extrasistole ventriculare

777 comentarii 1 2 34 ..... 25 26 Înainte ›
0
01-09-2008, ora 00:00
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
Hey everybody! Acuma depinde care everybody caci observ ca nu prea v-ati inghesuit la confesiuni! Regarding esv, desigur...ce sa inteleg? de moarte subita nu cred ca poate fi vorba si in +, e de-a dreptul oripilant sa mori la 38-39 de grade. REvenind cu picioarele pe pamant tare, va informez ca am renuntat brusc la fumat, chiar incepand de poimaine, de frica a ceva mult mai nasol decat esv, si anume fibrilatia ventriculara, Asta chiar e nashpa de tot. Parol! IN rest, viata e frumoasa! Va urez o toamna frumoasa!
0
06-09-2008, ora 00:00
nicolle558
Nu este medic/terapeut
nicolle558
salutareeee puiucris se pare ca avem aceiasi boala din extasistole venticulare am ajuns sa am tulburari de ritm cardiacsau fibrilatie ventriculara am crezut chiar ca o sa moooor dar doctorul mi a dat profafenonsi enap 5 si slava domnului mi am reveni chiar ff bine pina acum. nu se stie de acum incolopoate mai iese altceva dupa vreo 2 luni. toate cele bune si o toamna frumoasa...
0
08-09-2008, ora 00:00
bianca_loredana2001
Nu este medic/terapeut
bianca_loredana2001
Buna din nou tuturor!ma bucur sa vad ca au revenit oamenii cu discutii pe forum.sper ca ati avut toti o vacanta frumoasa.imi place optimismul tau PuiuCris.cit despre extrasistolele mele nu am prea mari noutati.sunt la fel de dese si de nasoale cu mici perioade mai bune plus ca fac mereu tahicardie dar mergem mai departe.am inceput psihoterapia in cadrul unui program de autocontrol din cadrul unei clinici din Bucuresti.deocamdata nu am avut decit o sedinta asa ca nu pot spune mai mult.imi pare rau pt ce ti s-a intamplat nicolle558 insa ma bucur ca acum esti mai bine.sa fii asa in continuare.dar ai scris ceva de fibrilatie ventriculara sau cum?aia e chiar nasoala.poate ai avut un episod de tahicardie ventriculara ca fibrilatie.nu prea am inteles ca ti s-a intamplat dar sper sa fie bine.offf!si la mine la fel sperrrr.va pup pe toti!pe curind!
0
22-09-2008, ora 00:00
eu cu mine
Nu este medic/terapeut
eu cu mine
Buna ! Bianca, imi poti spune la ce clinica mergi ? As dori sa urmez si eu acel program si daca ai o adresa de e-mail sa putem discuta mai mult...Sanatate maxima !
0
24-09-2008, ora 00:00
bianca_loredana2001
Nu este medic/terapeut
bianca_loredana2001
buna!nu stiu daca pot spune aici numele clinicii la care merg sa nu se considere reclama.insa iti dau email-ul meu sa discutam si o sa-ti dau datele clinicii pe mail numai ca eu nu-ti stiu mail-ul.poti sa-l scrii aici sau sa-mi trimiti tu un mail ca sa stiu unde trimit numele clinicii si adresa.multa sanatate!
0
24-09-2008, ora 00:00
bianca_loredana2001
Nu este medic/terapeut
bianca_loredana2001
doamne ce zapacita mai sint!!!!!!!nu ti-am dat mail-ul.de fapt mail-ul este numele de la autor: -
0
29-09-2008, ora 00:00
ovidium
Nu este medic/terapeut
ovidium
Salut, intru si eu in clubul extrasistolizatilor din Romania. Ma confrunt de 4 ani si jumatate cu nenorocitele astea si nu mai stiu ce sa fac...Acum o ora am incercat sa adorm, avind in vedere ca dimineata incepe o noua saptamina de munca, insa nesimtitele nu m-au lasat. Am incept sa am 5-6-7/minut, senzatie neplacuta. Am luat o propafenona, singura care face ceva pentru mine in momente de genul...incet incet s-au rarit, si se pare ca mi-au trecut pe moment. Vreau sa incerc sa aflu sursa lor, pentru a avea sanse mari sa le anihilez. V-as ruga sa-mi dati un sfat de unde sa incep. Pe la doctori am fost, mi-au facut ECG, insa nu prea s-au stresat ele sa iasa la iveala atunci. Am avut si Holter, dar foarte putine s-au semnalat, mai mult in momentele in care se stabiliza ritmul cardiac prin revenirea de la tahicardia provocata de eforturi medii (urcat scari 2 etaje). Ce sa fac oameni buni sa scap de ele ca deja ma afecteaza foarte mult.
0
29-09-2008, ora 00:00
eu cu mine
Nu este medic/terapeut
eu cu mine
Buna Ovidiu, daca esti din Bucuresti, lasa/mi o adresa de e/mail si /ti voi recomanda un cadru medical fff bun pt a depista cauza. Sanatate maxima !
0
29-09-2008, ora 00:00
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
Salut! Cadrul asta medical e medic? Asistent, infirmier, brancardier, autopsier, medic legist. INformatii de genul acesta ar trebui sa fie impartasite la toata suflarea afectata...deci "tu cu tine" se potriveaza cu "eu cu mine" dar nu e fair play. Asadar...in afara de visichi mai stie cineva alt leac? Ca eu am scapat...he he he. de-asta mi-era frica...btw...vinde cineva ceva esv de calite? Plata cash sau in natura!
0
29-09-2008, ora 00:00
raluca2000
Nu este medic/terapeut
raluca2000
Nici eu nu mai scap de aceste afurisite de extrasistole cu toata medicatia alopata, naturista, homeopata.
Daca ar fi o extrasistola asa izolata as trece cu vederea, dar la mine apar la cel mai mic efort, si ma tin si cate o jumatate de ora,.
Cel mai mult imi efrica atunci cand simt mai multe extrasistole consecutive, adica sunt batai puternice cu pauze intre ele si sunt insotite de ameteala.
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva. De asemenea le am si atunci cand rad...e aiurea, nu
0
29-09-2008, ora 00:00
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
Aiurea raaau! Astea sunt tulburari de conducere...fir-ar sa fie...Raluca...in mod normal unii ar zice sa nu mai razi.eu as zice contrariul...razi cat de tare poti...trebe sa le dovedesti cumva. La 29 de ani zici! Pai cred ca e o relatie intre varsta si aparitia esv-urilor. Si ale mele cam tot pe varsta aia, , , poate un an mai tarziu...au aparut. Dar iata acum, dupa 8 ani de glorie, dupa 8 ani de convietuire, s-antamplat minunea. nu le mai am...decat noaptea...si uneori si ziua...ha ha ha. Viata e frumoasa!
0
29-09-2008, ora 00:00
nicolle558
Nu este medic/terapeut
nicolle558
buna PuiuCris cred ce de vesel ce esti nu mai extrasistole e bine sa vezi viata in roz asa cum faci tu eu de 2 luni iau profafenona si chiar m au lasat am ff rar dar iau 4 pastile pe zi si 1 enapde 5 mg, as fi in stare sa iau toata viata daca ma simt bine ca acum.incercati medicamentul dar sa vil prescrie un medic toate cele bune si sa auzim de bine
0
30-09-2008, ora 00:00
SDaniel
Nu este medic/terapeut
SDaniel
Credeam ca asa e dupa ce ai probleme cu inima. Chiar nu ma deranjau deloc. Insa anul trecut in vara am zis ca sunt destul de sanatos sa infrunt o ploaie de vara...dar ploaie zdravana cu gheata si multa apa. Si cum am plecat eu pe drum cu bicicleta (ca m-am apucat de sport dupa problema) dupa vreo 300 de metri am zis ca mor. Nu mai puteam respira de cata apa si gheata venea peste mine. Noroc cu un om care n-a primit in casa, astfel cred ca muream. Vreo saptamana nu am avut nimic dar dupa aceea din senin apareau stari tampite rau de parca mai aveam putin si muream. Erau clar atacuri de panica. Atunci nu stiam si am dat si eu fuga de cateva ori pe la urgente, dar doctorul a spus ca nu am nimic cu inima dar am sigur ceva la cap. Culmea e ca apareau cand incepea si starea de panica sau doar cand ma gandeam la ele ca pe holter apareau prea putine. Am fost pe la psiholog si asta m-a umplut de xanax, tritico si alte tampenii. Am luat vreo luna doar xanax dar mai rau era. Aveam mai multe extrasistole. depresii si cate altele. Asa ca am renuntat la ele dar mi-am propus sa nu le mai iau in seama si sa fac tot ce imi place. A fost mai greu la inceput, dar daca ai cativa prieteni reusesti. Am urmat cat am putut sfaturile din filmul Secretul care sa stiti ca merita vazut...unii vad ca au citit cartea. Acum dupa cateva luni sa stiti ca ma simt mult, mult mai bine. Extrasistole mai apar doar cateva pe zi atunci cand sunt mai obosit sau suparat...apropo acum fumez doar 10-12 tigari din alea subtiri si scurte Nanotek dar cred ca o sa le las, sau sper. Si de un an m-am apucat de facut filmulete pt o emisiune concurs ce se da si la Primatv. Emisiunea e home video. Daca vreti sa mai uitati de extrasistole intrati pe saitul lor si uitati-va la clipuri, sau de ce nu...apucati-va de facut clipuri.

-------*

(*modificat de admin)
0
05-10-2008, ora 00:00
Roxana-2008
Nu este medic/terapeut
Roxana-2008
Buna. Un debut brusc de tahicardie, resimtita initial cu palpitatii in zona gatului, lipsa de aer, la cel mai mic efort o oboseala etrem de mare, puls ridicat in cateva secunde doar la 167, in ce se poate incadra, care este cauza ? Ajunsa la spital in 30 min, ekg-ul reda o tahicardie sinusala, ce cedeaza la metoprolol. Tahicardia ac. sinusala poate atinge asa valori mari, poate fi efectul unui atac de panica ? Cat de grave pot c fi consecintele ? Se poate trece in fibrilatie, sau poate fi o tahicardie supraventriculara doar cu debut specific, si apoi sa apara pe ekg ca fiind o tahicardie sinusala ? Vreau sa nu mai trec prin toate aceste stari de senzatie de moarte, simt ca cedez psihic, inca vreau sa TRAIESC !
0
06-10-2008, ora 00:00
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
Hello! Sper din suflet sa mai fiti in viata! Toti gramada! M-am gandit sa organizam Revelion 2009 in spiritul esv-urilor si al fibrilatiilor si a mortii subite.si nu va mai vaitati mai lume draga ca de murit nu muriti! Aiurea...odata si-odata toti facem hic...dar nu de esv. Se moare cu ele si nu de ele! Asa ca...destresati-va totalmente...De exemplu...m-am lasat de fumat de o luna...cafea beau, Concor de 5 iau, visichi beau, bere nu prea mai, alte vicii nu am...adica ar fi ceva dar mi-e rusine sa zic...in rest, viata e si mai frumoasa!
0
06-10-2008, ora 00:00
SDaniel
Nu este medic/terapeut
SDaniel
Salut PuiuCris. Vad ca esti cel mai pus pe sotii...dar de fumat de ce te-ai lasat? Acum vad ca nu mi-a aparut tot comentariul de mai sus...mai era dar vad ca nu s-a incarcat...lipseste inceputul...asta e.
0
06-10-2008, ora 00:00
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
salutare! ei...m-am lasat de fumat din cauza kktului ala de plutoniu din continutul tutunului si despre care boii aia de fabricanti n-au zis nimic nimicutz...si-apoi sa fim sinceri...nu-i viata mai sanatoasa fara otrava de tutun? Parca merge mai bine si instrumentul de bord.zau asa.
0
06-10-2008, ora 00:00
SDaniel
Nu este medic/terapeut
SDaniel
Plutoniu??? de unde stii? E adevarat ca e mai bine fara tigari. Eu nu am fumat 2 ani dupa ce am facut infarctul dar dupa cum spuneam...m-am apucat din nou. Adevarul e ca fumez doar jumate de pachet si de alea usoare dar tot tigare e nu? La mine merge greu saitul asta, adica cand vreau sa pun un comentariu, de cele mai multe ori nu mi-l incarca. Tu de unde esti? Un id de mess se poate?
0
07-10-2008, ora 00:00
salma
Nu este medic/terapeut
salma
buna, am citit fiecare mesaj in parte de aici si ma revad in multe dintre ele... am 33 de ani si extrasistole de aproximativ 10 ani... oameni buni nu va mai speriati ca nu se moare din asta, la inceput cind mi-au aparut la fel ca si multi dintre voi faceam atacuri de panica nu mai puteam sa respir si asta din cauza frici sa nu mor... eu de 10 ani le studiez si am ajuns la concluzia ca nu trebuie bagate in seama, cu cit le bagi mai mult in seama cu atit le ai mai des si mai vilolente... cu 5 ani in urma am fost consultata la o clinica din münchen, una dintre cele mai bune din lume de cardiologie, mi sau facut foarte multe teste stiti si voi despre ce teste este vorba si mi au spus ca 80 la suta din oamenii de pe planeta au cel putin o criza de extrasistole in viata si mai mult de jumatate au mai multe crize...in 90 la suta din cazuri cauza este necunoscuta dar se presupune ca ar fi eurovegetativ asa ca oameni buni am vazut ca majoritatea va tratati cu betablocante, TOTAL GRESIT si va spun si de ce... la orice boala este bine sa tratezi cauza si nu efectul.so in majoritatea cazurilor fiind pe fond de stres atunci trebuie tratat stresul.eu asa am facut si a mers f bine. trebuie sa fiti cit mai nesimtiti la propriu si sa nu va pese de nimic multe ceaiuri antistres si sa nu va asteptati sa aveti rezultat intr o zi... este de durata lunga dar cu rabdare o sa vedeti ca se rezolva. deci in concluzi prof dr de la acea clinica din germania mia spus ca probabilitatea sa se moara de extrasistole este la fel ca probabilitatea sa mergi pe strada si sa iti cada un avion in cap... so trageti si voi concluzia de aici...va doresc numai bine si relaxativa ca numai asa scapati de acesta boala
0
07-10-2008, ora 00:00
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
Stiam de mult aceste lucruri! I orice caz...welcome to club and enjoy a lot! Apropos...eurovegetativul ala nu face parte din problematica dar daca tot suntem in Heuropa, merge si asa. Era voba de un fond neurovegetativ dar...sincer...nu are de-a face cu esv-urile noastre dragi, care este! Si-apoi sa vedeti voi esv in campania electorala si dupa alegeri! Traiasca Romania proletara!
0
07-10-2008, ora 00:00
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
adicatelea...nu trebe sa ajungi chiar la Munchen ala ca sa afli care-i faza cu esv-urile...care este! avem medici la Romanica chiar mai buni decat "afara"! Romania...trezeste-te!
0
07-10-2008, ora 00:00
salma
Nu este medic/terapeut
salma
PuiuCris ce sa fac daca pe acolo m-au apucat ele, extrasistolele nu stiau ca tu esti asa patriot :) si daca compul meu nu a batut litera n asta nu era un subiect de gluma pt tine, oricum ti-am mai spus esti documentat pe tema insa aceasta boala este f complexa si iti trebuie sa faci neaparat medicina si cardiologia sa incelegi cit de complex este dignosticul... oricum nu am intrat aici ca am un complex si imi place sa contrazic oamenii, spuneam doar prin ce trec si eu ca si voi
0
07-10-2008, ora 00:00
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
Ei hai tu ca am glumit!.Nu-i mai funny asa?.dupa ce ca esv este, gluma nu este.tre sa le nimicim cu ceva...cat despre patriotism, imi iubesc tara ca entitate geografica, , , in ret, natia e de kko! Sincer! Toate cele bune!
0
08-10-2008, ora 00:00
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
Salma!!!!!!! de 10 ani? M-ai batut!.esv de 10 ani! Cam clasa a 3-a...nu? Si eu am zis ca cu esv-urile mele de 8 ani sunt campion. (cacofoneala voita). Si nu trebe sa faci nici o medicina ca sa pricepi care-i shmecheria cu esv, ci trebe sa aduni cata info poti de ici de colo...am intalnit medici de familie care habar n-aveau de multe chestii legate de simptomatologie si de testele specifice. dar nu-i bai mare! Problema mea este: de ce nu trage pestele mare la balta la care ma duc eu! In rest, viata e foarte frumoasa!
0
09-10-2008, ora 00:00
ovidium
Nu este medic/terapeut
ovidium
La mine e foarte ciudat cu astea...acu o saptamina aveam in fiecare zi (seara), iar in ultima saptamina nu am avut deloc...sau ma rog, nu le-am simtit eu. Eu sint "prieten" de 4 ani si jumatate cu esv-urile vietii. Nu m-am panicat prea des, dar ma enerveaza la culme cind am esv...
0
09-10-2008, ora 00:00
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
Hello people! Normal ca enerveaza...numai pe mine nu!...Ce-ar fi viata fara ele, si ca sa o punem nitel si in versuri...viata fara esv-uri e ca papa fara E-uri...nu??? IN rest...fiti fericiti si bucurati-va de viata! La anu' si la multi ani!
0
28-10-2008, ora 17:00
salma
Nu este medic/terapeut
salma
nu stiu ce se intimpla, nu mai pot citi mesajele voastre, nu mai apar la mine pe pagina
0
28-10-2008, ora 17:02
salma
Nu este medic/terapeut
salma
am scris citeva mesaje pe acest site si nu au aparut aici, imi poate spune cineva se se intimpla va rog ?!
0
28-10-2008, ora 19:04
PuiuCris
Nu este medic/terapeut
PuiuCris
Da Salma! se intampla ca de la atata esv pe pagina, nu mai e loc pentru texte...he he he...In rest, aproape totul e minunat...aproape...cu mici exceptii...
0
28-10-2008, ora 22:54
anda_t
Nu este medic/terapeut
anda_t
buna tuturor, ma bucur tare mult sa vad ca am deschis un topic si ca atata lume imi impartaseste trairile, nu mai mai simt singura cu esv.iar puiucris e de un optimism care ma face si pe mine sa le ignor:-)), asta e, macar sa ramana in acest stadiu pt ca cele cuplate ma fac sa intru in panica si s-a dus buna-dispozitie pe ziua respectiva, mai ales acu, am terminat cu studentia si m-am apucat de treaba, inca ma bantuie ipohondria, ce sa-i fac...
Adaugă un comentariu / răspuns
777 comentarii 1 2 34 ..... 25 26 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: