Eurespal: mod de actiune, interactiuni + contraindicatii

11-01-2007
alexandrae
Nu este medic/terapeut
alexandrae
as dori si eu mai multe informatii despre acest medicament..am cautat si in MedEx2007 si in agenda medicala si pe internet...stiu cum se administreaza... ma intereseaza mai mult modul de actiune si interactiuni medicamentoase si contraindicatii
24 comentarii
1
23-02-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Eurespal(fenspirid) este antiinflamatorul care actioneaza numai la nivelul ap.respirator si reduce edmul mucoasei cailor respiratorii, normalizeaza functia glandelor mucoase, imbunatateste transportul mucociliar, reduce cantitatea si vascozitatea expectoratiei, reduce tusea, actioneaza antibrinhaconstructiv si elibereaza bronhiile.Nu are contraindicatii si nu interactioneaza cu alte medicamente
0
21-03-2007, ora 00:00
oana_iloae
Nu este medic/terapeut
oana_iloae
se poate administra asociat curobitussin tuse productiva sau salbutamol?
0
21-03-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Asocierea se poate realiza, evolutia spre bine va fi mai rapida iar necesarul de salbutamol sau alte produse va fi mai mic.
0
27-01-2008, ora 00:00
bali sim
Nu este medic/terapeut
bali sim
Am auzit ca eurespalul pt a putea fi benefic are nevoie de un anumit tip de receptori care un copil la 4 luni nu ii sunt dezvoltati.Medicul copilului ii recomanda mereu.Ce imi puteti spune?
0
11-03-2008, ora 00:00
roxideya
Nu este medic/terapeut
roxideya
am primit tratament la copil de 8 ani :
-amoxicilina
-rhinathiol
-eurespal
doresc sa imi spuneti daca eurepalu si rhinathiol se pot administra deodata-de fapt nu sunt amandoua tot pt.tuse?
0
15-03-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Amandoua sunt pentru tuse dar cu mecanisme diferite:eurespal antiinflamator exclusiv pe caile respiratorii iar rhinathiol este fluidifiant al secretiilor bronsice, deci se pot folosi impreuna daca este cazul.
0
15-03-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Pentru bali sim
Eurespalul se da de la nastere, nu este vorba de receptori, este antiinflamator doar pe caile respiratorii
0
13-05-2008, ora 00:00
Tania3
Nu este medic/terapeut
Tania3
Eu sunt insarcinata in 34 de saptamani si doctorita mea de familie mi-a scris Eurespal, am o infectie microbiana ( VSH mare la ultima analiza), diagnosticul fiind de faringo-traheita. Intrebarea mea este : Cum pot eu sa iau Eurespal, daca scrie foarte clar pe prospect ca este contraindicat pe perioada sarcinii?!
0
13-05-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Deja la 34 saptamani copilul este mare si format nu mia exista risc.Cu toate acestea eu sunt de principiu ca in timpul sarcinii sa nu se ia medicamente pentru mai multa siguranta.in afara de Vsh crescut mai aveti si simptome? Insarcina vsh creste si atinge nivelul maxim de aprox 45 mm/h in prima saptamana postpartum.
0
17-05-2008, ora 00:00
Tania3
Nu este medic/terapeut
Tania3
Putina aneemie pe care o tratez cu Maltofer! Tuseam foarte urat si ma durea gatul. Am luat 2 zile cate doua pastile de eurespal pe zi( 1-0-1) si ma simt mut mai bine asa ca am renuntat sa mai iau eurespal, am sa iau doar paracetamol.
P.S. Daca era doar VSH mare nu ma stresam, faza nasoala era cu tusea si usturimile cand se desprindea flegma aceea nasoala si verde.:( Bine c-am scapat! Uff!
0
17-05-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
daca aveti anemie Maltoferul trebuie luat caci anemia la garvida trebuie tratata
0
08-04-2009, ora 14:06
danamaria
Nu este medic/terapeut
danamaria
Cate zile este indicata administrarea de eurespal sirop la un bebe de 4 luni?Ii dau de 5 zile si inca mai tuseste, dar nu la fel de mult.
0
13-08-2009, ora 14:07
ionelagold
Nu este medic/terapeut
ionelagold
va rog sa-imi raspundeti si mie.
am 30 ani si in luna martie am fost foarte rau racita, mi sa prescris multe medicamente: doxiciclina, ampicilina, cefaclor, zinat, si multe siropuri de tuse, ptr. ca tuseam foarte rau si ma ustura pe cerul gurii de parca aveam pielea arsa.
acum in luna iulie am fost la orl, deoarece am ramas cu un suierat pe gat, si dna doctor de la ORL. mi-a prescris aerius 30, eurespal 30, si 30 de flucovim de 50 mg.
dar le-am luat si tot harai, suier pe gat, de la ce oare?
CE MEDICAMENT SA IAU SA MA FAC BINE? VA ROG DIN INIMA SA MA AJUTATI
0
02-10-2009, ora 11:00
Dana Alina
Nu este medic/terapeut
Dana Alina
Imi puteti spune cum se ia eurespalul? Cu apa sau se suge?
0
02-10-2009, ora 19:24
Tania3
Nu este medic/terapeut
Tania3
Dana Alina eurespal este o tableta amara la gust, nu se suge se inghite , cu ce lichid vrei apa, ceai...
0
04-02-2010, ora 11:11
silviab
Nu este medic/terapeut
silviab
Buna ziua,
se poate combina eurespalul cu acc600? am o tuse absolut chinuitoare si vreau sa iau eurespal pentru tuse si acc pentru a fluidiza expectoratiile (ma cam chinui pana le dau afara). Pot sa iau combinatia asta?
Multumesc
0
06-02-2010, ora 09:31
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Se pot asocia.
0
14-03-2010, ora 14:40
mdmmcj
Nu este medic/terapeut
mdmmcj
buna ziua. am un bebe de 18 luni. avem rinofaringita. din nou. mergem cu nurofen si eurespal. ii mai pot da ceva? asta e a doua oara in 5 sapatamani cand se imbolnaveste.
va multumesc
0
15-03-2010, ora 08:55
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
La bebe nu se dau medicamente "dupa forumuri". Medicul ce tratament a indicat ? Daca e infectie bacteriana se asociaza si un antibiotic daca e virala nu.
0
24-03-2011, ora 13:24
Lilli
Nu este medic/terapeut
Lilli
Buna ziua! Fiica mea (14 ani) are o tuse seaca cam de o luna. Tuseste foarte tare, aproape ca vomita... Doctorul de familie i-a dat diferite tratamente, iar eu i-am dat siropuri, dar nimic nu a avut efect... Ma gandeam sa ii dau eurespal, dar ea spune ca a citit pe un forum ca cineva a murit dupa ce a luat eurespal. Va rog spuneti-mi daca este bun, vreau sa o conving ca acea persoana poate avea o alta boala... Poate ii face bine...
Va multumesc !
0
16-05-2011, ora 20:39
angela42
Nu este medic/terapeut
angela42
Va rog mult doamna doctor sa-mi spuneti daca EURESPAL e bun si in crizele de hiperactivitate bronsica. Acest diagnostic mi s-a dat de la cluj. Am niste crize f urate, incep sa nu mai pot respira, dar nu tusesc si nu am expectoratii. SE POATE MURI DIN ASTM? Daca in timpul crizei buzele si unghiile nu imi sunt vinete trebuie sa merg la spital? Sunt f speriata, simt ca nu mai pot. De cateva zile fac in fiecare zi aceste crize. Poate va veti amuza, dar si daca beau apa ma iau. Imi e groaza sa beau apa. Daca mananc fructe, lapte dulce. E f ciudat ce mi se intampla. Mi-am facut spirometrie si mi-a iesit la limita (adica buna). Imi ies mereu mari leucocitele (14 ) VSH, eozonofilele. Am incercat tot felul de spray-uri date de medici dar nu le suport. Ma luau crizele mai tare. Tremur in casa de frica sa nu ma ia iar criza. Cand fac criza nu iau nimic, dar de fiecare data simt ca mor. E buna acel aparat pt controlul respiratiei? nu stiu cum se numeste. Daca a mai trecut cineva prin ce trec eu acum las id-ul meu: angela_elisabeta2001. VA MULTUMESC MULT SI VA DORESC SANATATE MULTA
0
16-05-2011, ora 21:21
angela42
Nu este medic/terapeut
angela42
As vrea sa va dau medicamentele care mi s-au dat: aerius, eurespal, paxeladin, pulmicort spray si echInacee. Am inteles ca eurespal si paxaladin sunt pt tuse, eu nu tusesc. Parca as avea un astm uscat, fara tuse, doar mi se ingreuna f tare respiratia, pana simt ca nu mai pot respira deloc, ma strange f tare in piept, simt o apasare f mare si credeti-ma de fiecare data simt ca mor. Daca stie cineva vreun remediu naturist as ruga mult sa mi-l spuna.
0
19-08-2011, ora 21:22
simionov
Nu este medic/terapeut
simionov
Angela, ar fi timpul sa te intorci la natura. Mai ales daca ai incercat si ai vazut ca toate chimicalele astea nu te-au ajutat, ba mai rau, ti-au agravat starea! Oamenii s-au tratat dintotdeauna cu ajutorul naturii.
Iti dau un link: http://www.formula-as.ro/2007/765/medicina-naturista-25/vremea-alergiilor-a-sosit-astmul-bronsic-7898
Succes si ai incredere. Dureaza mai mult, dar functioneaza. Si fara efecte secundare sau gaura in buget.
0
10-02-2019, ora 11:05
Cori7
Nu este medic/terapeut
Cori7
Azi noapte am tusit groaznic, ca o ultima etapa-sper- a IACRS, pana la ora 5, cand am reusit sa gasesc in casa un Eurespal..A fost miraculos. Nu am mai tusit deloc si am putut sa dorm pana la ora 9. Nici acum nu tusesc! Ambroxol a fost eficient cat a fost mucus si tuse...apoi la tuse uscata nu a mai actionat. Intai -acum 5 zile-am avut muci si tuse, apoi mi-a disparut vocea, si ieri, acea tuse uscata ce nu trecea nici cu Plantusin...nici cu sirop de brad, nici cu sirop de patlagina, dar, careia i-am venit de hac cu Eurespal.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.