exista gripa porcina?

29-05-2009
gyuly@
Nu este medic/terapeut
gyuly@
inca de ieri..prietenul meu prezinta simptome de gripa si anume tuse, dureri de cap...asemanatoare cu cele ale gripei porcine.tin sa precizez ca nu a avut contact cu persoane intoarse din strainatate sau persoane care dadeau semne ca ar fii racite.dat fiind ca este weekend nu se poate prezenta la medicul de familie decat luni.ce este de facut in acest caz?credeti ca este un motiv de alarmare sau o simpla raceala/gripa "de sezon"?chiar exista aceasta prea vehiculata gripa porcina?astept un raspuns doar de la un medic.multumesc anticipat!
2 comentarii
0
29-05-2009, ora 16:06
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Daca ni a intrat in contact cu persoane care s-au intors din strainatate nu cred ca e grav. de fapt cand urci intr-un autobuz nu stii care a fost in strainatate si care nu.
pe de alta parte circula si o gripa obisnuita pe care am avut-o si eu. Cu guturai si rosu in gat. Mi-a trecut intr-o saptamana. Cu vitamina C si propolis pastile de supt.
Daca ii este foarte rau si totusi are suspiciune de gripa porcina poate merge direct la spital.
Sanatate!
0
29-05-2009, ora 16:10
gyuly@
Nu este medic/terapeut
gyuly@
pai nu a folosit mijloacele de transport in comun...se deplaseaza cu autoturismul personal.multumesc pt raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.