examenul paps

17-12-2008
covrigel
Nu este medic/terapeut
covrigel
mi am facut in luna noiembrie un babes papanicolau...
mi au iesit urmatoarele:
frotiu citologic recoltat in ziua 10 a ciclului menstrual
frotiu comporta celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare
sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.se observa prezenta de numeroase polimorfonulceare.
concluzie:frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.inflamatie nespecifica-a se interpreta in functie de tabloul clinic...
mi s au recomandat ovule poligynax, o cutie si spalaturi seara inainte de aceste ovule cu irigatorul si ceai de pelin..
In perioada cand am fost la control si anume noiembrie 2008 am facut o infectie urinara, o raceala de pe la stat in frig si am luat ciprinol iar medicul ginecolog mi a spus ca aceasta inflamatie ar fi din cauza racelii, de la o aciditate mai crescuta..cv de genul..credeti ca am ceva grav?ca ma tot gandesc si pana in ianuarie 2009 cand revine doctora la cabinet stau cu frica..am luat ovulele, am folosit ceaiul de pelin...multumesc si astept un raspuns
1 comentarii
0
19-12-2008, ora 06:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Rezultatul la testul Papanicolau este normal si tratament pentru infectie vad ca ai facut cum trebuie.Fereste-te de raceala, imbraca-te adecvat si stai linistita ca nu ai nimic.Sarbatori fericite!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.