exfolierea pielii de pe coate, antebrate degete.psoriazis?

09-06-2011
aandreeaa andre
Nu este medic/terapeut
aandreeaa andre
sunt 7 zile de cand am acesta problema.mi se exfoliaza pielea de pe coate sunt pete rosiatice cu multe cojite, pe antebrate sunt ca niste intepaturi de tantari, iar pe degete se cojeste pur si simpla ca dupa bronzat, nu am mancarimi.precizez ca mama mea sufera de psoriazis seboreic.sunt in italia, si am incercat o crema pe baza de hidrocortizon, dar nu ma ajuta...munca nu-mi permite sa am aceste probleme.va multumesc
3 comentarii
0
11-06-2011, ora 12:42
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Este greu de apreciat daca sunt leziuni de psoriazis pentru ca, dupa cate descrieti, leziunile sunt diferite pe coate, antebrate si maini.
Cel mai potrivit este sa vizitati un dermatolog si, daca timpul nu va permite puteti incerca o crema cu uree (Akerat, Psorilys) pentru maini si coate si o crema cu acid salicilic si corticoid (Diprosalic, Elosalic).
Numai bine,
0
14-06-2011, ora 10:43
aandreeaa andre
Nu este medic/terapeut
aandreeaa andre
Am sa incerc aceste creme.Dar dupa parerea mea e psoriazis.De ce spun asta?pentru ca acum vre-o doua saptamani m-am taiat la deget, rana s-a inchis dar in jurul ei pielea se exfoliaza...stiu ca psoriazisul poarta acest efect.pe coate a inceput sa stagneze, dar degetele, partea superioara a palmei, sunt foarte crapate... Ma gandesc cu groaza la faptul ca mi-ar putea acoperi tot corpul.eu va multumesc!
0
16-06-2011, ora 15:20
aandreeaa andre
Nu este medic/terapeut
aandreeaa andre
Nu mai inteleg ce mi se intampla.Daca pana acum aveam doar pe maini, astazi dimineata am observat ca mi-au aparut aceste pete si pe scalp, si pe fund, si pe picioare, si pe degetele de la picioare.sunt ingrozita! Aceste pete sunt de dimensiuni mici rosii usor screpolate.dar ceea ce ma ingrijoreaza sunt 3 puncte albe pe antebratul stang, sunt ca niste cosuri in jur rosii iar varful alb.Trebuie sa merg la un dermatolog, ma tem de mi-ar putea spune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.