este rinita alergica?

05-11-2014
danasacalu
Nu este medic/terapeut
danasacalu
Problema baietelului meu de 4 ani jumătate a început acum 3 ani, cand a intrat in colectivitate:primii 2 ani ne-am luptat cu repetate viroze si răceli manifestate prin nas înfundat, ochii rosii si strănut in prima faza, urmate de tuse seaca, tuse productiva.Afost tratat cu vibrocil, betabioptal, biorinil, erdomed, eurespal, dar de cele mai multe ori tot cu antibiotic terminam(de obicei, azitromicina)In ianuarie 2014 a avut conjunctivita virala, iar in martie otita supurata dreapta si i s-a făcut punctie.tot atunci medicul orl a decis sa fie tinut sub observator pana in toamna pt ca si polipii erau inflamati.In iulie anul curent, a fost operat si de polipi.La nici o luna de la operatie avea din nou nasul infundat(mai mult noaptea), acuza dureri in gat(rosu in gat nu avea), cearcăne si ochii rosii.De vreo 2ori i-a curs si Putin sânge din nas.Am mers din nou la orl si i s-a dat aerius, nasonex si tantum verde.Dupa o săptămână de tratament starea nu s-a inbunatatit asa ca am mers la un pneumolog pt ca avea si o tuse productiva.tratamentul a fost:olint de 3ori pe zi, betabioptal la culcare, prednison, singulair, azitromicina, salbutamol, osteocare si luivac.La 3sapt am fost la control si mi-a zis s-a continuam cu olint dizolvat in 10 ml ser, betabioptal 10 zile pe luna si singulair încă 2luni.In decembrie Tb sa mergem la control.Problema este ca seara pun in nas olint, nasul s-e desfunda, dar dimineata este din nou înfundat si acuza dureri in gat care trec după 2-3 pufuri cu tantum verde.Pe parcursul zilei am sesizat ca ce-l mai des i s-e infunda nasul cand bate vântul.Tot in aceasta perioada am fost in vizita la cineva care are probleme cu mucegaiul si copilul a început sa stranute si sau inrosit ochii.
1 comentarii
0
08-11-2014, ora 19:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 parerea personala
orice problema alergica ( rinite, astm, dermatite..s.a) au originea la nivelul tractului digestiv ( intestine)
NUmai un organism intoxicat, la care intestinul NU este in stare sa elimine toxinele si alergenii alimentari.. ajunge sa faca alergii la orice
normal ca si regimul alimentar incorect ( cu coloranti, condimente.. artificiale.. ajuta la acest lucru)
2 cititi pe forum tot ce sa scris despre rinitele alergice
schimbati regimul alimentar..sa fiti atenti daca tolereaza lactoza si glutenul
3 in rest gasiti un medic ORL.. care iubete profesia si mergeti numai la el.. pentru orice problema de nas, gat, urechi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •