exoftalmie unilaterala od cu dureri

03-08-2011
adelina-mihaela
Nu este medic/terapeut
adelina-mihaela
Am o problema de 2 luni am o problema cu ochiul drept care a devenit exoftalmic.La inceput era si foarte umflat.Am fost la oftalmolog si mi-a facut toate investigatiile ce tineau de el, m-a trimis si laRMN cranian ssi de orbita, am fost si la orl unde mi-s-a indicat sa fac un tomograf la sinusuri, nu mi-a iesit nimic nici la RMN nici la tomograf.Mi-am facut toate analizele la sange inclusiv TSH T3 T4 si toate au iesit perfect.Nimeni nu stie ce am dupa toate rezultatele sunt sanatoasa tun.Eu am spus la topti mediciicare m-u consultat ca in aceea perioada am stat in curent insa au zis ca in nici-un caz nu faceam exoftalmie de la curent.Asa ca am luat singura un tratament constand in ibuprofen de 600 timp de 10 zile catew una pe zi.Mi s-a mai micsorat ochiul iar dupa o luna de la tratamentul cu antuiinfalamatoarec a inceput sa ma doara ochiul iar si cand clipesc.Nu stiu ce sa fac si unde sa ma mai duc.Am cde de la rmn sa-l trimit la un medic sa-l interpreteze si el, sa mai fac si alte investigatii dar nu stiu ce, dar nu mai pot sa stau asa pt.ca este dureros si inesteticindrumati-ma va rog pe ce drum sa o apuc.
3 comentarii
0
03-08-2011, ora 09:04
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Din punctul meu de vedere, simptomatologia sugereaza un Sindrom inflamator al orbitei; este important sa retinem ca inflamatia de la nivelul orbitei se poate raspandi la nivelul varfului orbitei si sinusului cavernos ducand la aparitia Sindromului Tolosa-Hunt( este o oftalmoplegie dureroasa - paralizii oculare insotite de durere oculara si cefalee) ; ar trebui sa verificam motilitatea oculara si sa facem un examen cu sticla rosie ; Pentru obiectivarea unui sindrom Tolosa-Hunt, recomand si un angioRMN( atentie la sinusul cavernos); este util, de asemenea, si un consult la neurologie si punctie lombara cu examenul LCR. Cauzele sindromului inflamator al orbitei ar putea fi o oftalmopatie tiroidiana( se exclude avand in vedere ca investigatiile tiroidiene sunt normale), o infectie( am putea face Ig G antiBorrelia), o afectiune sistemica( recomand consult la Reumatologie si investigatii in vederea diagnosticarii unui lupus sistemic, poliarterita nodoasa, granulomatoza Wegener) sau cand nu gasim o cauza, este idiopatica; din antecedentele personale, ne intereseaza daca mai ai si alte afectiuni, inclusiv un istoric de cancer. Tratamentul pentru sindromul inflamator al orbitei presupune administrarea initiala de corticosteroizi; in sindromul Tolosa-Hunt, se administreaza corticosteroizi si imunosupresoare; Eu recomand urmatoarea scehema terapeutica, tinand cont si de o posibila etiologie infectioasa: Solu-Medrol-1000mg pe zi, in perfuzie, 3 zile, apoi 60 mg pe zi prednison timp de 4 zile si vom scade treptat prednisonul cu cate 1 tb in fiecare zi, timp de 10 zile( se administreaza dimineata, intr-o singura priza, dupa micul dejun, cam la 1 ora; este necesara eliminarea sarii din alimentatie pe parcursul tratamentului si administrarea de Omez 20 mg seara, mai ales daca exista antecedente de boala ulceroasa ), Azitromicina 500mg la 12 ore, timp de 3 zile( azitromicina se administreaza cu 1 ora inainte de masa), si un imunosupresor, Methotrexat( nu am gasit o recomandare stricat privind dozele, doar ca se recomanda administrarea timp de 7-10 zlie; tinand cont ca reactii toxice, in special supresia maduvei, apar la administrarea a mai mult de 20 mg pe saptamana, eu recomand 1 tb de 2, 5 mg Methotrexat in fiecare zi, timp de 10 zile);o alternativa pentru Methotrexat, este Ciclophosphamida -200mg pe zi, 10 zile( se administreaza dimineata impreuna cu cel putin 500 ml lichid);daca la terminarea tratamentului, nu se obtine remisia simptomatologiei, recomand biopsie orbitala( aspiratie cu ac sau biopsie, se poate face de catre neurochirurg); numai bine
0
07-08-2011, ora 01:05
adelina-mihaela
Nu este medic/terapeut
adelina-mihaela
buna seara.Doamna doctor problemele mele de sanatatesunt urmatoarele.Am 27 de ani si sufar de hipertensiune arteriala de 2 ani.am facut toate investigatiile si la cardiolog si la urologie, tiroida si nu s-a gasit cauza.In conclysie de 2 ani iau tratament cu bisoblok de5mg 1/2tb pe zi.Se presupune ca am ramas cu hipertensiune de la nastere.Si a 2-a problema este ca dupa nastere am avut o rana pe colul uterin de dimensiunea unei monezi de 50 de bani, destul de mare care afost cauterizata in urma cu 4 ani..Anul acesta am fost la controlul anual la ginecoloc care mi-a zis ca s-a redeschis rana din cauza candidei si m-a cauterizat din nou.Papa nicolau mi-a iesit tot timpul de gradul 2.Cam astea ar suferintele mele.Mi-a spus zilele trecute un medic ca s-ar putea sa am un edem in spatele orbitei si sa iau 10 zile arcoxia ca se v-a retrage.Am luat 3 zile s-a mai micsorat foarte putin.as vrea sa incerc tratamentul dvs.si daca nu as vrea sa reusesc sa ajung la dumneavoastra pentru ca trebuie sa vad ce am doamna doctor am o fetita de 4 ani jumate si vreau sa fiu sanatosa sa o pot creste.Va multumesc foarte mult si daca informatiile pe care vi le-am trimis azi va schimbaparerea cu privire la tratament sau investigatii va rog sa-mi spuneti.Va multumec inca o data si numai bine
0
29-03-2013, ora 16:09
Sabina33
Nu este medic/terapeut
Sabina33
Buna ziua. Si eu am exoftalmie unilaterala, la ochiul drept, de cand ma stiu.si ma deranjeaza, din punct de vedere estetic si nu numai, si nu stiu cum sa-i dau de capat. Cand aveam 16 ani am inceput sa simt presiune intraoculara, simteam ca ceva imi impinge ochiul afara din orbita si eram innebunita, am fost la oftalmolog, m-a suspectat de glaucom la inceput (din fericire n-a fost), pe urma a mai cedat presiunea intraoculara si am inceput sa ignor problema. Pe la 21 de ani am facut un computer tomograf pentru a vedea totusi despre ce e vorba, dar in afara de o sinuzita cronica, nu s-a descoperit absolut nimic. Mentionez ca eu sufar de rinita cronica alergica asociata cu sinuzita pe partea dreapta si am momente, cand imi suflu nasul, in care simt ca ceva imi impinge in afara globul ocular drept. Nu cred sa fie din cauza tiroidei in cazul meu, am facut investigatii in acest sens si din nou n-a iesit nimic...Acum, la 32 de ani, am descoperit ca mi-a aparut un fel de biluta, putin deasupra pleoapei, mai inspre coltul interior al ochiului.si nu stiu daca e cazul sa ma ingrijorez...am neglijat foarte mult problema, mai ales de cand am 2 fetite de 2, 7 ani, respectiv de 5 luni n-am mai avut timp sa ma ocup si de mine.dar vorba Adelinei, e important sa fiu eu sanatoasa pentru a le putea creste si pe ele. Va multumesc foarte mult pentru orice sfat/sugestie/parere referitoare la aceasta problema. Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.