evitarea amigdalectomiei

05-11-2009
andreaea
Nu este medic/terapeut
andreaea
Buna seara, dl doctor Flueraru. As vrea sa ma ajutati cu cateva informatii, va rog frumos. Acum o saptamana, in urma unei mici inflamatii a amigdalei drepte, cu cateva jene la inghitire, in prima si a doua zi, spre seara a devenit durere, nu jena, am facut febra, si nu am putut dormi din cauza ca simteam ca ma sufoc. A doua zi dim am fost la urgenta, limba si cerul gurii dinspre interior spre dinti erau inflamate, dar doar partea dreapta. Nu am avut dureri decat in partea dreapta, ganglionul drept inflamat si dureri groaznice de ureche. La urgente mi-au bagat perfuzii cu penicilina, mi-au luat sangele(la urgente in mangalia, de unde sunt eu), apoi m-au trimis de urgenta la spitalul clinic constanta, la clinica de orl. Seara, cand trebuiau sa imi faca injectiile, inainte m-a chemat dl dr., si, fara nici cea mai mica anestezie(probabil din cauza infectiei, nu stiu), mi-a scos din limba cu seringa puroi, apoi a facut o incizie pe cerul gurii si m-a curatat. Au fost niste dureri groaznice, apoi a doua zi dim iar mi-a deschis taietura, iar m-a curatat, a treia zi dim la fel. Mi s-a scris pe biletul de internare edem faringian, pe cel de externare flegmon amigdalo... nu am inteles. Dl. dr. a fost foarte vag cand am intrebat de la ce ar fi putut sa imi apara, adik nu mi-a spus de fapt nimic, si a zis ca peste trei sapt sa revin pentru operatie. Exudat sau alte analize nu mi s-au facut, ci a zis ca trebuie sa imi scot amigdalele. Mi s-au dat 4 moldamin, 1 pe saptamana, si trei pastile de azitromicina, de la care dupa a doua am facut o alergie groaznica pe fata si gat, cu eruptie si mancarimi.
As vrea sa imi spune-ti, va rog, daca merg peste trei saptamani la un medic orl, dar nu in spital(nu as vrea sa ma considerati rau intentionata, dar am avut niste dureri groaznice in spital si nici un pic de consideratie sau mila din partea medicului), cam ce analize ar trebui sa imi dea sa fac pentru a vedea starea amigdalelor mele, pentru a vedea daca este neaparata nevoie de amigdalectomie. Astept cateva lamuriri din partea dumneavoastra, dl. doctor.
Va multumesc frumos pentru posibilele raspunsuri la dilemele mele, si multa sanatate!
2 comentarii
0
05-11-2009, ora 19:40
andreaea
Nu este medic/terapeut
andreaea
Tot pentru domnul doctor: CREDETI CA MEDICINA HOMEOPATA ar putea sa ma ajute cu ceva? Merita sa incerc si consultatia la un medic homeopat? Am auzit de dna dr SORINA SOESCU din Constanta. Va multumesc!
0
06-11-2009, ora 12:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta poti sa mai incerci tratamente.. nu e o urgenta scvoaterea amigdalelor acum.
dar faptul ca ai facut flegmon periamigdalian.. vorbeste despre o infectie locala.. care poate sa.ti dea complicatii si cel mai grav.. ca dupa un suc rece. poti sa mai faci un flegmon!
Operatia de amigdalectomie.. se face cu anestezie si nu doare asa cum te.a durut la deschiderea flegmonului!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.