exrasistole ventriculare

17-06-2014
gaby apopii
Nu este medic/terapeut
gaby apopii
buna, ma inscriu si eu in clubul celor aritmici: persoane perfectioniste. stresate. agitate. panicoase. sufar de aceste extrasistole de 4 ani si pot sa spun ca viata nu mai este a mea.nu mai suport starile pe care le am din cauza lor, am consultat medici si toti mi-au spus ca inima este sanatoasa ca nu trebuie sa le bag in seama.cum sa fac asta?era cineva f.optimist care spunea ca sunt nimicuri si ca trebuie sa ne traim viata normal impreuna cu ele.cum as putea oare sa le ignor?
2 comentarii
0
17-06-2014, ora 16:38
btenn94
Nu este medic/terapeut
btenn94
Buna gaby apopii,

Si eu sufar de extrasistole de vreo 3 luni, au inceput tot asa dupa foarte mult stres, anxietate, si panica. Simteam dintr-o data o singura bataie mai puternica in piept, si m-am speriat mai tare cu teama ca poate este o problema grava. Tot asa ca si la tine, am fost la doctor si am facut tot felul de analize si teste (ecocardiograma, ekg, holter) la inima. Tot asa doctorul mi-a spus ca inima este sanatoasa si sa nu ma ingrijorez de loc. Am citit foarte mult la internet, si am aflat ca este o legatura intre nervul vag si extrasistole. Nervul vag incepe din trunchiul celebral si trece prin spate pana la abdomen langa stomac. Nervul vag regleaza sistemul parasimpatic si regleaza si pulsul. Anxietatea si stresul (si acidul gastric, gaze, balonari, indigestie, greata) irita nervul vag si se manifesta prin extrasistole. Sunt foarte multe lucruri care pot irita nervul vag si da extrasistole, si astea nu sunt de origine cardiaca. Doctori au spus ca ai inima foarte sanatoasa, si vreau si eu sa te incurajez ca stiu cat de deranjante sunt extrasistolele. Trebuie sa te gandesti ca inima este foarte puternica; numai probleme foarte, foarte, grave afecteaza inima, nu ai tu asa ceva. Incearca sa iei niste triferment, colebil, si ghimbir dupa fie care masa, ajuta sa calmeaza sistemul digestiv ca sa nu irita nervul vag. Pentru anxietate ma ajuta l-teanina, musetel, tei, inositol, si rhodiola, poate te-ar ajuta si pe tine. Extrasistolele dispar ca si cum apar, dintr-o data; si vreau sa te incurajez ca nu-ti fac nimic extrasistolele, fiindca ai inima sanatoasa. Sa fii tare, ca totul e trecator.

-Bogdan
0
18-06-2014, ora 08:58
gaby apopii
Nu este medic/terapeut
gaby apopii
multumesc f mult, bogdan, insa nu stiu cum sa le controlez, de fapt cum sa ma controlez, sa nu ma panichez atunci cand apar.trebuie sa spun ca iau Concor 5 mg, fac un tratament homeopat si ele tot apar.Ultimul medic la care am fost mi-a spus sa nu mai iau nici un fel de tratament si sa fac miscare.Am incercat sa nu mai iau pastila dar e rau.NU pot sa le suport.As ruga, daca se poate, sa-mi mai impartaseasca cineva din experienta sa reusita cu aceste exrasitole
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: