extractie masea granulom

21-09-2013
themission
Nu este medic/terapeut
themission
Mi-am facut o radiografie la penultima masea din dreapta jos si am un granulom. Am fost la dentist si mi-am scoso toate bune si frumoase pana cand au inceput durerile. Luni am scoso si de miercuri mau luat durerile ingrozitor numai cu ketonal stau, azi este sambata si am vb cu med stomatolog la telefon si mia spus sa trec pe la cabinet sa-mi puna antibiotic la masea. Nu da semn de vindecare a ramas o gaura si atat nu am nici macar o pojghita de ceva pt a nu intra mancarea etc.. nu stiu ce sa mai fac. Sa iau antibiotic zinat sau alt ceva? Sa-mi provoc sangerarea la maseaua in cauza pt a se vindeca mai repede? Cat ma mai tin durerile acestea sau cand ar trebui sa inceapa un progres spre vindecare ca nu mai suport...Multumesc de raspuns..
3 comentarii
0
21-09-2013, ora 13:00
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
trebuie sa mergi la dr stomatolog, ASA cum ti-a zis si te-a chemat.
erai de mult-bine
daca procedai..asa
sanatate
0
21-09-2013, ora 13:30
themission
Nu este medic/terapeut
themission
am fost si joi seara si vineri seara si ma duc si in seara asta sa-mi puna antibiotic, dar nu se cunoaste nici o ameliorare, parca ma doare si mai tare... Problema este ca este ca am ramas cu o gaura dupa scoaterea maselei, aveti idee cand incepe sa se vindece? Sau cand incepe sa se inchida rana...
0
21-09-2013, ora 14:23
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Dupa relatarile dumneavoastra, este vorba de o alveolita pentru care trebuie sa mergeti la medic pentru tratament local (probabil irigatii locale cu antiseptic, antibiotic local, chiuretaj ). Sangerarea locala nu incercati sa o produceti singur, daca medicul considera va interveni prin chiuretaj. Acasa va fi nevoie sa mentineti o igiena perfecta, sa nu fumati si sa luati antiinflamatoare si antialgice uzuale. "Progresele"nu se fac rapid, in 10-12 zile, asa ca si rabdare va trebui. "Gaura" se acopera complet la aprox 4 luni de la extractie. Multa rabdare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  • Frica de radiații – impactul psihologic al investigațiilor radiologice asupra pacienților
  •