extractie dentara incompleta

14-01-2011
tamy33
Nu este medic/terapeut
tamy33
acum 2 zile am mers la stomatolog cu o masea crapata. in momentul in care am acuzat durere la extractie (dupa anestezie) medicul si-a dat seama ca am si infectie. a reusit sa o scoata, dar nu a si ghiuretat locul, si trebuie sa revin in 5 zile (de la extractie) sa termine treaba inceputa. problema mea este ca doctorul a introdus in locul radacinii pansament, pe care eu nu am inteles daca trebuie sa-l scot eu intre timp sau il scoate dumnealui, luni. acum ma cam deranjeaza.am o stare de disconfort si imi si este teama: daca-l scot poate nu e bine., dar poate nu e bine nici daca-l las? stiu eu,.. un corp strain atatea zile... mi-e cam teama. multumesc
4 comentarii
0
15-01-2011, ora 10:13
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
se scoateee !!!!!
se scoate dupa 2 ore de la extractie !!!!!!
0
15-01-2011, ora 11:08
tamy33
Nu este medic/terapeut
tamy33
aaa., nu ala de trebuia sa-l tin intre dinti!
am niste pansament infipt acolo bine si iese greu ca am tras de le putin si se tine tare pe pozitie.daca sunteti amabil mai astept un raspuns de la dumneavoastra. ca me enerveaza rau.l-as scoate, oleuuu ce l-as scoate.ms pt intelegere si rabdare.
0
16-01-2011, ora 11:07
tamy33
Nu este medic/terapeut
tamy33
am incercat sa trag de el cu o penseta, dar sangerez, destul de tare, zic eu.si am tot citit pe aici pe forum, ca trebuie sa se formeze acolo un gheag pt. protectie...etc, care in cazul meu nu cred ca exista. complicata rau medicina asta! de aia tre sa invatati atat..., si toata viata. felicitari sincere celor care o fac cu placere si responsabil.
0
06-07-2011, ora 18:14
acifos
Nu este medic/terapeut
acifos
Extractie masea. Am o masea care s-a spart i-am scos plomba veche si nervul de pe un canal celalat necesitand enodontie sub microscop.Aceasta measea se presupune ca imi da dureri f. mari in gat si pe limba iritandu-mi limba cu colturile ei ascutite. As vrea ca totusi sa o scot sa nu o mai tratez si vreau sa intreb intrucat eu am miastenia gravis si nu suport orice fel de anestezie extractia ei implica complicatii ?.i-am facut radiografie si nu are infectie la radacina acum am un pansament cu hidroxid de calciu pus acum o luna
O pot extrage la orice clinica de stomatologie sau trebuie sub anestezie generala si sa stau o zi dupa extractie sub supraveghere ? este necesar tratament cu antibiotice dupa extractie ? Va rog sa-mi raspundeti si daca este vreun medic stomatolog care sa ma ajute
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •