examinarea IRM nativa a genunchiului drept

25-07-2012
lauris
Nu este medic/terapeut
lauris
BUna ziua, am aceasta problema de aproximativ un an jumate (la inceput durerile erau mai usoare si mai rare intensificandu-se pe parcurs) timp in care am mai consultat alti doi doctori de medicina sportiva pana sa ajung la dr Filipescu, in urma consultatiilor primul mi-a spus ca am un ineput de uzura a cartilagiului (ambii genunchi) si m-a pus sa fac fizioterapie, am facut o perioada si vazand ca nu simt rezultate am mai mers la un altul care mi-a dat tratament cu un praf efervescent Dona, la fel niciun rezultat ba chiar incepeam sa ma simt mai rau, am ajuns in cele din urma la dr Filipescu care m-a pus sa fac un Rmn pt a fii sigur ca este ceea ce crede el, spunand ca mai mult ca sigur va fii necesara operatia, specific ca durerile le am la ambii genunchi insa dreptul mai accentuat si dl doctor a spus sa fac la dreptul doar RMN-ul, azi am primit rezultatele si odata cu ele mi-au dat si o foaie pe care scrie:
_Subluxatie laterala a rotulei:
_semnal normal la nivelul maduvei osoase, cu linii epifizare normale:
_corticala ososasa cu contur regulat, grosime normala, cu minime tasaei trabeculare subcorticale la nicelul platoului tibial:
_cartilagiul care acopera patela cu grosime minim neuniforma in portiunea inferioara si mediala unde se observa si suprafata neregulata, fisura incompleta, modificari aparute pe fondul unor zone hiposemnal T2-modificari degenerative:
_meniscurile medial si lateral cu confinguratie normalacu semnal hipointens omogen:
_ligamente colateralecontinue, cu grosime normala:
_revarsat lichidian articular in cantitate minima:
_tesuturi moi periarticulare din campul de examinare fara anomalii decelabile.

va intreb ce inseamna asta, pentru ca pana voi reusii sa intru la dl doctor sigur mai dureaza in jur de cel putin 3 saptamani si mie imi suna destul de urat vreo doua chestii de aici, a-si vrea sa stiu despre ce e vba daca este ceva grav ce necesita operatie, avand doar 25 ani mi-se pare destul de depasit nefiind o persoana in varsta sa am probleme deja
1 comentarii
0
27-07-2012, ora 22:12
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
subluxatia laterala a rotulei inseamna ca rotula nu aluneca intre condilii femurali ci mai degraba pe cea laterala, prin acesta presiunea dintre rotula si condilul lateral este accentuat, cu timpul producand o leziune de cartilaj pe portiunea respectiva.
catilajul de pa rotula (patela) este deja usor lezat
restul este in ordine
aceasta problematica fara operatie se accentueza, pot fi faze de remisie cu kinetoterapie si medicamente insa la urma cartilajul se va distruge. problematica este cel mai des bilaterala
din ce cauza a a aparut aceasta problematica? raspunsul nu este simplu, se scriu carti despre aceasta problematica si rar gasesti cineva care sa se priceapa la rezolvarea lui
idea este ca de cele mai multe ori axa mecanica a membrului inferior nu este ideala, mai pe inteles aveti picioare in X.
poat fi si alte probleme mult mai complexe, nedezvoltarea normala a musculaturii, a condilului lateral, a patelei. poate ca aveti un sindrom numit patela alta, sau o configuratie de patela numita jagerhut, si sute altele.
si operatiile sunt numeroase, pentru fiecare problematica este una.
cel mai des este aleasa si cea mai simpla artroscopie si lateral release, care din pacate ajuta numai in formele cele mai simple.
in variantele complexe trebuie alese traspozitii de muschi, tendoane, a tuberozitatii tibiale sau osteotomii de femur pentru a corecta axa membrului inferior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul