extrasistole

09-06-2009
lalapaul
Nu este medic/terapeut
lalapaul
Buna ziua. Am o problema...sau mai multe. totul a inceput in 2007 august cand am avut o 'criza' daca o pot numi criza, faptul ca inima imi batea foarte repede, lipsa de aer, frica imediata. m-am calmat atunci dupa vreo jumatate de ora, am incercat sa cred ca nu e nimic grav, am venit la Bucuresti unde locuiesc, eram in provincie, mi-am faciut analizele de sange complete, ekg, ekg de efort, ecografie cardiaca plus consultul normal la Victor Babes( unde apropo sunt niste oameni minunati). Doamna doctor mi-a spus ca nu am nimic, analizele de sange au iesit chiar bine, nu ma asteptam. Au trecut cateva luni in decursul carora am avut 4-5 extrasistole sau cred ca au fost extrasistole ( SUNT CA NISTE CADERI IN GOL, SAU CA SI CUM S-AR IMPIEDICA INIMA O SECUNDA) pe urma vreau sa specific ca mi-am refacut analizele de sange pe care le fac regulat la sase luni si mi-au iesit ok mai putin helycobacter pilori, anticorpi ai acestei bacterii responsabila in timp de gastrita, ulcer..am facut tratament pentru hp dar am ramas cu o problema si anume dupa fiecare masa ma balonez destul de tare iar acele 4-5 extrasistoa le depasesle au venit in timp ce eram foarte balonat ( incerc sa fac o legatura) in februarie 2009 am revenit la doctor am refacut testele pentru inima, tiroida, incercand sa gasesc o explicatie pentru aceste extrasisitole pe care acum le am in felul urmator 2 pe zi timp de o zi doua pe urma pauza 2-3 saptamani, cand ma linistesc si zic ca totul e ok iarasi ma darama, mai apar una doua, si ma sperii foarte tare, adica totusi sunt tanar, am 29 de ani, mi-e frica sa merg la sala, am devenit un ciudat desi inainte nu era petrecere fara mine acum nu mai ies din casa si oamenii din jurul meu ma suporta din ce in ce mai greu iar eu ii inteleg, ii stresez pe toti, vreau doar liniste, nu mai socializez, cred ca s-a schimbat ceva si la mine in cap... ok, ideea e daca cineva a trecut prin starile astea ce a facut, cum a reusit sa le depaseasca, trebuie sa ma ingrijorez si mai tare( daca e posibil) de extrasistolele astea, imi afecteaza calitatea vietii, tot timpul sunt constient de bataile inimii, imi masor pulsul, simt ca o iau razna...multumesc frumos daca ati avut rabdare sa cititi pana la capat si pt eventualele raspunsuri sanatate la toti
1 comentarii
0
11-06-2009, ora 09:01
danabv
Nu este medic/terapeut
danabv
Nu e cazul sa dati atata importanta, va faceti mai rau cu aceasta atitudine. De vreme ce analizele sunt bune inseamna ca problema -ca e totusi ceva- este de mica amploare si se remediaza cu tratament naturist. -
Multa sanatate si nu lasati ca aceasta obsesie sa va strice viata mai mult decat boala in sine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici