examen coproparazitologic

11-09-2014
ainoa
Nu este medic/terapeut
ainoa
Buna ziua.
In urma examenului coproparazitologic a iesit urmatorul rezultat:
absente elemente parazitare
prezente celule levurice
Mentionez ca baietelul meu are varsta de 2, 5 ani, s-a tot racit, a luat si antibiotic mult, iar acum cand i-am luat proba e in tratament cu nistatina, bioparox pt ca are ciuperca in gat.
Va rog sa ma lamuriti ce semnifica acele celule levurice si ce trebuie sa fac sau ce tratament sa-i administrez.
Va multumesc.
3 comentarii
0
15-09-2014, ora 17:01
ainoa
Nu este medic/terapeut
ainoa
A stept un raspuns. va rog sa-mi explicati ce semnifica celulele levurice in examenul coproparazitologic.
0
15-09-2014, ora 20:39
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Levurile sant ciuperci, daca le ai in cavitatea bucale este normal sa se gaseasca de-a lungul intregului tract digestiv. Copilul d-stra a racit frecvent (nu:"s-a tot racit"-Doamne fereste!) si cred ca la fiecare "raceala"a primit antibiotic. 8-9 din 10 raceli sant de natura virala, antibioticul nu numai ca nu ajuta, dar poate face si deservicii, deci luati masurile pe care le credeti de cuviinta in privinta tratamentelor, cu privire la cine le prescrie.Succes!
0
17-09-2014, ora 12:55
ainoa
Nu este medic/terapeut
ainoa
Multumesc pentru raspuns.
Scuze pentru exprimare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul