examenul urinei

04-09-2010
lupm
Nu este medic/terapeut
lupm
buna ziua,


Doresc si eu o lamurire la urmatoarea situatie:

examenul urinei:


aspect usor tulbure
ph 7:
albumina 20mg/dl


sediment

leucocite 50
saruri: prezenti fosfati amoniaco-magnezieni
flora microbiana: prezenta


dupa aceasta analiza am facut UROCULTURA rezultatul fiind

1000ufc/ml (nu s-a dezvoltat flora microbiana aeroba)
ce sa intaleg din acestea de mai sus?

multumesc anticipat!
2 comentarii
0
04-09-2010, ora 16:39
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Se pare ca este o infectie de cai urinare.aparuta ca o intamplare sau pe fondul unei boli cronice. E nevoie de tratament.
0
09-09-2010, ora 18:04
auradiana
Nu este medic/terapeut
auradiana
Buna ziua,
Am un baiat de 7 ani jumate, i-am facut analizele ieri si am unele nelamuriri cu unele analize care nu prea sunt in regula. Vsh 1 h - 20 si Vsh 2 h - 40 . Ii fac analizele in fiecare an si vsh-ul tot asa mare este.
TGO - 49 ( 8-50 limita) si TGP - 44 ( 9 - 66 limita ) nu sunt totusi cam mari? Electroforeza proteinelor serice , bilirubina, gama t sunt in regula, aslo - 100 ( limita 225) Hemoglobina este 13.7 ( 14-18 limita), Hematocrit 38.4 ( 39-51 limita ), granulocite 60.5 ( 62-71 limita ) restul hemoleucogramei este in regula. Sideremie, calcemie, glicemie sunt in regula.
Are o masea cariata dar nu cred ca Vsh-ul este asa de mare din cauza asta. EXdatul este negativ. Amigdalele le-a avut dintotdeauna marite si cred ca are si polipi. Ar putea fi asta o cauaza a vsh-ului mare. Transaminazele nu sunt prea mari, chiar daca sunt la limita superioara?O sa-i duc si urina pt urocultura maine. Este nevoie sa-i fac un ecograf pt transaminaze sa vad cum e cu ficatul?
VA rog sa-mi spuneti si parerea dumneavoastra,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.