evolutie postoperatorie | Forumul Medical ROmedic

evolutie postoperatorie

19-08-2007
maria32
Nu este medic/terapeut
maria32
Am fost operata la Iasi pe 16 iulie 2007 dupa ce am fost internata cu diagnosticul de lombosciatica L5 dreapta hiperalgica, rezistenta la tratament conservator.. CT nativ-Protuzie discala semnificativa circumferentiala, vizibila la nivelul spatiului intervertebral L4-L5 predominant stinga, cu compresiune pe radacina L5 stg. si tangenta la radacina L5 dreapta. Protuzie discala mediana L5-S1, fara semnificatie chirurgicala. Operatia a constat intr-o rezectie partiala de lama L4, artrectomie si foraminotomie L4-L5. PROBLEMA E CA ACUM AM DURERI FOARTE MARI DE PICIOARE LA MERS DE LA GENUNCHI IN JOS CARE LA STAT IN PAT SE TRANSFORMA IN AMORTELI MARI. LA MERS MA DOARE SI SPATELE IN ZONA OPERATIEI. A-SI DORI SA STIU DACA ESTE NORMAL ACEST LUCRU SI CE A-SI PUTEA SA FAC SA DISPARA DURERILE?
3 comentarii
0
19-08-2007, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Pot fi dureri postoperatorii si, in mod normal, chirurgul trebuia sa va prescrie cateva analgezice (probabil Piafen) dupa operatie.
0
19-08-2007, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Ati mers la medic?
0
24-06-2019, ora 21:20
Necunoscut2019
Nu este medic/terapeut
Necunoscut2019
Gigel mara cum ai rezolvat cu durerile ca si pe mine ma doare inoperatie si ma arde ultumesc pt raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • OperaÈ›ia nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acurateÈ›e riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operaÈ›ie (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienÈ›ii la risc de disfuncÈ›ii cognitive postoperator
  •