puteti sa va reveniti fara ajutor, deoarece da dependenta. In rest, cred ca renunt sa mai merg la vreun medic. M-am saturat! Toti ridica din umeri.
0
04-11-2008, ora 15:28
salma
Nu este medic/terapeut
salma
Buna PuiuCris, merci pentru incurajare si poate imi dai si un nume de cardiolog pls. eu joi plec in germania si ma intorc duminica, pina atunci poate imi scrii pe mail si imi dai un nume si mai multe detalii..-
0
10-11-2008, ora 12:57
salma
Nu este medic/terapeut
salma
iar nu pot citi ce scrieti voi aici, cred ca este ceva in neregula cu siteul asta.
0
10-11-2008, ora 17:24
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
Salma...de la esv ni se trage...cu cat mai multe cu atat ni se trage mai tare...he he he.incercati vin rosu he he he!
Vin sarbatorile! Vin sarbatorile! Vin sarbatorile!
0
20-11-2008, ora 16:52
danielco
Nu este medic/terapeut
danielco
salutare tuturor cardiacilor! am descoperit si eu in urma cu 1 an si ceva ca am extrasistole gr 4 lown dupa o monitorizare holter nu m-am speriat ca am tot sperat sa-mi treaca dupa tratament insa.nu beau nu fumez niciodata cafea nici decum insa de scapat nu prea sunt sanse. medicul imi spune ca doar o viata lipsita de griji ma poate ajuta. dar. de unde? LUXUL ASTA?
0
22-11-2008, ora 15:37
danielco
Nu este medic/terapeut
danielco
v-as intreba pe cei cu experienta de ceva timp cu extrsistole in timp se reduc ca intensitate sau se mentin pt ca deja nu stiu ce sa mai cred. Ca nu voi scapa niciodata de ele stiu dar macar o veste mai buna macar acum ca vor veni sarbatorile. sanatate tuturor!
0
23-11-2008, ora 19:00
mariusa
Nu este medic/terapeut
mariusa
buna seara tuturor celor aflati in suferinta! Ne-am tot dat cu parerea despre ce va sa zica aceste extrasistole dar inca nu am aflat de la nimeni un lucru: daca ele nu au legatura cu probleme cardiace, pot duce la deces sau alte complicatii cardiace (in timp). poate careva dintre voi sa-mi raspunda?medicii ridica din umeri si poate voi ati reusit sa intrati in posesia unor informatii de acest gen. Va multumesc mult!
0
24-11-2008, ora 09:36
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
Mariusa.recomand sa citesti absolut toate mesajele postate in topic si o sa-ti dai seama ce si cum, o sa gasesti raspunsuri la aproape toate intrebarile tale. Chestiunea sta in felul urmator...incepand cu 1 Decembrie e prohibitie la esv, asa ca,...maxima concentrarea pe Sarbatori, pe petrecerea de Anul Nou si ce-o mai fi vom mai vedea.
INformativ, perioada de evolutie a sindrumului este de 10 ani. De aceea, cei care sunteti incepatori fiti mai cu rabdare si nebagare de seama, cei ce sunt bine mersi sa zica saru-mana si sa se inchine in fiecare dimineata la Sfanta Icoana iar restul...sa se inchine si la pranz si seara!
Va urez o iarna magnifica!...apropos.vb cu Mosul...sau cu Moasa...poate stiu ei ceva de leac...he he he...
0
24-11-2008, ora 19:01
mariusa
Nu este medic/terapeut
mariusa
Multumesc pentru incurajari, PuiuCris. E bine daca esti optimist. Si eu sunt pana in momentul in care apar pacatoasele de ESV. Sper sa avem sarbatori fericite, pentru ca meritam! Multa sanatate tuturor!
0
25-11-2008, ora 19:00
mariusa
Nu este medic/terapeut
mariusa
Salma, am inteles ca ai fost la o clinica in Germania iar medicii de acolo ti-au spus ca esv nu sunt periculoase daca nu au la baza probleme cardiace. Dupa o gramada de investigatii, eu inca tot nu am aflat cauza lor. Nu am probleme cardiace, nici endocrinologice si nici de alta natura. Toate analizele mi-au iesit ok. Ceea ce vreau sa te intreb este daca medicii de acolo au spus cumva daca in timp pot cauza probleme cardiace. Cei de aici (cardiologii) mi-au spus ca daca se intampla sa am 20 intr-un minut sa merg de urgenta la medic. Nu s-a intamplat niciodata sa am atatea in acest interval de timp, sper sa nici nu se intample, dar inca nu am certitudinea ca nu apar probleme de la ele.Si nici nu am gasit niciunde raspuns la aceasta intrebare. Multumesc, daca ai timp sa imi raspunzi.
0
26-11-2008, ora 15:12
danielco
Nu este medic/terapeut
danielco
eu am fost diagnosticata cuextrasistole gr 4 lown, multe cuplete si ventriculare si supraventriculare. ogroaza cand mi-a citit doctorita holterul a oftat si.m-a intrebat cati ani am. De la ce am facut astea? cel mai bun doctor esti tu singur. pe mine m-a durut o masea si am tot luat agocalmin ketonal ect zile in sir dupa care ma lasat durerea de masea dar m-am ales cu altceva.Le-am povestit doct. ce si cum dar.ei le stiu pe ale lor. Problema e ca au fost perioade cand aveam atat de multe 15 min in continuu am chemat salvarea si mi-a spus ca trb sa ma obisnuiesc ca nu voi scapa de ele niciodata.Eu cred ca nu s-a descoperit cauza lor pt ca nu si-au dat silinta cine trebuie sainvestigheze mai bine. La doctor cand te duci nu stie cum sa scape de tine mai repede din cabinet si te lasa cu toate intrebarile cu care vii sa pleci. Asa ca toate bune si frumoase ca vin sarbatorile si tr sa invatam sa le acordam mai putina atentie.salutare tuturor cardiacilor!
0
26-11-2008, ora 15:28
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
Hei hei hei...daca ai esv nu inseamna ca esti cardiac(a).atentie foarte mare la diferente...esv NU este o boala cardiaca! Sa fie clar! Mariusa, Salma, Danielco, eu, Anda, cine mai e.BIanca etc etc etc.feriti-va de a face afirmatia aceasta intrucat nu este exclus chiar sa va dauneze cumva...la un cv la o aplicatie etc...ESV sunt tulburari de conducere a impulsurilor nervoase care se caracterizeaza printr-un defazaj de impulsuri raportat la ritmul normal al inimii. Dupa cum am mai spus in postari anterioare, ale mele au cam obosit cand au vazut atata nepasare din partea mea...lucrul acesta ma face sa ma tem ca voi fi exclus din club si-apoi cu cine mai schimb si eu o vorba doua trei daca nu cu voi, nefericiti posesori/posesoare de "falfaieli si noduri in gat". E aproape decembrie...atentie la alimentatie, beti cu masura, fumati cu masura, faceti efort cu masura, stimulati pozitiv hipofiza care este headquarter-ul fericirii umane. La anu' si la multi ani!
0
26-11-2008, ora 16:57
mariusa
Nu este medic/terapeut
mariusa
Bravo mai PuiuCris! Cred ca asa trebuie sa privim toti esv. Si sa stii ca nu am afirmat niciodata ca as avea probleme cardiace. Dupa ce am fost examinata si reexaminata de 3 dr. cardiologi si mi-au spus ca am cordul sanatos m-am linistit intrucatva. Eu eram curioasa daca in timp aceste esv pot afecta cordul. atata tot. Da' vorba ta: e aproape decembrie, vine Mosu si noi trebuie musai sa fim ok. Sanatate multa si cat mai putine sau deloc esv!
0
27-11-2008, ora 15:28
danielco
Nu este medic/terapeut
danielco
pt raluca2000 si eu ma confrunt cu nenorocitele astea de esv lungi de cate-o jumatate de ora ca stau cu mana pe tel dar nu stiu de ce ma ia cu ameteala si apoi cu somnolenta.dar sunt groaznice cand te uiti la ceas si vezi cat timp trece si nu te lasa.in sfarsit de ceva tot tr sa dam coltul.eu am constatat ca daca beau apa plata un pic mai rece ma mai lasa putin(mai iau si ele o pauza)dar.se-ntorc la mine iar si iar sanatate tuturor!
0
27-11-2008, ora 15:38
danielco
Nu este medic/terapeut
danielco
pt PuiuCris ms pt informatie dar dc ai de 8 ani esv poti sa-mi spui si mie in timp se agraveaza sau se atenueaza ca intensitate la tine cand se manifesta mai des ca pe mine ma zguduie cand dorm de cele mai multe ori.toate cele bune...
0
28-11-2008, ora 19:39
mariusa
Nu este medic/terapeut
mariusa
PuiuCris, te rog frumos sa-mi spui si mie unde gasesti articole despre esv, in care sa nu fie mentionat ca este vorba despre o boala cardiaca. Ori se feresc sa vorbeasca despre ele in altfel de articole deoarece nu stiu sa explice cauza lor (decat ca fiind de natura cardiaca - total gresit).Ori de cate ori dau cautare esv, ma trimite obligatoriu la boli cardiovasculare. Si imi vine sa-mi iau campii! Merci pt raspuns.
0
30-11-2008, ora 22:26
Daniel Sarba
Nu este medic/terapeut
Daniel Sarba
Salutare tuturor.

E prima data cand scriu pe acest forum, am citit toate comentariile. Am si eu aceste extrasistole, si am fost diagnosticat de la varsta de 15 ani cu Sindrom Cardiac Hiperkinetic. In prezent am 25 de ani. Pana in prezent am dus o viata sanatoasa, iar extrasistolele am inceput sa le constientizez de 3 ani. In ultimul timp au devenit agasante, de aceea am facut un consult amplu intr-o clinica din München. Rezultatul: evident cord sanatos, ca si rezultatele din Romania de altfel.
Intr-adevar aceste extrasistole sunt cauzate de acest Sindrom Cardiac Hiperkinetic (as ruga un student de la medicina sau un medic sa ma lamureasca cu diferenta dintre Sindrom si Boala).
Cu o atitudine pozitiva, exces de hobby-uri, ignorarea sefului sau soacrei, etc. aceste extrasistole dispar, dar sindromul cu siguranta nu dispare. Problema care mi-o pun eu este ce fel de urmari are acest sindrom. Am inteles ca trebuie avut grija de acest sindrom, pentru ca in timp duce la boli psihice, pierderea potentei, etc.

Cu respect,
Daniel
0
01-12-2008, ora 14:10
mariusa
Nu este medic/terapeut
mariusa
Bine ai venit in clubul nostru, Daniel! Adica al celor cu esv cu cauze necunoscute. Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu un raspuns la intrebarile tale, am inteles ca ai citit toate comentariile si cred ca ti-ai data seama ca, la fel ca tine, si noi cautam raspunsuri dar din pacate nu are cine sa ni le dea. Mai asteptam, poate, cine stie, mai evolueaza stiinta si ne face si noua o bucurie cineva. Pana atunci, multa sanatate!
0
04-12-2008, ora 02:04
ovidium
Nu este medic/terapeut
ovidium
Salut Daniel...la una din investigatiile pe care le-am facut mi-a fost trecut si mie pe fisa acelasi lucru care bineinteles nu stiu cu ce se maninca, doar din ce am citit prin intermediul internetului. Cum spunea mariusa poate ne va da vreodata cineva un raspuns clar. Uite de exemplu e 2 noaptea si eu nu pot sa dorm ghici din ce cauza :)
esv-urile ma chinuiesc. Azi-miine se fac 5 ani de cind ne-am gasit reciproc.Cind am ESV nu pot sa adorm nicicum...imi sare somnul instantaneu si sint foarte agitat. M-as urca pe pereti, chestii de genul. Si eu la fel ca si tine tinjesc la un raspuns concret insa din pacate mi se da cam urmatorul raspuns pe oriunde ma duc: "Hmmm...da...ai dreptate fiule.ai extrasistole, este asa cum spui tu..." raspuns care nu prea ma ajuta.
0
04-12-2008, ora 15:21
danielco
Nu este medic/terapeut
danielco
hei!.stiti ce m-am gandit?.ce-ar fi sa facem un club al ESV-istilor, si sa ne dam cartile pe fata -sa ne intalnim si noi si ele sa discutam si sa vedem ce vor de fapt de la noi?mi se pare cel mai corect.E CE SPUNETI? MACAR DE SARBATORI SA FACEM PACT CU ELE SA NU NE MAI VIZITEZE
0
09-12-2008, ora 14:06
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Am citit cu atentie fiecare comentariu de aici si vreau sa va spun ca intru si eu in clubul vostru.Am extrasistolele ventriculare de aprox.2 ani.Dupa nenumarate investigatii diagnosticul a fost :distonie neurovegetativa, aritmie extrasistolica, extrasistole ventriculare.Mi s-a zis ca inima este ok si ca acestea apar datorita unei descarcari de adrenalina eu fiind o fire f panicoasa si fricoasa.Ametesc destul de des si intru in panica.Singurul tratament au fost preparate pe baza de magneziu, calciu(eu avand si o lipsa mare de calciu)distonocalm la nevoie.Mi s-a dat si vestitul concor, dar eu am tensiunea mica 10.6 si nu m-am impacat cu el.Este f adevarat ca psihicul conteaza enorm, am obs ca atunci cand reusesc sa ma controlez si nu intru in panica sau cand imi distrag atentia de la ele parca nu le mai simt atat de des, dar asta e destul de greu.Nu sunt o fire optimista si asta stiu ca e f rau, daca ar fi dupa mine as fi in stare sa merg in fiecare zi la medic ca sa imi confirme ca nu e nimic grav.Am 26 de ani si imi doresc f mult un copil, dar aceste probleme ma pun pe ganduri, ce voi face atunci cand le voi mai simti pt ca nu am voie sa iau nici o pastila fiind gravida.M-am mai linistit un pic cand am citit aici pe forum ca mai sunt atatea pers care au aceleasi probleme ca si mine, dar eu inca mai sper sa gasesc acea pastila minune pe care sa o iau. si gata! glumeam.Mai astept mesaje de la voi cu alte noutati.Multa sanatate tuturor!
0
15-12-2008, ora 19:30
mariusa
Nu este medic/terapeut
mariusa
Ce faceti fratilor? Ati plecat in vacanta cu esv cu tot? Daca da, inseamna ca e o veste SUPER, daca nu, atunci de ce nu mai postati nimic? Ceva noutati, leacul minune? Eu am inceput o terapie cu biorezonanta. Mi-am pus foarte multe sperante dar la fel de tare m-am dezamagit. In loc sa se linisteasca, mai abitir s-au repezit asupra mea (esv-urile, pacatoasele). Mai veniti si voi cu ceva noutati ca prea stati linistiti. Toate bune!
0
15-12-2008, ora 22:19
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
Pai no!...eu unul nu mai stiu ce sa zic.va tot amenintam sa nu le mai bagati in seama. Si stiti ce ma deranjeaza cel mai tare?...Ca nu mai am esv...Hai sa discutam despre altceva, ce ziceti? La multi ani!
0
16-12-2008, ora 15:01
danielco
Nu este medic/terapeut
danielco
eu sunt o fericita... la mine esv au luat un concediu sper mai lung...apropo am renuntat la dulciuri nu stiu ce legatura are dar pare sa aibe un efect benefic, si bineinteles la stres...la mine va ploua tot timpul si e atat de bine. va doresc la toti un sfarsit de an frumos si sa va bucurati din plin de sarbatori!!!!!!!!!
0
16-12-2008, ora 15:16
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
Anunt! Se va infiinta grupul extrasistolizatilor nepasatori, deocamdata ca grup pe Yahoo iar daca avem feed back corespunzator, vom progresa ca atare. In acest demers, veti fi solicitati sa va inscrieti in grup si sa va faceti cunoscuta adresa curenta de email, preferabil cea de Yahoo dar nu obligatoriu. Acolo pot fi postate mesaje, impresii, opinii, sugestii, fotografii, etc. Astfel se va incerca facilitarea comunicarii intre membrii grupului si crearea unor punti de acces direct intre acestia. Astept acceptul vostru pentru a putea demara acest proiect.
Cu drag.
0
16-12-2008, ora 20:15
mariusa
Nu este medic/terapeut
mariusa
DE ACORD. Acuma tie iti da mana sa infiintezi acest club, ca de, esv ioc! Oricum, laudabila initiativa. Sarbatori fericite si multa sanatate, ca'i mai buna decat toate!
0
17-12-2008, ora 00:08
Daniel Sarba
Nu este medic/terapeut
Daniel Sarba
Sunt de acord si eu cu un grup. Eu intre timp am fost si la neurolog ( nu am numai extrasistole, ci si dureri de cap si uneori amorteli de membre etc.). A zis neurologul ca organic nu am nimic. Mi-a prescris Grandaxin si Magne B6. Grandaxin are foarte multe efecte secundare, asa ca nu il iau. Iau doar Magne B6 si Concor 5. Mi-a mai tinut el un lung discurs despre acest sindrom (distonie neurovegetativa sau sindrom hiperkinetic), se avea cu psihologia. Mi-a spus ca el nu poate prescrie Xanax, ca asta ar fi cel mai indicat, dar mi-a spus ca un psihiatru poate prescrie asta. M-am cam speriat cand am auzit de psihiatru.
Asa ca extrasistolacilor, calmati-va subconstientul, ca altfel va face tata psihiatru legume, si legumele cu siguranta nu au extrasistole :P.
Sarbatori fericite tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns
777 comentarii 1 2 345 ..... 25 26 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: