examen citologic baabes-papanicolaou

27-05-2011
dinita ionela
Nu este medic/terapeut
dinita ionela
Buna ziua.Am 31 de ani si in urma examenului citologic bebes- papanicolaou au fost semnalate urmatoarele:
citologie modificata(interpretata ASC-US) urmata de doua rezultate negative, cel mai recent in 2010, test genotipare HPV pozitiv pentru HPV33 cu risc in anul 2009, (asta in urma rezultatului anterior)
Frotiul este in mare masura ecranat de inflamatie si comporta prezenta unor celule epiteliale malpighiene superficiale si intermediare cu discrete anomalii nucleare si frecvente hematii.Sunt prezente de asemenea celule cilindrice endocervicale.Celulele scumoase atipice de semnificatie nedeterminata(ASC-US)
Doctorul mi-a recomandat sa fac LLETZ (aceasta interventie ) si as dori sa stiu in cazul acesta daca este in regula sa o fac si care sunt riscurile(daca exista) pentru viitor?

Astept un raspuns cat se poate de urgent deoarece in maxim 2 saptamani ar trebui sa fac aceasta interventie.
Multumesc
1 comentarii
0
03-06-2011, ora 21:06
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
la ce medic ai fost?eu stiu un medic in cluj care iti poate raspunde la orice intrebare se numeste prof.dr irimia si il gasesti la institutul oncologic din cluj.sfatul meu e sa nu te joci. eu am trecut printr-o operatie complicata si sunt sigura ca daca ma trezeam putin mai devreme era ok.multa sanatate si bafta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.