exista sanse sa fiu gravida?!

29-12-2012
Camelia3005
Nu este medic/terapeut
Camelia3005
Buna! Recent mi-am inceput viata sexuala, dintr-o joaca!:( Primul act sexual nu a fost dus pana la capat adica fostul meu iubit nu a ejaculat, insa la al doilea act sexual fostul meu iubit a ejaculat pe spatele, dupa care m-a sters cu niste servetele! Exista posibilitatea de a fi gravida? Au trecut deja 2 zile de la actul sexual respectiv. :|.Multumesc Anticipat
4 comentarii
0
29-12-2012, ora 13:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ai intretinut relatii sexuale cu el, fara prezervativ sau alt mijloc anticopcetional, da, poti ramane insarcinata si in urma primului act si in urma celui de-al doilea.

Deoarece lichidul pre-ejaculator contine spermatozoizi.

Daca alegeti sa va incepeti viata sexuala la varste asa fragede, fara sa va ganditi ca acesti oameni cu care faceti sex "in joaca", nu sunt viitorii vostri soti, va rog sa va ganditi ca viitorii vostri soti va vor intreba cati barbati au existat inaintea lor. Si veti avea mult de suferit din acest punct de vedere.

In masura in care nu conteaza pentru voi acest sfat, si doriti sa aveti relatii sexuale cu diverse persoane, obligati-i sa aiba macar bunul simt sa foloseasca prezervativ. Pentru a va feri de o sarcina posibila si de boli.

Atentie: ai avut contact sexual neprotejat. Daca nu te supara nimic acum sau peste o saptamana, asta nu inseamna ca nu ai luat de la el nimic 100 %. Puteti lua diferite virusuri hepatice, sifilis (de HIV-Sida nu ma vorbesc), virusul HPV (care poate produce negi genitali) care sa provoace boli care se vor declansa mult dupa cel contact sexual. Analizele pentru a depista o posibila infectare cu astfel de virusuri sunt de ordinul milioanelor si nu se pot face imediat dupa contactul sexual. Asta inseamna ca acele boli pot fi transmise si viitorilor parteneri care le vor transmite si ei la altii.

Un avort, de asemenea poate duce la sterilitate, depresie, este un soc emotional cu care femeia se confrunta in special si va purta in urma lui o durere in suflet toata viata. Plus ca va fi judecata.

Rog fetele in special sa dea dovada de discernamant si sa nu sara intai in pat, la varste fragede cu baieti care in 2 saptamani dupa ce s-au oferit asa, isi gasesc alte partnere.

Incercati sa cunoasteti baietii cu care vorbiti.
Stati cu ei de vorba, vedeti ce fel de oameni sunt, cunoasteti-le familiile si vedeti daca sunteti acceptate acolo, cunoasteti-le prietenii si anturajul si numai dupa o relatie bazata pe incredere si pe sprijin reciproc va ganditi daca va incepeti viata sexuala.

Daca va incepeti din primele zile sau din prima luna, viata sexuala, veti fi tare dezamagite ulterior de partener, va asigur si veti suferi cand va va parasi.

@ Camelia3005

Chiar pe tine Camelia, te rog sa te duci sa iti testezi partenerul. Ii spui ca exista sansa (mica, dar exista) sa fii insarcinata din cauza lichidului preejaculator si sa pui tu jumatate el jumatate sa iei un test de sarcina. Vezi cum reactioneaza. Te ajuta sa cumperi testul si sa nu mai stai in stres ?

A meritat sa i te daruiesti lui ?
0
29-12-2012, ora 16:16
Camelia3005
Nu este medic/terapeut
Camelia3005
Multumesc frumos pentru raspuns! Din pacate barbatul cu care mi-am inceput viata sexuala m-a parasit si in momentul de fata nu mai vrea sa vorbeasca cu mine! :( Aveti dreptate am facut o prostie pe care o voi regreta toata viata deoarece eu l-am rugat sa poarte prezervativ(el refuzand), mi-a spus sa am incredere in el si am cazut in capcana! :( Acum v-a trebui sa-i spun mamei ce-am facut pentru a putea merge la medic sa ma asigur ca totul este bine...
0
30-12-2012, ora 02:21
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
sunt de acord cu tot ce ai scris clara...dar nu treb sa te sperii chiar asa, camelia, tare totusi, nu o lua ca pe o tragedie, adik eu de 7ani am contact sexual neprotejat cu viitorul meu sot si nu am mai ramas nici insarcinata si nici slava Domnului, nu m-am pricopsit cu vreo boala.daca crezi ca mama ta are un caracter cu care sa te inteleaga ca ti-ai inceput viata sexuala, nu stiu varsta ta, ii poti spune ce te framanta si sa mergeti impreuna la control, dar daca nu posibil spunandu-i problema ta, sa inrautatesti situatia si ulterior vor aparea discutii, conflicte, neintelegeri, reprosuri etc, deci un control il poti face si sg daca e cazul.hai sa fim seriosi ca la ce democratie este, nu esti sg care ti-ai inceput viata sexuala fara sa te protejezi.in plus aveai sansa sa iei pastila de a doua zi, care se poate lua pana-n maxim 72ore dupa contactul sexual neprotejat.
0
30-12-2012, ora 08:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ionela83

Cand o sa intalneasca si Camelia un baiat cu care sa aiba o relatie stabila de ani si cu care sa doreasca sa se casatoreasca, sa aiba conditiile materiale (locuinta, serviciu, salariu) pentru conceperea unui copil, atunci si ea va putea sa nu foloseasca prezervativul.

Pina atunci observa cate batai de cap i-a dat faptul ca s-a culcat cu un aiurit si cate zile trebuie sa stea stresata pina face testul de sarcina.

Merita ?

P.S.: Din punctul meu de vedere sa dea dovada baiatul de bun simt si sa foloseasca prezervativul, decat sa inghita fata o pastila de a doua zi, care are un milion de chimicale in ea, care poate fi ea insasi chiar abortiva, si care e atat de toxica incat nu poate fi luata decat maxim o data pe an.

Ionela, sunt de acord ipe deplin cu ce ai scris dar Camelia nu se confrunta cu situatia ta, ci e in cu totul si cu totul alta situatie.
Ea la varsta aceasta, n, la care a inceput viata sexuala, precis intr-un moment neinspirat, trebuie sa invete sa se descurce din acest punct de vedere in viata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •