eczema pe fata

08-09-2009
fine
Nu este medic/terapeut
fine
Am o problema care ma cam macina :( De vre-o 5 ani mi-a aparut pe fata o exema. La inceput nu prea i-am dat atentie pentru ca aparea si disparea. Exema, de fapt petele rosii sunt in stanga si dreapta nasului, chiar sub ochi. Asta ma sperie cel mai rau, ca sunt doua identice in aceleasi locuri. Am fost la doctor, pe la Tineretului - Cutitul de Argint la Spitalul de Dermatologie si in cabinet erau 2 doctori - o doamna pe la 45 ani si un domn pe la 30. Amandoi au ras si au spus sa nu-mi fac probleme ca nu-i nimic grav. Cineva m-a speriat ca ar fi "Lupus..." sau nu stiu exact. Am inteles ca sigur nu este! De la spital mi-au dat 2 creme. Una preparata si alta la tub subtire (din pacate nu mai stiu cum se numeste) frantuzeasca. Cea la tub am renuntat sa o mai folosesc pt ca mai rau facea. Pielea se inflama mai rau! Cealalta preparata e ok. Adica dupa ce-mi dau, o zi doua nu mai am nimic si apoi reapare. Dupa ce ma dau cu ea, ma ustura 1 minut doar pata rosie. Chiar daca-mi dau in fiecare zi, tot reapare pata. Din cand in cand se cojeste pielea doar pe pata rosie. In zona respectiva, pielea are alta textura. Este mai lucioasa, mai intinsa. Problema e ca am ajuns sa fiu complexat! Chiar nu exista vre-un remediu?

Sunt poze mai vechi, in faza cea mai rea, cand era extinsa pana pe nas. Acum sunt de marimea unei unghii de la mana dar daca le zgandar se fac mai mari.

Linkuri cu poze:
http://img80.imageshack.us/img80/713/68671039.jpg
http://img42.imageshack.us/img42/5971/31085935.jpg
http://img80.imageshack.us/img80/8421/14846221.jpg
http://img441.imageshack.us/img441/5340/38745336.jpg
7 comentarii
0
08-09-2009, ora 20:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Incercati sa folositi unguent cu marul lupului, nu tinctura pt ca riscati sa va iritati. Va spalati pe fata cu un sapun gen Atoderm (cu efect emoliant) si dupa aplicati o pelicula fina din acel unguent. Repetati aplicarea (aplicati unguentul de doua ori pe zi, dimineata si seara timp de minim 2 saptamani...in acest interval ar trebui ca acele pete eritrozice sa regreseze foarte mult, chiar sa dispara...nu incetati tratamentul, folositi unguentul cel putin 2-3 luni zilnic (daca aveti rezultate pozitive, bineinteles, si le veti avea, va asigur)!

Insanatosire grabnica si toate cele bune!
P.S. Afectiunea dvs. din punctul meu de vedere este dermatita seboreica, dar NU sunt dermatolog!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
14-09-2009, ora 13:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca suferiti de o dermatita seboreica. Incercati la alt dermatolog.
0
19-10-2009, ora 00:43
fine
Nu este medic/terapeut
fine
Am folosit de doua ori pe zi unguent cu "marul lupului" si mi s-a cojit pielea. Sa continui tratamentul? Alt tratament / sfat? Sunt f complexat! In curand imi schimb locul de munca si o sa lucrez in vanzari. Sunt ingrozit pentru ca nu-mi dispar petele si o sa merg la clienti cu petele pe fata. :( Puteti sa-mi recomandati un dermatolog bun in Bucuresti sau o clinica care ma poate ajuta? Multumesc!
0
19-10-2009, ora 17:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Continuă tratamentul - ţi se regenerează/curăţă pielea!



DR. MIHAELA LEVENTER - Medic dermatolog
CLINICA DERMASTYLE
Str. Sevastopol nr. 13-17, sector 1, Bucureşti Centrul Diplomat, et. 1, apt. 204
Telefon: (021) 310 65 07;
Fax: (021) 310 65 08;
Mobil: 0722 363 577
Programari: luni - vineri 14.00 - 19.00
Mail : contact@dermastyle.ro


Toate cele bune!
0
25-10-2009, ora 08:07
eucj
Nu este medic/terapeut
eucj
Pt fine.
Legat de exema pe care ti-a aparut pe fata de atata vreme. Uite cu aceeasi problema ma fost si eu la consult si am primit ca si tratament o crema Hidrocortizon- de 2 ori pe zi.. nu mai mult de 5 zile.. tratament, si un sampon Blue cap- asta e cam scump 80-90 Ron, insa e nemaipomenit. Mai sunt cateva creme dupa Hidrocortizon.. pe termen lung insa asta cu alta ocazie am sa ti-o scriu... pe forum caci nu am reteta la mine.
0
07-01-2010, ora 17:22
cr9cr9
Nu este medic/terapeut
cr9cr9
MA NUMESC IRINA ODAGIU AM 33 ANI SI DE 18 ANI MA CONFRUNT CU O BOALA DE PIELE PE FATA MAI EXACT PE NAS. IN 1992 MI-A APARUT UN COS PE NARA STANGA, AM INCERCAT SA IL STORC SI NU AM REUSIT ATUNCI AM LUAT UN AC DE SIGURANTA SI AM ZGARMAT ACOLO COSUL. MI S-A FACUT IN LOCUL ACELA CA UN NEG CU MARGINILE CARE SE PUTEAU RUPE DAR MIJLOCUL RAMANEA DUPA 5 ANI MI-AU MAI APARUT SI ALTI ASEMENEA NEGI I-AM CAUTERIZAT DAR DUPA O PERIOADA MI-AU APARUT SI ALTI. AM CONTINUAT SA II MAI CAUTERIZEZ INCA ODATA DAR FARA SA INFORMEZ MEDICUL DECE MI-AU APARUT DE PRIMA DATA. MENTIONEZ CA ERAU DE CULOARE ROSIE LA PRAF SI SOARE SI SE SCHIMBAU UNEORI. IN TOT ACEST TIMP AM AVUT SI AM MANCARIMI. IN 2002 MI-A APARUT UN COS PE OBRAZ ALATURI CHIAR LANGA NARA AFECTATA. L-AM CAUTERIZAT SI PE EL, S-A VINDECAT LA SUPRAFATA DAR IN JURUL LUI OBRAZUL ESTE PUTIN UMFLAT.DACA CITITI ACEST MESAJ VA ROG SA IM RASPUNDETI DACA ACEASTA ESTE CANCER SI CE TREBUIE SA FAC. VA MULTUMESC
0
12-01-2010, ora 18:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu ai intrebat acest lucru pe cel ce ti-a cauterizat pana acum negii???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: